MojAndroid

Aj u nás populárna platforma pre zdieľanie, hľadanie avšak aj šikanu mladých ľudí, TikTok má záujem presadiť sa najmä na veľkých trhoch. Amerika nie je výnimkou, no tamojší odpor vlády donútil čínsku spoločnosť k novej stratégii.

TikTok našla a hneď aj stratila amerického riaditeľa

S čím má TikTok najväčší problém, je už dlhodobo známe. Americký prezident nie je vyberavý, pokiaľ ide o komentáre a tlak na mnohé čínske firmy. Nanešťastie pre TikTok, aj ona sa ocitla na jeho zozname. Firma ByteDance, ktorá ako čínska spoločnosť práve platformu a celé diania okolo TikTok vlastní, je v permanentnom tlaku a spore s americkou vládou.

Tá ju proste považuje za bezpečnostné riziko a od toho sa odvíja všetko. O to viac, že práve významné americké svetové značky, ako je Google a Apple, dovolili aj TikToku existovať cez ich platformy. TikTok pod neustálou hrozbou zákazu jeho fungovania na americkom trhu, vymyslel stratégiu prežitia. Najal známeho amerického manažéra, ktorého dokonca preplatil a stiahol z Disney.

A tak sa Kevin Mayer stal šéfom pre americký trh v máji tohto roka. Všetko s jasným cieľom, upokojiť situáciu a dať americkej vláde na vyjednávanie niečo, čo vlastne sama chce. Američana.

tiktok titulka

Celková snaha spoločnosti zaujať a získať si priazeň najmä amerického prezidenta však nevyšla podľa očakávania. Teraz totiž visí nad viacerými čínskymi spoločnosťami hrozba, ktorá sa ukazuje ako reálna a silná. A to je snaha americkej vlády buď ich donútiť odísť alebo predať. A predať samozrejme pod kontrolu americkému vlastníkovi.

Ani nový riaditeľ Kevin Mayer nedokázal vzdorovať a ukľudniť situáciu, keďže administratíva Donalda Trumpa zrejme zakáže transakcie smerom do Pekingu, kde práve vlastník TikToku sídli. Tým by aplikácia prišla o príjmy z USA, čo je reálna hrozba. Naplniť by sa mala v novembri tohto roka, ak sa nedosiahne iná dohoda.

Tým by Google a tiež Apple museli TikTok stiahnuť. Kevin Mayer, zrejme aj pod tlakom a neustálim útokom na národnú bezpečnosť vlastnej krajiny, nečakane rezignoval. A teda vydržal vo svojej funkcii iba tri mesiace. Ani preto sa plán na priblíženie čínskeho TikToku k americkej vláde zatiaľ nekoná.

Začala ofenzíva

ByteDance navyše prechádza do útoku. Nechce si dovoliť mať výpadok na americkom trhu a preto žiada o ochranu súd a to formou blokovania nariadenia Trumpovej administratívy. Ak sa jej to nepodarí a zvrat prípadne neprinesú nové americké voľby, v novembri bude TikTok nútený americký trh pomaly opustiť.

TikTok a jeho vlastník sa bráni aj tým, že americká strana im ani nedala možnosť sa obhájiť a vyvrátiť tvrdenia o ohrozovaní bezpečnosti krajiny cez špionáž a zber údajov. A tak jedinou možnosťou je súd, paradoxne americký súd. Ten má zachrániť čínsku investíciu a obchod pre TikTok.

Zdroj foto: Cnet.com

7.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+