Je to až zábavné sledovať, ako rastie dopyt po produktoch z čínskych e-shopov. Hlavným “argumentom pre” je hlavne cena a zvyčajne nulové poštovné, “argumentom proti” zvykne byť doba doručenia v rozmedzí desiatich dní až desiatich týždňov. Pozreli sme sa teda na jeden z tých najlacnejších v oblasti technológií – prídavné tlačidlo do audiojacku.
Žltá obálka a jej skromný obsah
Náš produkt sme objednali cez stránku aliexpress.com. Po zaplatení cez kreditnú kartu zostávalo už len čakať a dúfať, že tanker s naším balíčkom neskončí na dne Indického oceána. Balíček prišiel po dvoch týždňoch. No, skôr obálka. Je milým zvykom čínskych obchodníkov baliť menšie produkty do žltých obálok s bublinkovou fóliou zvnútra. Výnimkou nebolo ani naše prídavné tlačidlo, ktoré sme objednali.
Čínski vývojári ešte majú na čom pracovať
V popise produktu na stránke sa nachádza aj odkaz na aplikáciu, vďaka ktorej tlačidlo bude (alebo skôr malo by) fungovať správne. Konkrétne ide o aplikáciu mSwitch, ktorá má v Obchode Play hodnotenie 3,5 hviezdičky. To už o niečom vypovedá.
Tlačidlo sa po miernej dávke predsudkov nakoniec ocitlo v audiojacku telefónu. Ten to automaticky rozoznal ako súpravu slúchadiel. Po nainštalovaní aplikácie s podozrivým hodnotením sa už nesprávalo ako slúchadlá. Dokonca aj hudba začala vychádzať z reproduktora mobilu. Úspech!
Veľa možností, no nebude to zadarmo
Aplikácia mSwitch ponúka po stiahnutí naozaj mnoho možností. K dispozícii je až deväť krátkych stlačení a tri dlhé stlačenia. Kombinovať ich bohužiaľ nie je možné. Praktické sú možno prvé tri-štyri stlačenia, ale deväť stlačení gombíka v audiojacku už nie je “skratka” a rýchlejšie je nájsť si danú vec obyčajne.
S krátkymi stlačeniami nie je taký problém. Obsadili sme prvé tri možnosti, pričom najviac praktické je asi stíšenie zvonenia po jednom krátkom stlačení. Možností je naozaj veľa, no ani s nimi to nie je také jednoduché. Na začiatku máte možností len zopár. Ak si zaplatíte skromných 0,59 eur za mSwitch Unlocker, dostanete ďalšie možnosti. No aj tak väčšina ostatných funguje len s rootom. Za zmienku stoja možnosti odoslať polohu alebo vyslať signál SOS.
V praxi Čína pokrivkáva
Hurá! Po zaplatení mSwitch Unlocker (a nemilom zistení, že väčšina možností sa aj tak týka rootu) sme mohli tlačidlo testovať v praxi. Krátke stlačenie na stíšenie zvonenia je praktické. Dvojité stlačenie spúšťajúce fotoaparát funguje takisto prekvapivo dobre, trojité stlačenie veľmi rýchlo vyvolá zvolenú aplikáciu.
Dlhé stlačenie už ale nefunguje tak dobre. Napriek tomu, že sme mu priradili funkciu svietidla, zakaždým spustí službu Google Assistant. Ak máte telefón v slovenčine, otvorí vyhľadávanie Google. Nakoniec je to ale aj tak celkom dobré, že sa dá Google Assistant spustiť aj takto. V praxi sme to totiž použili dosť často.
No a po tých všetkých skvelých dojmoch, že funkcie (základné, i tie za 59 centov) fungujú s tlačidlom naozaj dobre, príde kameň úrazu. Po zamknutí telefónu a následnom odomknutí sa stávalo, že aplikácia mSwitch prestala bežať na pozadí a funkcie sa okresali na spustenie verného asistenta. To už zamrzí, hoci sa to nestane vždy. Ak sa to stane, po krátkom stlačení sa pustí hudba.
Zhrnutie: Stojí za to?
Tlačidlo z čínskeho e-shopu funguje na svoju cenu dobre. Ak si zaplatíte skromnú sumu v Obchode Play, nájdete preň aj praktickejšie využitie. Zamrzí len aplikácia mSwitch, ktorá nefunguje stopercentne. Napriek tomu tento produkt stojí za vyskúšanie (najmä vďaka cene). A pokiaľ túžite po osobitnom tlačidle pre Google Assistant, toto je voľba. V ostatnom prípade je lepšie investovať vašich štyridsať centov do nejakého dobrého keksíka v supermarkete. Pri objednávke sa oplatí kupovať cez aplikáciu v telefóne, vďaka čomu získate zľavu.
>>> Kúpiť prídavné tlačidlo do audiojacku <<<
Ďalšie články kutéme: