MojAndroid

Bez ohľadu na to, ako sa pozeráte na spoločnosť Uber, ide o popredného hráča na poli prepravných služieb vo svete. Jednoduchá možnosť prepravovať osoby síce svojou podstatou konkuruje Taxi a iným prepravným službám, no zamestnávanie šoférov zrejme nikdy nebol konečný plán spoločnosti. Ten je pravdepodobne niekde v budúcnosti, keď už šoférov potrebovať nebudeme. Teraz spravila spoločnosť prvý dôležitý krok na ceste k tejto budúcnosti.

Uber autonomne auto 1

V americkom meste Pittsburgh začne už tento mesiac jazdiť flotila autonómnych automobilov, ktoré budú reálne prevážať pasažierov. Hoci automobily budú skutočne samostatné, v aute budú okrem pasažiera aj ďalší ľudia. Za volantom bude sedieť špeciálne trénovaný šofér, ktorý prevezme kontrolu nad vozidlom v momente, kedy by malo dôjsť k nejakej chybe alebo zaváhaniu automobilu. Vedľa neho bude sedieť ďalší človek, ktorý bude všetko pozorne zaznamenávať. Okrem toho budú autá monitorované zvonku aj zvnútra, aby mohli odborníci spraviť detailnú analýzu toho, ako tieto jazdy predbiehali a kde boli ich nedostatky.

V Pittsburghu boli dlhodobo monitorované všetky cesty, budovy či dokonca aj parkovacie miesta. Samotný GPS systém svojou presnosťou nie je dostačujúci, a tak si musela spoločnosť pomôcť sama. Tieto údaje sú ale zozbierané a zdieľané medzi automobilmi podobne, ako v prípade automobilov Tesla. V prípade amerického Pittsburghu sa bude jednať o automobily Volvo XC90, ktoré budú vybavené množstvom senzorov, kamier, laserov, radaru a GPS prijímačov. Uvidíme, ako dopadne testovacia prevádzka, no všetko vyzerá tak, že vodičov Uberu by už čoskoro mali nahradiť autonómne automobily.

Zdroj: Bloomberg

24.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+