MojAndroid

Čím viac pribúda možností, tým ťažšie môže byť urobiť správne rozhodnutie. Ostrieľaní IT špecialisti si dnes môžu vyberať z toľkých lákavých pracovných ponúk v rozličných sektoroch, že samotná voľba len jedného zamestnávateľa môže pôsobiť obmedzujúco. Mnohí ajťáci neobľubujú stereotyp klasického úväzku a hľadajú iné cesty, ako si plniť sny a riešiť stále nové výzvy. Nie je tajomstvom, že čoraz viac ich prechádza na breh freelancingu, kde sú pánmi svojho času, užívajú si flexibilitu, slobodu a nadštandardné ohodnotenie. 

Nič neprekoná diamantovú kombináciu

Od vypuknutia pandémie zaznamenal nezávislý sektor rozmach príležitostí. Napriek tomu, že celkový počet pracovných príležitostí v dôsledku súčasnej neistoty na trhu klesá, firmy majú neustále problém nájsť špičkové IT mysle. Začínajú chápať, že freelanceri im môžu pomôcť rozbehnúť ich projekty.

“Najžiadanejšími pozíciami za posledných päť rokov boli JAVA programátor, JavaScript programátor, .NET programátor, projektový manažér, Web programátor a ICT analytik,” potvrdzuje Róbert Dusík, spoluzakladateľ a co-CEO spoločnosti TITANS freelancers. 

Ide o slovenskú firmu, ktorá združuje komunitu starostlivo vybraných IT špecialistov. Tých následne prepája s kvalitnými projektmi z domáceho i zahraničného prostredia. Na ich portáli si okrem ďalších profesií nájdu projektové výzvy aj šikovní testeri, dizajnéri, solution architekti či HR špecialisti. 

Dusík dodáva, že tzv. diamantovou kombináciou, ktorá je na trhu naozaj vzácna a veľmi žiadaná, je najmä full-stack programátor. 

Kasínam sa vyhýbajú

Spoločnosti sa v súčasnosti čoraz viac zameriavajú na dáta a spúšťajú procesy digitálnej transformácie. Pre freelancerov je to skvelá príležitosť zdokonaliť sa a prehĺbiť svoje znalosti na základe toho, čo si trh vyžaduje. 

Spomedzi programovacích jazykov najviac boduje Python, ktorý sa dá použiť od jednoduchého kódenia až po aktuálne veľmi populárnu AI. Ďalej sú žiadané frontend technológie ako React, Vue alebo Angular. Dôležitá je aj Java, keďže na nej stoja mnohé dôležité systémy bánk, poisťovní a podobne, avšak už dávno nie je najviac vyhľadávaná.

“Veľa freelancerov rado robí na zaujímavých projektoch, ktoré sú prospešné pre verejnosť,” vysvetľuje Radoslav Mlynček, šéf recruitmentu TITANS. “Baví ich vyvíjať produkt s pridanou hodnotou. Napĺňa ich to viac ako keby “len” robili na nejakom legacy systéme v banke. Máme dokonca aj klientov, ktorých časť freelancerov odmieta z morálneho hľadiska, napríklad ak ide o online stávkovanie alebo kasína.”

TITANS freelancers
TITANS freelancers

Povstali z popola

Značka, ktorá vznikla v malej zaprášenej kancelárii, je už vyše 6 rokov lídrom na domácom trhu a od roku 2021 úspešne pôsobí aj v Českej republike. Ich typickú modrú farbu nosí už 72 interných zamestnancov, do dnešného dňa povolali do databázy 28 145 freelancerov a zvíťazili na projektoch 633 spokojných klientov. 

Patria medzi ne aj rešpektované mená ako Zurich Insurance,, Sygic, Swiss Re, Erste Group, Accenture, Telekom, O2, Orange či Siemens. Dôveryhodnosť Titanov potvrdzuje aj nominácia na ocenenie FéliX Business Award v kategórii Excelentný biznis príbeh. V rámci nej zvíťazili v hlasovaní verejnosti “Vox Populi”. 

“V podstate sme vybudovali úšpešnú, stabilnú a rešpektovanú firmu z ničoho,” spomína Marek Greško, spoluzakladateľ a co-CEO firmy. “Keď sme začínali, nemali sme skúsenosti s podnikaním. Chodili sme do dvoch zamestnaní, robili sme po nociach, cez víkendy a nemali sme žiadnu dovolenku.”

Významný faktor, ktorý odlišoval Titanov od iných outsourcingových agentúr, je ich vlastná skúsenosť s ajťáckou realitou. Aj vďaka tomu sa dostali na čelo slovenského trhu, hoci v tom čase pre nich pracovalo len sedem zamestnancov. O rok nato získali ocenenie Diamanty slovenského biznisu a Forbes Slovensko si zvolil tváre CEOs spoločnosti na svoju titulnú stranu.

Aj staršie ročníky uspejú

V súčasnosti sa môžu pochváliť neustále sa rozrastajúcou databázou IT špecialistov a IT projektov. Väčšina z nich si cestu nezávislej kariéry volí v aktívnom veku od 25 do 40 rokov, keď si dokáže zarobiť najviac peňazí do dôchodku.

“Sú však aj technológie, ktoré vie ovládať len staršia generácia. Napríklad keď nám klient povie, že potrebuje človeka na “fortran”, tak vieme, že musíme loviť u ľudí, ktorí majú tak 50+. Firmy musia staré technológie nahradzovať novými, a teda súhra starších s mladými je dôležitá,” dodáva Mlynček. 

Ďalším trendom, ktorý ovplyvnil IT outsourcing, je spôsob, akým prebieha spolupráca s klientom. V roku 2020 TITANS na Slovensku obsadzovali tri štvrtiny projektov freelancermi, ktorí na nich pôsobili v rámci úplnej on-site spolupráce. Minulý rok bol však vyžadovaný on-site režim zo strany troch percent klientov z celkovej ponuky, zatiaľ čo spoluprácu v úplne remote nastavení umožňovalo až 58 percent projektov. 

Vo všeobecnosti zároveň platí, že čím stabilnejšia je situácia na trhu, tým dlhšie si firmy môžu dovoliť nechať na projektoch freelancerov. Priemerná dĺžka trvania otváracej alokácie, ktorú pri jej definovaní stanovili klienti, sa od vzniku firmy zvýšila z 6,63 mesiaca na 8,66 mesiaca. Objednávky sa však často predlžujú a v takých prípadoch je priemerná dĺžka trvania jedného projektu 16 mesiacov. 

Ak aj vás láka flexibilita IT nomádov, obráťte sa na Titanov, ktorí vám ochotne vysvetlia možnosti spolupráce. Dobre si to však premyslite, pretože tí, ktorí vyskúšali žiť v ich svete, sa do minulosti už vrátiť nechceli. 

15.12.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+