MojAndroid

Je známe, že sociálne siete zhromažďujú údaje svojich používateľov, aby na nich mohli presnejšie mieriť reklamu, ktorá je pilierom ich príjmov. Portál GizChina prezradil, ktoré sociálne siete o vás vďaka tomu vedia najviac.

Najväčšími sledovačmi sú služby YouTube a TikTok

Opiera sa pritom o štúdiu, ktorú urobila a zverejnila marketingová platforma URL Genius. Tá zistila, že služby TikTok a YouTube zhromažďujú najviac používateľských údajov zo všetkých sociálnych sietí. Zatiaľ čo YouTube to robí len pre svoje interné účely, tak TikTok umožňuje využiť tieto údaje aj tretím stranám.

TikTok titulka
TikTok | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V prípade týchto tretích strán je takmer nemožné zistiť, kto používateľské údaje zhromažďuje a o aký druh informácií ide. Môžu to byť bežné údaje vrátane informácií o polohe, ako aj čisto osobné údaje, ku ktorým má aplikácia TikToku prístup. Tretie strany dokonca dokážu sledovať aktivitu používateľa aj po ukončení aplikácie.

TikTok zdieľa používateľské údaje s tretími stranami aj bez vedomia používateľa

Štúdia URL Genius pri získavaní tejto štatistiky využila funkciu App Activity Recording dostupnú na zariadeniach so systémom iOS. S jej pomocou, bolo možné určiť, koľko rôznych domén monitoruje aktivitu používateľov v aplikáciách YouTube, TikTok, Twitter, Telegram, LinkedIn, Instagram, Facebook, Snapchat, Messenger a WhatsApp.

YouTube a TikTok nadviazali 14 sieťových spojení; čo je podstatne viac ako pri iných aplikáciách, ktoré v priemere nadviazali iba 6 sieťových pripojení. V prípade YouTube patrilo 10 zo 14 sieťových spojení samotnej službe. V prípade TikToku to tak bolo len v prípade jedného sieťového spojenia a zvyšných 13 zdieľalo údaje s tretími stranami.

Sledovanie používateľských údajov sa v TikToku nezastavilo ani v prípade, že používateľ k tomu nedal povolenie v nastaveniach aplikácie. TikTok bol už v minulosti predmetom kritiky za zhromažďovanie a používanie používateľských údajov. A to najmä v prípade neplnoletých používateľov platformy. V zásadách ochrany osobných údajov TikToku sa uvádza, že služba môže zdieľať používateľské údaje s materskou spoločnosťou služby.

Náš tip
Netflix: Slováci najviac v uplynulom týždni sledovali tieto filmy a seriály
15.2.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+