MojAndroid

Výraz selfie už určite počul každý z vás. Používa sa najmä v komunikácii medzi mladými ľuďmi, no vo svojom slovníku ho majú už aj ľudia v produktívnom a postproduktívnom veku. Nejde pritom až o takú novinku. Najväčší boom zažívalo selfie v roku 2013, kedy sa stalo aj slovom roka v Oxfordskom slovníku. Ten tento pojem vysvetľuje nasledovne: “Je to fotografia, na ktorej sa fotograf sám odfotí so smartfónom alebo webkamerou a zverejní ju na sociálnej sieti.” So selfie sa najčastejšie stretnete na Facebooku, Instagrame, či v aplikáciách ako je Snapchat. Odkiaľ však tento trend prišiel a aká je jeho história?

Náš tip
VIDEO | Tínedžerky v USA: Na baseballe fotia viac selfie ako sledujú hru

História selfie fotografie

Fotografie, na ktorých sa zachytá sám fotograf, sú staré zhruba rovnako ako samotné prenosné fotoaparáty. Ich vznik sa datuje na rok 1900, kedy vydala spoločnosť Kodak fotoaparát s názvom Brownie. V tých časoch sa ľudia fotili za pomoci zrkadiel, pričom bol fotoaparát umiestnený na statíve alebo podložke vo výške zhruba 1,5 metra. Pre správne nastavenia fotoaparátu sa ale musel fotograf najprv sám odfotiť a dodatočne nastaviť všetky parametre fotoaparátu. A tak vznikali prvé “selfie” fotografie. Prvým človekom, ktorý sa odfotil sám, bol však ešte v roku 1839 priekopník fotografie Robert Cornelius.

Jedným z prvých typov selfie fotografie bola snímka zachytená v odraze zrkadla. Za jej priekopníčku sa považuje ruská vojvodkyňa Anastázia Nikolajevna, ktorá sa ako prvá známa osoba na svete zachytila na fotografii sama v odraze zrkadla. V liste, ktorého prílohou bola táto fotografia, napísala: “Zachytila som tento snímok, dívajúc sa do zrkadla. Bolo to veľmi ťažké, moje ruky se triasli.“

anastasia

Anastázia Nikolajevna a jej prvá selfie z roku 1914. Foto: News.com.au

Samotný pojem selfie vzniká až o storočie neskôr, konkrétne v roku 2005, v hlave fotografa s menom Jimmy Kraus. Boom selfie fotografií prišiel o 2 roky neskôr, kedy sa na trh dostali prvé zariadenia s predným fotoaparátom a ľudia začali používať sociálnu sieť Facebook. Dnes si selfie fotia všetci, mladí, starší i najstarší, bežní ľudia, celebrity a dokonca aj také osobnosti, ako pápež František. Selfie si dokonca robia už aj kozmonauti vo vesmíre.

Čo o nás hovorí selfie fotografia?

Selfie sa stali obľúbenými najmä kvôli jednoduchosti ich zhotovenia. Na odfotenie samého seba prednou kamerou vášho smartfónu nepotrebujete žiadne špeciálne náčinie, fotoaparát ani statív. Ako sa však často vraví – všetkého veľa škodí. A to platí aj o selfie fotografiách.

Väčšina ľudí očakáva od selfie fotografie uverejnenej na internete kladný ohlas u priateľov. Vedci však ešte v roku 2013 zistili, že ľudia uverejňujú veľa selfie fotografií na internet práve v dobe, keď málo komunikujú s ľuďmi, prípadne sa o nich zaujíma menej priateľov. Prílišné množstvo selfie fotografií ale môže podľa vedcov nahradiť nutnosť reálneho styku s priateľmi, ktorí na vás môžu zanevrieť, prípadne sa môže zhoršiť váš vzťah. Niektorí ľudia totižto berú selfie fotografiu ako moc výrazné priťahovanie pozornosti. Asi nikomu netreba hovoriť, že príliš časté zhotovovanie selfie začína hraničiť s narcizmom.

Samozrejme, ako vo väčšine podobných prípadov, aj v prípade selfie vzniklo ich opozitum – akési “antiselfie” fotografie. Na nich sa ľudia zachytávajú v neprirodzených polohách, väčšinou s vtipným podtónom, aby zosmiešnili niekoho, kto často na internete zverejňuje fotografie samého seba.

VEDELI STE, ŽE:

Podľa ankety výrobcu mobilných telefónov a fotoaparátov Samsung vyplýva, že 30% všetkých fotografií zachytených ľuďmi vo vekovom rozpätí 18-24 rokov tvoria práve selfie fotografie?

Najznámejšou selfie fotografiou je snímok z roku 2014, na ktorom sú známe osobnosti televíznych obrazoviek, ktoré získali Oskara? Len na sociálnej sieti Twitter ju zdieľali už viac ako 3 milióny ľudí. 

selfie_2841027b

Každý štvrtý Európan vo veku od 18 do 24 rokov si robí selfie počas šoférovania? Pritom 95% z nich súhlasí s tým, že to ohrozuje ich život a je to nebezpečné.

V roku 2014 zhotovili ľudia po celom svete viac ako 2 miliardy selfie.

Ľudia štatisticky uverejňujú najviac selfie fotografií na Facebook.

android-magazin-4-titulka

Tento článok vyšiel pôvodne v 4. čísle Android magazínu

13.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

9 odpovedí na “TÉMA | Selfie – čo znamená tento výraz a prečo je fenoménom”

  1. Malá chybička se vloudila: “Prvým človekom, ktorý sa odfotil sám, bol však ešte v roku 1839 priekupník fotografie Robert Cornelius.” (priekupník-priekopník) Jedno písmenko a čo to dokáže spraviť. Zábavné hneď takto ráno :-)

  2. “…Dnes si selfie fotia všetci…”

    Vsetci okrem mna. Tejto uchylke som nikdy neprisiel na chut. Co je na tom take zabavne, fotit sam seba z pol metra? Z takej vzdialenosti je kazdy obraz strasne zdeformovany. Perspektiva sa oklamat neda. Ale to je zbytocne hovorit tymto radoby-fotografom…

  3. “Je to fotografia, ktorou sa fotograf sám odfotí so smartfónom alebo webkamerou a zverejní ju na sociálnej sieti.”

    Fotografiou sa dá fotiť?
    To je preklad ako z Google translator.
    Môj návrh: “Je to fotografia, na ktorej fotograf odfotí sám seba so smartfónom alebo webkamerou a zverejní ju na sociálnej sieti.”

Pridaj komentár

+