MojAndroid

TikTok sa neustále teší rastúcej popularite nielen v domovskej Číne, ale aj v Európe a USA. Ako každá sociálna platforma, aj TikTok má svoje problémy. Či už ide o únik citlivých údajov používateľov, prípadne samotné narábanie s nimi. Existujú rôzne podozrenia, a preto je táto sociálna sieť neustále pod paľbou kritiky.

TikTok už teraz čelí rôznym zákazom

Niektoré krajiny sa ho dokonca rozhodli úplne zakázať v smartfónoch, ktoré používajú vládni zamestnanci. USA však v tomto smere možno pôjde oveľa ďalej. Ak TikTok nesplní podmienky, hrozí tam platforme úplný zákaz. To sa samozrejme TikToku nepáči, pretože len v USA aplikáciu používa približne 150 miliónov ľudí. Jej zákaz by znamenal poriadny škrt cez rozpočet a značné zníženie príjmov.

TikTok titulka
TikTok

Portál GSMArena teraz informoval o tom, že sociálna sieť možno dostane ultimátum. Nový zákon je údajne namierený proti platforme a je dokonca možné, že bude úplne zakázaná. Teda ak nesplní podmienky. Tento návrh zákona už prešiel Snemovňou reprezentantov s pomerom 352:65. Zákon teraz putuje k senátu, a ak prejde, prezident Joe Biden povedal, že nebude mať problém s jeho podpísaním. Trochu paradoxom je, že jeho prezidentská kampaň využíva aj TikTok ako jeden z informačných kanálov.

Zákon hovorí jasne

Zákon v podstate donúti spoločnosť predať svoju časť pôsobiacu v USA niektorej z amerických firiem. Záujem o odkúpenie v minulosti prejavil už napríklad aj Microsoft. Jedným z hlavných dôvodov tohto konania má byť to, že nie je jasné, kam smerujú údaje amerických občanov. To znamená, že vláda ich chce týmto spôsobom chrániť, keďže by po odkúpení časti firmy zostávali na serveroch v USA.

Mohlo by vás zaujímať:

Ak by bol zákon podpísaný, vyžadoval by, aby spoločnosť ByteDance (majiteľ TikToku) do 6 mesiacov odpredala spomínanú časť. Ak by sa tak nestalo, americké spoločnosti by dostali sériu zákazov. Nemohli by vo svojich obchodoch ponúkať aplikáciu TikTok (zmizla by z App Store aj Google Play).

TikTok je naozaj veľká platforma. Už v roku 2021 sa jej podarilo prekonať hranicu miliardy používateľov a výborne sa jej darí aj po finančnej stránke.

Problémy TikToku aj v EÚ

Sociálna sieť je pod drobnohľadom aj v Európskej únii. Podľa nového Zákona o digitálnych službách sa nachádza na zozname 19 veľkých spoločností, pre ktoré platia nové pravidlá. Ako príklad môžeme uviesť aj spoločnosť Apple, ktorá na tomto zozname figuruje tiež.

Apple musí kvôli tomu sprístupniť vo svojom systéme iOS obchody s aplikáciami tretích strán. Nedávno vyšla informácia o tom, že uľahčí prechod z Androidu na iOS a podobne. A aby toho nebolo málo, tak v posledných dňoch Apple dostal obrovskú pokutu za zneužívanie svojho dominantného postavenia na trhu. Viac informácií k tejto téme nájdete v článku Apple dostal gigantickú pokutu 1,8 miliardy eur za zneužívanie postavenia pri streamovaní hudby.

Z tohto “zoznamu strážcov” sa chcel TikTok pred niekoľkými týždňami vymaniť, no neúspešne. Túto tému sme spracovali v článku TikTok sa chcel dostať zo “zoznamu strážcov,” no nepodarilo sa. Čo to znamená?

Náš tip
Riešite ako SZČO daňové priznanie na poslednú chvíľu? Táto webová apka je jednoduchá a bezplatná
15.3.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+