MojAndroid

Mohli by sme povedať, že cyklus výmeny starého mobilného zariadenia za nové sa v priebehu posledných rokov o čosi skrátil. Stále platí, že telefóny od operátora splácame dva roky, no už takmer nikdy si nenecháme ten istý model a stále častejšie sa snažíme urýchliť kúpu nového. Kedysi sme si s jedným zariadením vystačili aj tri a viac rokov, no neustále napredovanie technológií nám to dnes jednoducho neumožňuje. Životnosť týchto zariadení je pritom často práve na úrovni dvoch rokov, prípadne pri lepšom zaobchádzaní a kvalitnom výrobku aj oveľa dlhšie. Určite by sa ale nikto z nás nepotešil, keby mu zariadenie vypovie službu po niekoľkých týždňoch používania. Práve takúto situáciu dokážu simulovať útočníci zákerným novým vírusom.

ESET_ObrazovkaBolNajdenyVirus

Ten je inšpirovaný veľmi ojedinelým ochorením. Progéria je stále nevyliečiteľná choroba, ktorá postihuje niekoľko desiatok malých detí, ktorých orgány starnú 5 až 10-krát rýchlejšie ako u zdravého človeka a často sa nedožívajú viac ako 12 rokov. Nový vírus prenáša tieto zákerné príznaky aj na smartfóny a tablety. Zariadenie pripravené na tisícky hodín aktívneho používania by sa opotrebovalo v priebehu dní či týždňov. Dôvod zlyhania – prečerpanie životnosti súčiastok. Poviete si, že to nehrozí? Práve naopak – vírus s názvom MAGIC (Malicious Aging in Circuits/Cores) je obdobou spomínaného ochorenia a  dokáže spôsobiť extrémne predčasné zlyhanie moderného smartfónu.

Vírus bol odhalený, resp. vytvorený americkými vedcami, čo je aspoň trochu potešujúce. Ide skôr o odhalenie slabiny, ktorú je potrebné čo najskôr vyriešiť. Ich práca ukazuje, že séria presne cielených útokov môže spôsobiť výrazné zrýchlenie opotrebenia hardvérových komponentov smartfónu, ktoré môže vyústiť do výrazného spomalenia alebo až celkového vyradenia z prevádzky. Vedci tiež prišli s niekoľkými teóriami, ako by bolo možné tieto poznatky využiť v praxi. Ani jeden scenár pritom nie je veľmi optimistický či eticky korektný.

android-broken

Prvou možnosťou je, že by majitelia smartfónov využívali túto technológiu na rýchle opotrebenie svojho zariadenia. Mohli by to spraviť napríklad vtedy, keď si kúpia nové zariadenie a o niekoľko mesiacov vydá výrobca ďalší model. Majiteľ pôvodného zariadenia spustí škodlivý program a pokazený telefón si príde vymeniť za nový model, alebo si nechá vrátiť peniaze a kúpi si novší smartfón.

Druhým scenárom je využívanie technológie spoločnosťami za účelom zvýšenia predaja nových zariadení. Spoločnosť, ktorá sa chystá uviesť na trh nový smartfón, sa softvérovou aktualizáciou s týmto škodlivým kódom pokúsi výrazne znížiť výkon súčasných zariadení a mnohým užívateľom spôsobí aj výrazné hardvérové problémy. Užívatelia potom budú skôr naklonení ku kúpe nového zariadenia mysliac si, že jednoducho skončila životnosť ich súčasného zariadenia. Vedecká práca dokonca cituje niekoľko konkrétnych udalostí v minulosti, keď sa objavili podobné podozrivé praktiky spoločností. Jednalo sa o Blu-ray prehrávače, ktoré sa pokazili presne na konci záruky či smartfóny, ktoré sa výrazne spomalili po nainštalovaní softvérovej aktualizácie krátko pred predstavením nového modelu. Samozrejme, nejde o dokázané praktiky, no množstvo indícií tomu nasvedčuje.

V tretej modelovej situácii sa môže stať, že jedna krajina nakúpi vojenské zariadenia od iného štátu. V danom momente sú tieto dve krajiny v priateľskom vzťahu, no v dnešnom turbulentnom svete sa to môže veľmi rýchlo zmeniť. Nie je ťažké predstaviť si, že krajina, ktorá zariadenia predávala, by si nechala zadné vrátka a v prípade potreby by v krátkom čase spôsobila druhej krajine obrovské problémy spôsobené hromadným zlyhaním hardvéru.

Na záver práce vedci uvádzajú niekoľko rôznych opatrení, pomocou ktorých je možné zabrániť účinnosti tohto škodlivého softvéru. Ich aplikovanie by mali zvážiť všetci výrobcovia mobilných zariadení, pretože hrozba zneužitia tejto technológie je reálna a doplatiť na ňu môžu v konečnom dôsledku ako zákazníci, tak aj samotní výrobcovia. Ide o skutočne zákerné praktiky, o ktorých sa diskutuje už pomerne dlho. Musíme ale dúfať, že aj táto vedecká práca pomôže pri ich odstránení z našich životov.

Zdroj: MAGICTechCrunch, Bryce Durbin (obrázok)

13.12.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+