MojAndroid

Google má so systémom Android dominantné postavenie na trhu s mobilnými zariadeniami. Napadlo vás niekedy, či nemôže Google toto svoje postavenie zneužívať a či sa tak nemôže stať monopolom? Možno si poviete, že táto myšlienka je pritiahnutá za vlasy, veď sami výrobcovia si vyberajú Android ako operačný systém pre svoje mobilné zariadenia. Android tiež nie je jediným OS na trhu, veď v USA mu patrí iba 59 % mobilného trhu a druhý iOS má slušných 38 %, čo má od monopolu veľmi ďaleko.

Google tiež úplne nekontroluje zariadenia so systémom Android a výrobcovia si v mnohých prípadoch robia, čo chcú. Dobrým príkladom je čínsky trh, kde nájdeme stovky miliónov smartfónov s Androidom, no tieto fungujú zväčša bez služieb Google, čo určite nie je podľa predstáv internetového giganta. Ten sa snaží priniesť svojim užívateľom aj ostatné svoje služby, ako napríklad Gmail, Mapy, YouTube či Chrome a nalákať tak užívateľov do svojho ekosystému. Samozrejme, najdôležitejšou aplikáciou je obchod Play, ktorý je vstupnou bránou do celého sveta Android aplikácií.

google-aplikacie-titulka

Hoci Google môže niektorým výrobcom diktovať, aké aplikácie má vo svojich zariadeniach použiť, ani v tomto smere nejde o úplne monopolistické jednanie. Ak sa ale na trh pozrieme očami nového výrobcu mobilných zariadení, situácia sa trochu zamotáva. Výrobcovia nemôžu používať druhý najrozšírenejší operačný systém, iOS, keďže ten má exkluzívne vo svojej moci Apple. Microsoft síce operuje na mobilnom trhu už veľmi dlho a ponúka plnohodnotný systém, ktorý má ale vo väčšine častí sveta iba minimálnu konkurenčnú silu. Preto nemajú výrobcovia na výber a ak chcú na trhu uspieť, musia si zvoliť Android.

Keď sa na celý problém pozrieme takto, už nájdeme viac čŕt monopolu. Takýto systém je totiž otvorený tomu, aby ho Google zneužíval. Samotná spoločnosť však zväčša rozmýšľa vo väčšom merítku a monopolistické praktiky, ktorými sa snaží ovládať výrobcov, sú väčšinou pre užívateľov prospešné. Spomenúť môžeme napríklad nútené zníženie počtu predinštalovaných aplikácií od Google, čo je pre drvivú väčšinu užívateľov určite prínosom.

google-bloatware

Práve s predinštalovanými aplikáciami sú spojené hlavné obavy vládnych zložiek v Európe a USA, ktoré teraz začali vyšetrovať spoločnosť Alphabet pre podozrenie z monopolistických praktík. Na dvoch dominantných svetových trhoch totiž Google výrobcom prikazuje, aké predinštalované aplikácie musia ich zariadenia obsahovať. V konečnom dôsledku sa tak takéto snaženie Google môže označiť za monopolistické, a to z toho dôvodu, že Google nedáva priestor ostatným konkurenčným obchodom s aplikáciami a ak aj na svojom zariadení nájdete obchod s aplikáciami od samotného výrobcu smartfónov, ide zväčša iba o doplnok ku tradičnému obchodu Play, ktorý nakoniec vždy používa väčšina užívateľov. Európska komisia bude vyšetrovať práve to, či Google zámerne nepoškodil ostatných vývojárov tým, že výrobcov núti predinštalovať svoje vlastné aplikácie.

Iróniou je, že Google nie je jedinou spoločnosťou týchto rozmerov na trhu. Ostatní veľkí hráči, ako Facebook či Apple, sú však trochu viac monitorované a kontrolované a práve Google si užíva pomerne veľkú slobodu. Možno teda nejde ani o to, či Google svoju pozíciu zneužíva, ale iba o možnosti, ktoré Google má a ktoré by potenciálne mohol využiť vo svoj prospech. Odhliadnuc od právnych záležitostí, stále tu zostáva jeden veľký problém – ľudia si môžu sami vybrať, či budú aplikácie od Google používať. Nikto ich k tomu nenúti a za služby od Google nemusia platiť. A výsledok? Stovky miliónov aktívnych používateľov aplikácií Google po celom svete, ktorí sú spokojní s tým, že ich Android zariadenie funguje dobre s aplikáciami Gmail, Chrome, Google+, YouTube a mnohými ďalšími. Je to ale skutočne ich voľba? Alebo jedndoucho našli tieto aplikácie predinštalované na svojom prvom smartfóne a potom už nechceli meniť to, čo poznajú a s čím nemajú problémy? Myslíte, že takéto jednanie je zo strany Google neetické či dokonca nezákonné a malo by sa to zmeniť? Dajte nám vedieť v diskusii, či vy vnímate Google ako monopol na mobilnom trhu.

Zdroj: The Verge, Bloomberg

18.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+