MojAndroid

Spoločnosť Tesla má za sebou niekoľko úspešných dní. Predstavenie nového elektromobilu Tesla Model 3 sa stretlo s veľkým nadšením verejnosti a odrazilo sa to aj na počte predobjednávok. V štvrtok spoločnosť oznámila, že zaevidovala už 325 000 predobjednávok pre svoj nový elektromobil, čo je takmer trikrát toľko, ako odhadovala. Spoločnosť dodáva, že ak by predala každé jedno z týchto predobjednaných áut, šlo by o najväčší otvárací týždeň pre akýkoľvek produkt v histórii.

Náš tip
Tesla Model 3: Elektromobil pre masy za 35-tisíc

Spoločnosť by v prípade úspešného predaja všetkých predobjednaných kusov zarobila 14 miliárd dolárov, čo je za jeden týždeň predajov skutočne pôsobivé číslo. Takáto finančná injekcia by pritom spoločnosti veľmi pomohla, keďže tá robí obrovské investície do nových technológií a na veľké zisky jej zatiaľ nezostal priestor. Práve dostupnejší Model 3 by ale mal byť tým pravým prostriedkom na to, aby spoločnosť vykázala aj zdravé hospodárske výsledky.

tesla model 3

Vzhľadom na tento obrovský záujem je ale otázne, ako sa výrobca s danou situáciou popasuje. V Tesle nie je oddaľovanie termínov a dátumov dodania nič výnimočné. Spoločnosť oficiálne priznáva, že záujem o elektromobil je niekoľkokrát väčší, ako bolo predpovedané, vďaka čomu môže mať výrobca skutočne veľké problémy. Aby všetci, alebo aspoň väčšina záujemcov dostala nový automobil v plánovanom termíne na konci budúceho roku, museli by sa výrobné kapacity spoločnosti skutočne rozšíriť a je otázne, či to Tesla dokáže.

Náš tip
Tesla Model 3 si predobjednalo viac ľudí ako sa očakávalo

Iba v pondelok spoločnosť zverejnila fakt, že v minulom štvrťroku predala iba 2 400 automobilov Tesla Model X, čo bolo podľa spoločnosti spôsobené pridávaním nadmerného množstva nových technológií. Je teda otázne, ako sa Tesla popasuje s takouto veľkou výzvou a či sa jej podarí naplniť svoje sľuby. Ak by sa tak nestalo, záujem môže rýchlo klesnúť. Všetky predobjednávky sú síce spojené so zálohou 1 000 USD, resp. 1 000 EUR, no túto zálohu je možné vrátiť. Ak teda budú musieť záujemcovia čakať výrazne dlhšie ako si mysleli, je možné, že mnohí z nich požiadajú o vrátenie zálohy a kúpia si radšej nejaký konkurenčný automobil, prípadne aj elektromobil od iného výrobcu.

Zdroj: Tesla Motors via The Verge

MojAndroid.sk spustil nový portál o elektromobiloch a hybridoch – www.eAutoPortal.sk
9.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+