MojAndroid

Už veľmi dávno neplatí, že benchmarkové skóre je pri výbere nového zariadenia smerodajné. V minulosti sa objavilo množstvo zariadení, ktoré získali mimoriadne vysoké skóre, no pri každodennom používaní zaostávali aj za oveľa dostupnejšími modelmi. Platí to aj opačne a videli sme už aj zariadenia, ktoré v benchmarkových aplikáciách síce nedosiahli veľmi vysoké skóre, no plynulosťou a rýchlosťou by sa mohli porovnávať aj s drahšími modelmi. Napriek tomu sú ale benchmarky naďalej zdokonaľované, aby prinášali čo najlepší obraz o skutočnom výkone zariadenia. Jedným z najobľúbenejších benchmarkových nástrojov je AnTuTu, pričom spoločnosť každý štvrťrok zverejňuje zoznam zariadení, ktoré získali najvyššie skóre.

Náš tip
SÚŤAŽ: Vyhrajte exkluzívnu novinku Samsung Galaxy S6

V prvom štvrťroku tohto roku zaujali najviac novo predstavené vlajkové lode od popredných výrobcov smartfónov. Napriek tomu, že prvé uniknuté testy naznačovali jasnú dominanciu modelu Samsung Galaxy S6 Edge, jeho tradičnejší brat Galaxy S6 ho prekonal o viac, ako 5000 bodov a usadil sa tak na prvom mieste. Za dvojicou Samsungov sa nachádza úhlavný konkurent HTC One M9, ktorý je v tomto zozname najvýkonnejším zariadením s čipom od spoločnosti Qualcomm. Na ďalších miestach nájdeme ostatné zariadenia, ktoré boli predstavené v predchádzajúcich mesiacoch a ktoré ponúkajú podobnú hardvérovú konfiguráciu, čomu zodpovedá aj skóre v benchmarku.

TOP 10 najvýkonnejších smartfónov v Q1/2015

Zaujímavé zistenia tiež prináša spoločnosť ohľadne čipov s najlepšími grafickými kartami. Aj v tomto zozname je na najvyššej priečke čip Exynos 7420 od Samsungu, ktorý tento rok výrazne prekonal procesory od Qualcommu. Tie nie sú v žiadnom prípade zlou alternatívou, no aspoň benchmarkové testy naznačujú, že po stránke hrubého výkonu má momentálne Samsung navrch. 

TOP 10 čipov s najlepším grafickým výkonom Q1/2015

Pre lepší prehľad zverejnila spoločnosť aj údaje o zastúpení na trhu medzi výkonnými zariadeniami, kde ale čipy od Qualcommu dominujú. Tieto čipy totiž nájdeme v zariadeniach od HTC, Motoroly, LG a ďalších výrobcov, zatiaľ čo Samsung ponúka svoje procesory Exynos iba vo svojich vlastných zariadeniach. Takáto vypätá konkurencia je ale pre mobilný trh veľmi dobrá a každý rok posúva výkon zariadení ďalej a ďalej. Nie je to tak dávno, čo zariadenia v AnTuTu dosahovali 40 000 bodov iba s odretými ušami. Teraz sa raketovou rýchlosťou blížime k hranici 70 000, pričom oproti zariadeniam predchádzajúcej generácie ide o významný nárast. Môžeme teda predpokladať, že čipy novej generácie posunú latku ešte vyššie.

TOP 10 najvýkonnejších čipov Q1/2015

Zdroj: AnTuTu via Android Community

2.4.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+