MojAndroid

Vo svete je možné všetko. Aj to, že elektromobil, zdanlivo ideálny pre životné prostredie, dostane pokutu za nadmerné emisie. Je to možné minimálne v Singapure, kde síce majú pre svoje rozhodnutie rozumné odôvodnenie, no pokuta takmer 10 000 EUR iba za to, aby ste takýto elektromobil mohli používať, zrejme nie je úplne na mieste.

Náš tip
Tesla Model S 85 nafotená novým Samsungom Galaxy S7 edge | FOTOGALÉRIA

Presvedčil sa o tom aj Joe Nguyen, ktorý si po Teslu Model S zašiel do Hong Kongu. V jeho domácej krajine sa totiž tento elektromobil nepredáva, no práve z toho dôvodu muselo auto prejsť schvaľovacím procesom tamojších úradov. Na auto čakal celé mesiace a keď sa mu konečne úrady ozvali, ostal nemilo prekvapený. Nie len, že nedostal na auto dotáciu tak, ako je to v prípade iných elektromobilov v mnohých krajinách vrátane Singapuru, za auto musel zaplatiť pokutu 15 000 singapurských dolárov. Dôvodom mali byť nadmerné emisie, ktoré sú potrebné pre výrobu pohonu pre auto.

tesla-model-S85-samsung-galaxy-s7-8

Samozrejme, v tomto prípade máme na mysli elektrinu. Singapurské úrady namerali skutočne zaujímavé hodnoty, podľa ktorých by mala Tesla spotrebovať 444 Wh na kilometer. Podľa štandardov Organizácie spojených národov sa pri výrobe takéhoto množstva energie dostane do ovzdušia 222 gramov emisií. Zaujímavé ale je, že výrobca automobilu uvádza, že Tesla Model S spotrebuje iba 181 Wh na kilometer, čo je skutočne obrovský rozdiel oproti nameraným hodnotám v Singapure. Hovorca spoločnosti bol z výsledkov merania prekvapený a prekvapil ho aj postih pre majiteľa automobilu. Singapur je totiž jednou z krajín, kde neustále pribúda množstvo elektrickej energie získavanej zo solárnych článkov, a tak by emisné náklady na elektrinu mali byť ešte nižšie ako inde vo svete.

Je zrejmé, že elektromobil nie je úplne bez emisií, keďže aj elektrinu je potrebné niekde vyrobiť a v súčasnosti to často znamená množstvo uvoľnených škodlivín. Je ale veľmi nepravdepodobné, že Tesla Model S vylučuje do vzduchu ešte viac škodlivín, ako podobné auto na klasický pohon. Tesla uvádza, že Mercedes S-Class, ktorý je pre Model S priamym konkurentom, uvoľňuje do ovzdušia približne 200 gramov CO2 na kilometer, kým podľa ich vlastných meraní je to v prípade Tesly iba 90 gramov.

Zdroj: Channel NewAasia, The Verge

MojAndroid.sk spustil nový portál o elektromobiloch a hybridoch – www.eAutoPortal.sk
12.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+