MojAndroid

Vďaka spoločnosť Telekom sme sa zúčastnili na tohtoročnom veľtrhu MWC 2024 v Barcelone. V prvý deň kongresu, 26. februára 2024, Telekom prezentoval svoje novinky vrátane niekoľkých konceptov ako z budúcnosti. Predstavované produkty využívajú množstvo prvkov umelej inteligencie.

Telekom chce zmeniť nielen vzhľad, ale aj funkciu routra pomocou AI

Cieľom prednášky Telekom bolo ukázať, ako by mohla vyzerať budúcnosť telekomunikácie a digitálneho spojenia. Začnime konceptami routerov, ktoré sme mohli na predstavisku vidieť. Telekom súčasné routre vníma ako škaredú súčasť domácnosti, ktorú mnohí používatelia skrývajú a nechcú, aby ju bolo v miestnosti vidieť. Chce zmeniť koncept routra a navrhol niekoľko zaujímavých riešení, ktoré ich dizajn a funkcionalitu rozšíria.

Telekom MWC 2024 Barcelona

“Concept T” je najviac “sci-fi” konceptom. Je to akási sklenená pologuľa schopná vytvárania holografov. Ukrýva sa v nej váš osobný AI asistent menom Emma. S Emmou je možné komunikovať či už hlasom alebo za pomoci gest. Tá vám na vaše otázky a požiadavky odpovie hlasovo alebo vytvorí holografický obraz. Príkladom môže byť asistencia pri plánovaní nákupu. Produkty, o ktoré máte záujem, vám Concept T na želanie zobrazí. Problém nebude ani s poskytovaním odporúčaní. Možností je naozaj neúrekom.

Telekom MWC 2024 Barcelona
Zdroj: Telekom

Na tejto vecičke bolo najzaujímavejšie to, že môžete pomocou nej telefonovať a zároveň osobu na druhej strane vidieť v podobe holografu a rovnako ona môže pomocou Concept T vidieť vás. Na ukážku bolo možné taktiež skúsiť naskenovať v stánku Telekomu svoju tvár, respektíve vrchnú časť tela a následne vidieť seba v podobe holografu.

Router môže byť štýlovým doplnkom do domácnosti

Ďalšími konceptami routrov boli malé štýlové vecičky s netradičnými tvarmi a rozšírenou funkcionalitou. Zaujal nás router, ktorý je takmer celý pokrytý zahnutým displejom. Na výstavisku vedel zobrazovať napríklad prehľad o spotrebe elektrickej energie v domácnosti, vrátane grafu. Tieto štyri ďalšie koncepty majú implementovaného hlasového AI asistenta a poslúžia monitorovanie miestnosti. Môžu tak slúžiť ako doplnok do inteligentnej domácnosti.

Telekom MWC 2024 Barcelona
Zdroj: Telekom

Integrované sú aj senzory na sledovanie, či niekto v miestnosti nespadol, čo môže byť užitočné do domácnosti so staršími osobami. V prípade potreby bude situácia oznámená rodinným príslušníkom a lekárskej službe. Modul s označením Web 3 dokáže plniť funkciu digitálnej peňaženky pre úschovu kryptomien či NFT. Počas používania zároveň generuje “Magenta Tokeny”, ktoré môžu byť následne vymenené za poukazy napríklad na vylepšenie niektorej domácej elektroniky.

Jedným z použitých komponentov je aj modul na zosilnenie signálu na miesta, kde je požadované stabilnejšie a silnejšie Wi-Fi pripojenie. Individuálne moduly sú bezdrôtovo napájané pomocou technológie Wi-Fi charging. Vďaka tomu je ich používanie možné aj oddelene od základového modulu. Ostatné mobilné zariadenia v podobe smartfónov či inteligentných hodiniek je možné bezdrôtovo nabíjať v okolí tohto základového modulu.

AI spoločník s projektorom do domácnosti na kolieskach

Posledným z konceptov bol takzvaný “Concept Buddy”. Reč je o malom pojazdnom robotovi poháňanom umelou inteligenciou. Má priateľskú tvár a ponúka všetky funkcie ako vyššie zmienené menšie moduly, avšak má kolesá, je schopný monitorovať kvalitu vzduchu či smerovať pokrytie Wi-Fi na presné miesta, kde ho najviac potrebujete.

Telekom MWC 2024 Barcelona

Robotík disponuje vstavaným projektorom. Dokáže vám tak napríklad pripomenúť, že je čas poliať kvety (obrázok nižšie). Vďaka projektoru môžete mať so sebou doma pojazdnú Magenta TV s pohlcujúcim 360-stupňovým zvukom. Tohto robota je možné ovládať ako hlasom, tak aj gestami.

Telekom MWC 2024 Barcelona
Zdroj: Telekom

Všetky uvádzané zariadenia sú iba konceptami a víziou budúcnosti Telekomu. Ich ďalšia produkcia sa v blízkej dobe neplánuje a ak aj niečo operátor neskôr predstaví, nemusí to mať presne takúto podobu.

Smartfóny bez aplikácií… Čože?

K ďalším predstavovaným novinkám patrili smartfóny bez aplikácií. Áno, čítate správne. Telekom nám ukázal dva telefóny – jeden už existujúci, komerčne predávaný kus z radu T Phone a druhý výkonný model s čipsetom Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 kvôli vyššiemu výpočtovému výkonu pre účely generatívnej AI. V spoločnosti s Brain AI bol vyvinutý AI model, ktorý nahrádza aplikácie multifunkčným asistentom. Stačí hlasom alebo textom zadať vašu požiadavku a telefón ju za vás vykoná.

Telekom MWC 2024 Barcelona

Ukázali nám, ako je možné zarezervovať letenku. Systém si sám našiel dostupné lety, získal ich ceny a dokázal používateľa dostať priamo na upravené prostredie, na ktorom si môže jedným klikom letenku kúpiť. Na súčasnom komerčne predávanom telefóne beží AI model na cloude, zatiaľ čo výkonnejšie zariadenie využíva generatívnu AI offline a ponúka aj možnosť generovania obrázkov na základe zadaného textu alebo hovorenej reči. Ide tak o bezpečnejšie riešenie so zvýšenou úrovňou súkromia a používateľ nebude závislý na dostupnosti internetového pripojenia.

Telekom MWC 2024 Barcelona

Niečo pre priaznivcov futbalu na záver

Prezentácia zahŕňala aj predstavenie technológie na optimalizáciu živého prenosu videa napríklad zo športových podujatí. Využitie si nájde napríklad počas tohtoročných majstrovstiev Európy vo futbale EURO 2024, ktoré sa konajú v Nemecku – domovskej krajine spoločnosti Deutsche Telekom. Na pódium pod pozvaný aj kapitán nemeckej reprezentácie a stredopoliar tímu FC Barcelona, Ilkay Gundogan.

Telekom MWC 2024 Barcelona

Počas športových podujatí, hudobných festivalov a iných príležitostí, kde je potrebné na istý čas zabezpečiť lepšie pokrytie určitej lokality modernou 4G alebo 5G sieťou, poslúži prenosný vysielač využívajúci multifrekvenčné spektrá.

Za pozvánku na MWC 2024 v Barcelone ďakujeme Slovak Telekom!

29.2.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+