MojAndroid

Android je obľúbený najmä kvôli svojim otvoreným možnostiam. Tie sa dotýkajú aj toho, že si do svojho mobilu či tabletu môžete nainštalovať aplikácie stiahnuté z internetu, či viacerých online obchodov. Zatiaľ čo do iPhone-u musia ľudia inštalovať nové tituly iba z AppStore, Android používatelia si môžu vybrať. Medzi najpopulárnejšie internetové obchody patrí oficiálny obchod Play a Amazon Appstore. V dnešnej téme vám povieme, prečo by ste mali mať v zariadení nainštalované oba.

Čo ponúka Amazon AppStore

Online obchod s aplikáciami do Amazonu sa veľmi podobá na obchod Play. Čakajú vás v ňom aplikácie rozdelené do kategórií s možnosťou vyhľadávania a rôzne rebríčky a zoradenia titulov, aby ste si váš výber aplikácií a hier uľahčili. Hoci sa v Amazon AppStore nachádza asi 5-krát menej aplikácií ako v obchode od Googlu, nájdete tu aj také aplikácie, ktoré Google neponúka. Naopak, v ponuke sa nenachádza žiadna aplikácia od Apple či Googlu.

amazon-appstore-3 amazon-appstore-1 amazon-appstore-2

Dizajnovo Amazon AppStore trochu zaostáva za konkurenciou. Jeho tmavá téma je však pomerne prehľadnou. Vo výberoch aplikácií dominujú tituly z kategórií Hry, Hudba a Zábava. Dôležitým prvkom je horný slider, ktorý zobrazuje aktuálne akcie na zľavnené aplikácie, a to hlavné – na bezplatné aplikácie dňa. Áno, Amazon AppStore ponúka každý deň používateľom jednu alebo viac platených aplikácií zadarmo. Ide o jeden z hlavných dôvodov, prečo by ste si mali tento obchod nainštalovať.

Aplikácie a hry, ktoré si raz stiahnete, zostanú prelinkované s vašim účtom a neskôr si ich môžete nainštalovať na všetky vaše zariadenia rovnako ako v prípade obchodu Play. Amazon AppStore ponúka aj platené aplikácie. Tie si môžete kúpiť po zadaní vašich fakturačných údajov a informácií o platobnej karte rovnako, ako v prípade obchodu Play.

Netreba sa báť

Mnohí z vás si nechcú Amazon AppStore nainštalovať a používať kvôli tomu, že od vás pri sťahovaní aj bezplatnej aplikácie či hry pýta fakturačné údaje a adresu. Nemusíte sa však báť. Politika Amazonu je nastavená tak, že vám z obchodu príde elektronická faktúra aj v prípade stiahnutia bezplatnej aplikácie, takže je zadanie vašich údajov naozaj potrebné. Navyše, adresu si od vás Amazon pýta preto, aby ste u nich mohli nakupovať aj iný tovar, ktorý vám prípadne môžu poslať poštou (rovnakým účtom sa môžete prihlásiť aj na klasický obchod Amazon).

Výhodou je špeciálny účet

Jednou z výhod obchodu Amazon AppStore je aj to, že sa do neho prihlasujete cez špeciálny Amazon účet, ktorý si vytvoríte hneď po inštalovaní aplikácie. Je to iné ako v prípade obchodu Play, kde sa prihlasujte pomocou Google účtu. V prípade Amazonu môžete vytvoriť jeden účet pre celú rodinu a nakupovať naň aplikácie, hry, hudbu či literatúru, a to bez toho, aby ďalší príslušníci rodiny mali prístup k vašim e-mailom či kalendáru (ako v prípade obchodu Play).

amazon-appstore-4 amazon-appstore-5 amazon-appstore-6

Rôzna rýchlosť aktualizácií

Google a Amazon majú rozdielnu politiku schvaľovania aplikácií a ich aktualizácií. Zatiaľ čo Googlu trvá schvaľovanie nového titulu či jeho aktualizovanej verzie dlhšie, Amazon to niekedy stihne za rýchlejšiu dobu, keďže sa v ňom nachádza menej aplikácií. Niekedy sa vám tak môže stať, že na aplikáciu z Amazon AppStore dostanete aktualizáciu s dôležitou opravou chýb skôr. Niekedy je to však opačne a developeri na druhý najväčší obchod s Android aplikáciami pozabudnú. Rozhodne je ale výhodou mať nainštalované oba obchody.

amazon-appstore-8

Záver

Čo teda získam nainštalovaním aplikácie Amazon AppStore? V prvom rade prepracovaný obchod s aplikáciami a hrami, v ktorom na mňa každý deň čaká akcia na nejakú platenú aplikáciu či hru. V druhom rade tu nájdem výbery aplikácií, rôzne zľavy na vybrané aplikácie či tituly, ktoré sa inde nenachádzajú. Výhodou je prihlásenie cez Amazon účet, ktorý môžu zdieľať aj viaceré osoby či aktualizácie, ktoré prídu niekedy skôr na aplikácie stiahnuté cez obchod od Amazonu.

amazon-smartphone-tmc

Aj napriek všetkým výhodám ale Amazon AppStore neodporúčame ako jediný zdroj aplikácií. Nachádza sa v ňom menej Anroid titulov a niektoré sú regionálne obmedzené. V kombinácii s obchodom Play ale ide o dvojicu, ktorá bude pre vás v otázke sťahovania a kupovania aplikácií naozaj postačujúcou. Priznajte sa, koľkí z vás už používajú Amazon AppStore?

Amazon AppStore si môžete stiahnuť na tomto odkaze.

17.5.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+