MojAndroid

V Košiciach bola zimná sezóna každý rok problémová. Mesto nevedelo zabezpečiť údržbu všetkých chodníkov a tak niektoré z nich zostali neudržiavané, čo bolo pre obyvateľov nebezpečné. Tento rok sa to mesto rozhodlo vyriešiť netradičným spôsobom – vytvorilo aplikáciu Zimná údržba, pomocou ktorej si obyvatelia môžu adoptovať chodník a udržiavať ho počas zimnej sezóny.

Ako prebieha registrácia a príprava na údržbu

Zapojiť sa mohol ktorýkoľvek Košičan, stačilo sa zaregistrovať priamo v aplikácií a následne adoptovať chodník. Ten mal byť čo najbližšie k bydlisku používateľa, aby používateľ vedel na výzvy reagovať rýchlo.

V aplikácií vyplníte svoje osobné údaje a zvolíte si úsek, o ktorý sa počas zimy budete starať. Každý úsek má približne 50 m². Aplikácia vám následne vygeneruje zmluvu, ktoré je nutné ísť do troch dní podpísať na Magistrát mesta Košice. Ak tak neurobíte, váš úsek si bude môcť adoptovať niekto iný.

Pred začatím sezóny doručil Kosit každému používateľovi štyri 25 kg vrecia posypového materiálu. Áno, aj mne sa to zdalo ako neskutočne veľa, ale po piatich zásahoch mi ostali už len necelé dve vrecia. Lopatu, prípadne iné pomôcky si už každý používateľ musí zabezpečiť sám.

Bez odmeny to nepôjde

Práca je samozrejme finančne ohodnotená. Každý účastník dostane paušálne 180 eur a potom navyše 5 eur za každý deň, kedy bolo potrebné aspoň jedenkrát vykonať údržbu. V budúcnosti má mesto v pláne jednotlivé úseky odmeňovať inými sumami, v závislosti od náročnosti terénu.

Prvá časť odmeny bola používateľom vyplatená v decembri – konkrétne 100 eur zo sľúbenej paušálnej odmeny. Zvyšok paušálnej odmeny spolu s odmenami za jednotlivé zásahy budú vyplatené v marci, respektíve na konci sezóny. Mesto si v zmluvných podmienkach vyhradzuje právo znížiť výšku paušálnej odmeny, ak sa zimná sezóna skráti. Tento rok si mesto stanovilo zimnú sezónu v období od 15. novembra 2020 do 15. marca 2021.

Ako zimná údržba prebieha

Keď je čas vykonať údržbu, obdržíte od mesta SMS správu. Následne musíte otvoriť aplikáciu a potvrdiť, že ste výzvu prijali. Po potvrdení musíte začať s údržbou najneskôr do 4 hodín.

Po začatí údržby je nutné zdokumentovať aktuálny stav vášho chodníka. Aplikácia vás vyzve, aby ste spravili minimálne dve fotky. Tie tlačidlom odošlete a následne môžete začať odhŕňať sneh a posypávať. Po skončení vás aplikácia opäť vyzve, aby ste urobili ďalšie dve fotky toho, ako váš chodník vyzerá po údržbe.

Po odoslaní fotiek požiadavka zmizne a v záložke Odmeny si môžete skontrolovať, či všetko prebehlo v poriadku a že dostanete odmenu za daný deň. V sekcii Môj profil si taktiež viete zobraziť mapu, na ktorej je vyznačená vaša časť chodníka.

Aplikácia umožňuje vykonať aj dobrovoľnú údržbu. Túto možnosť som zatiaľ nevyužila a neviem, či aj v tomto prípade dostane používateľ finančnú odmenu.

Kontrola fotografií

Otázne je, či tieto fotografie aj niekto kontroluje a ako. V prípade starších smartfónov, ktoré majú horšie fotoaparáty to môže byť problém, najmä ak je údržbu potrebné vykonať večer.

Môj smartfón z nejakého dôvodu nevie odoslať fotografie a pokračovať v údržbe (na vine je pravdepodobne custom ROM), takže pri údržbe používam mamkin viac päťročný LG X Screen. No a ten fotí rozmazane aj cez deň za dobrých svetelných podmienok, nie to ešte v noci.

25. 1. 2021

Problém odoslať fotografie sa nakoniec vyriešil pri nainštalovaní inej aplikácie fotoaparátu (v mojom prípade aplikáciou Open Camera). Ak sa teda stretnete s podobným problémom, skúste toto riešenie. V prípade, že problém bude pretrvávať aj naďalej, môžete napísať email na zima@kosice.sk.

Ako na aplikáciu Zimná údržba reagovali obyvatelia

Aplikácia Zimná údržba sa stretla s rôznymi ohlasmi. Po predstavení aplikácie boli viacerí ľudia znepokojení a zaujímalo ich, kto ponesie zodpovednosť za prípadne úrazy chodcov na daných úsekoch. Avšak primátor mesta uviedol, že zodpovednosť ponesie aj naďalej mesto a nie obyvateľ, ktorý si chodník adoptoval.

Zimná údržba - recenzia

Nepríjemnú skúsenosť mal aj používateľ Viktor. V príspevku na Facebooku píše, že počas údržby sa stretol hneď s niekoľkými pripomienkami. Kým jeden obyvateľ mu zakazoval posypávať pred ich vchodom, iný zas chcel vedieť, kto mu dovolil udržiavať ich chodník a prečo mesto nezplatilo za údržbu jemu.

Záverečné hodnotenie

Používateľské prostredie aplikácie Zimná údržba je jednoduché a aplikácia vás jasne prevedie krokmi, ktoré musíte pri údržbe splniť. Aplikácia funguje bez problémov (až na problém odoslať fotografie, s ktorým sa môj smartfón stretol) a páči sa mi, akým spôsobom mesto Košice vyriešilo problém neudržiavaných chodníkov.

Zimná Údržba
Zimná Údržba
Developer: Mesto Košice
Price: Free
 • Zimná Údržba Screenshot
 • Zimná Údržba Screenshot
 • Zimná Údržba Screenshot
 • Zimná Údržba Screenshot
 • Zimná Údržba Screenshot
 • Zimná Údržba Screenshot
 • Zimná Údržba Screenshot
 • Zimná Údržba Screenshot
 • Zimná Údržba Screenshot
 • Zimná Údržba Screenshot
 • Zimná Údržba Screenshot
 • Zimná Údržba Screenshot

17.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+