MojAndroid

Trh so smartfónmi má svoj najväčší boom bez pochýb za sebou. Už nejde o takú novinku, ako to bolo pred niekoľkými rokmi a dokazujú to aj najnovšie štatistické výsledky spoločnosti Gartner. Tá zistila, že rast trhu so smartfónmi sa v poslednom období výrazne spomalil.

To neznamená, že trh nerastie. Spomalilo sa iba tempo rastu, ktoré sa vrátilo na úroveň z roku 2013. Hlavným dôvodom sú zákazníci v Číne. Trh so smartfónmi je tu už presýtený. Zatiaľ, čo pred niekoľkými rokmi sa tu zákazníci predbiehali, aby si mohli kúpiť svoj prvý smartfón, dnes už má smartfón prakticky každý, kto si ho môže dovoliť. Výrobcovia zariadení sa preto orientujú na ďalšie rozvojové oblasti, ako napríklad India a Afrika.

Spoločnosť Gartner tiež priniesla informácie o tom, ako sa darilo výrobcom smartfónov v druhom štvrťroku. Samsung stratil až 4,3 % z trhového podielu oproti rovnakému obdobiu minulého roku. Môžu za to najmä čínski výrobcovia Huawei a Xiaomi. Hoci Lenovo sa posilnilo kúpou Motoroly, ani to nestačilo a predaje smartfónov oproti minulému roku tiež poklesli. Naopak, darilo sa spoločnosti Apple, ktorej nové a väčšie iPhone-y zaznamenali úspech a v poslednom štvrťroku predala spoločnosť až o 12 miliónov smartfónov viac ako vlani.

Celkové trendy ale naznačujú, že momentálne sa darí výrobcom, ktorí sa zameriavajú na lacnejšie zariadenia. Ázijské spoločnosti ZTE, Huawei, TCL či Micromax si získavajú nových a nových zákazníkov, zatiaľ čo producenti vlajkových lodí Samsung, Sony či HTC trpia touto zmenou vývoja na trhu. Uvidíme, ako sa situácia vyvinie v ďalšom období, no je pravdepodobné, že bude potrebné, aby sa aj veľkí hráči na trhu prispôsobili týmto meniacim sa tendenciám.

Zdroj: Gartner via engadget

21.8.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+