MojAndroid

Podľa portálu TechCrunch čelí sociálna sieť TikTok vo Veľkej Británii pokute 27 miliónov libier (29 miliónov eur). Úrad britského komisára pre informácie (ICO) totiž zistil, že spoločnosť porušila zákony na ochranu údajov o deťoch.

Sociálna sieť spracovávala údaje maloletých bez súhlasu rodičov

K údajnému porušeniu zákona malo dochádzať od mája 2018 do júla 2020. Spoločnosť mala v tomto období spracovávať údaje detí mladších ako 13 rokov bez súhlasu rodičov. Popritom neposkytla svojim používateľom správne informácie stručným, transparentným a ľahko zrozumiteľným spôsobom a spracovala údaje osobitnej kategórie bez zákonných dôvodov.

Údaje osobitnej kategórie sa týkajú citlivých osobných údajov v oblastiach ako sexuálna orientácia, náboženské presvedčenie, etnický a rasový pôvod, politické názory a genetické a biometrické údaje. Vyšetrovanie začalo v roku 2019, keď regulačný orgán začal skúmať, ako TikTok zhromažďuje súkromné ​​údaje. Cieľom bolo zistiť, či jeho praktiky nepredstavujú porušenie všeobecného nariadenia o ochrane údajov (GDPR).

TikTok čelí žalobám pravidelne

Pre populárnu sociálnu sieť, ktorú vlastní čínska spoločnosť ByteDance, to pritom nie je prvé obvinenie z porušovania súkromia svojich používateľov.. Federálna obchodná komisia (FTC) v USA udelila ByteDance v roku 2019 pokutu vo výške 5,7 milióna dolárov za porušenie zákona o ochrane súkromia detí v online priestore(COPPA).

Nedávno bol TikTok zase donútený pozastaviť plánovanú zmenu zásad ochrany osobných údajov v Európe. Zmena by mu totiž umožnila prestať žiadať používateľov. o súhlas s cielenou reklamou. Sudca Najvyššieho súdu vo Veľkej Británii tiež nedávno schválil skupinovú žalobu proti spoločnosti TikTok za nakladanie s údajmi detí po tom, čo ju v roku 2020 pôvodne podalo 12-ročné dievča.

Náš tip
iRobot Roomba Combo j7+: Robotický vysávač, aký ste ešte nevideli

 

29.9.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+