MojAndroid

Robotické vysávače nám už nejakú chvíľu uľahčujú život. Existuje viac typov od mnohých spoločností. Práve vysávače, ktoré slúžia aj ako mop, sú jednou z najnovších vychytávok. Väčšina z nich funguje tak, že na vysávanie je potrebné mop z vysávača odstrániť. Ako uvádza portál The Verge, práve nový robotický vysávač od spoločnosti iRobot tento problém vyrieši.

Ako bude novinka fungovať a aká bude cena?

Vysávač bude údajne fungovať na modernom princípe, pri ktorom použije svoje výsuvné rameno v prípade, že je to potrebné a naopak zasunie ho, ak to potrebné nebude. Nový Roomba Combo j7+ vysávač by mal údajne stáť 1099 amerických dolárov. Ak sa vám zapáčil, predobjednať si ho môžete už teraz. Spoločnosť začne objednávky posielať štvrtého októbra. Predávať sa bude s automaticky zabudovaným systémom vyprázdňovania s názvom Clean Base.

iRobot Roomba j7+
iRobot Roomba j7+ | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ak sa pýtate, ako uzná vysávač za vhodné, kedy mop použiť a kedy nie, odpoveďou na otázku sú akustické senzory. Pomocou nich dokáže vysávač zaznamenať typ povrchu, na základe ktorého sa “rozhodne,” či výsuvné rameno s mopom vysunúť alebo naopak nadvihnúť. Údajne by mal vysávač rozoznať typ povrchu ako napríklad tvrdú podlahu, kedy mop vysunie, alebo koberec, kedy sa mop naopak nadvihne.

Aká je jeho výhoda oproti konkurencii?

CEO spoločnosti iRobot, Colin Angle, o svojom produkte tvrdí, že je to prvý “hands-free” robotický vysávač s mopom. Tento názov nesie práve kvôli konkurencii. U ostatných robotických vysávačov s mopom je typické to, že používatelia musia mopovaciu utierku manuálne nasadiť. Na to, aby vysávač začal vysávať, je potrebné ju po zmytí podlahy opäť odstrániť.

Napríklad Roborock S7 Plus je jedným z konkurenčných produktov, ktorý funguje na rovnakom princípe ako nový Roomba Combo j7+. Na rozdiel od vysávača Roborock sa vysúvacie rameno vysávača Roomba dokáže dvihnúť celé. Spoločnosť týmto garantuje čistotu kobercov bez zašpinenia od mopovacej utierky.

iRobot Roomba j7+
iRobot Roomba j7+ | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Už podľa názvu vám môže byť robotický vysávač povedomý, keďže ide iba o vylepšenú verziu už existujúceho modelu Roomba j7 Plus. Spoločnosť zväčšila kapacitu batérie na 4400 mAh a naopak zmenšila kôš, aby sa do zariadenia vošla 210 ml nádoba na vodu. Taktiež má vylepšenú funkciu mapovania miestností, plánovanie, ovládanie prostredníctvom aplikácie a nesmieme zabudnúť ani na hlasové ovládanie pomocou Siri, Google Asistent a Amazon Alexa. Samozrejme aj v tomto prípade má vysávač inteligentnú stanicu iRobot Clean Base, pomocou ktorej sa kôš vyprázdni automaticky. Používatelia budú však musieť doplniť vodu po jej minutí manuálne.

Viac možností v aplikácii na ovládanie

Spolu s novým modelom prináša spoločnosť nové možnosti, ako dokážete vysávač ovládať. Ide napríklad o nastavenie miestností, ktoré ma robot iba povysávať, a v ktorých má okrem toho aj poumývať podlahu. Taktiež môžete nastaviť množstvo vody, ktoré vysávač použije pri umývaní podlahy. Ďalej pribudne aj možnosť nastaviť dvojité umývanie vami zvoleného priestoru.

Namiesto toho aby spoločnosť vytvorila kompletne nový model robotického vysávača, rozhodla sa iba pridať mopovaciu utierku na svoj starý vlajkový model. Spoločnosť zvolila pre svoju novinku relatívne jednoduchý dizajn. Ramená na nasunutie a odstránenie utierky sú vytvorené z kovu a ich farba je strieborná.

iRobot Roomba j7+
iRobot Roomba j7+ | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Colin Angle uvádza, že pri testovaní robotického vysávača bol výsledok rovnako efektívny ako keď bol priestor čistený pomocou špeciálneho robota určeného len na mopovanie, konkrétne model Braava Jet m6. Aj napriek tomu však tvrdí, že kombináciou Braava Jet a Roomba robotov vytvoríte dokonalý zážitok z upratovania, keďže dokážu pracovať súčasne.

Práve jednoduchosť dizajnu Combo, teda spojenia vysávača s mopom, znamená to, že je možné ho ľahko začleniť do iných modelov spoločnosti iRobot. Týka sa to napríklad aj lacnejšieho modelu Roomba i3 Plus Evo.

Vylepšený systém iRobot OS

Novinka spĺňa funkciu vyhýbania sa predmetov vďaka systému iRobot OS. Práve tento systém napomáha navigácii robota v priestore. Dokáže zachytiť viac ako 80 bežných objektov, ktoré by sa mohli v domácnosti nachádzať. Takto sa nemusíte obávať situácie, pri ktorej by ostal vysávač zaseknutý.

Spoločnosť sa rozhodla funkciu ešte o niečo vylepšiť, a to práve pridaním viacerých predmetov do systému vysávača. Malo by ísť o verziu iRobot OS 5, ktorá údajne rozpozná aj psie hračky, odpadkové boxy, batohy, topánky, ponožky alebo slúchadlá. Samozrejme nesmieme zabudnúť ani na oblečenie a uteráky, ktoré sa na zemi taktiež môžu nachádzať.

iRobot Roomba j7+
iRobot Roomba j7+ | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Aké ďalšie možnosti novinka prinesie?

Roomba Combo j7+ dokáže po novom identifikovať časti miestnosti, ktoré by mali byť vyčistené dôkladnejšie, keďže sú špinavšie ako tie ostatné. Taktiež prichádza aj funkcia, kedy robot dokáže používateľom odporučiť nové čistiace zóny, ako napríklad okolie práčky, umývačky riadu, toalety alebo misiek pre zvieratá. Používateľ potom môže vysávač naprogramovať v aplikácii tak, aby tieto nové zóny upratal. Tieto funkcie už používa robot Braava Jet m6 a ostatné Roomba modely s inteligentným mapovaním.

S novým systémom prichádza aj možnosť preskočiť určitú miestnosť počas upratovania. Namiesto vypínania celého čistiaceho procesu stačí jednoducho nastaviť v aplikácii vysávač tak, aby miestnosť preskočil a pokračoval v upratovaní inde.

Spoločnosť iRobot nedávno získala značku kybernetickej bezpečnosti TÜV SÜD. Stalo sa tak na základe robotického vysávača Roomba j7, ktorý až nadmerne ochraňuje používateľské dáta pred hroziacim kybernetickým nebezpečenstvom.

Ak sa vo vašej domácnosti už robotický vysávač nachádza, dajte nám vedieť v diskusii pod článkom, aké sú vaše skúsenosti. Vymenili by ste ho za nový model Roomba Combo j7+?

Náš tip
Google pripravuje nový dizajn rozhrania pre Android Auto

29.9.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+