MojAndroid

Polícia SR na svojom Facebooku upozorňuje na nebezpečenstvo používania mobilných zariadení počas používania. Za telefonovanie za volantom môžete dostať pokutu až do 200 eur v blokovom konaní. Video je síce z roku 2017, no doteraz nebolo zverejnené. Video ukazuje, ako sa drzo sa vodič zachoval voči policajnej hliadke a ostatným účastníkom premávky. Telefonoval dokonca aj po tom, ako vystúpil z vozidla.

Náš tip
Vodiči používajú telefóny stále častejšie, aj napriek zvýšeniu pokút

Telefonovanie za volantom: Ľudia sú nepoučiteľní

Komu niet rady, tomu niet pomoci. Niektorým ľuďom nestačí ani zvyšovanie pokút, predpisy nebudú dodržiavať aj napriek tomu. Nejde tu len o konkrétneho šoféra, ktorý sa takto zachoval. Počas telefonovania mohol z dôvodu zníženej pozornosti spôsobiť dopravnú nehodu, na ktorú by mohol doplatiť poctivý šofér.

Neuveriteľne drzý vodič

TAK DRZÉHO VODIČA STE EŠTE NEVIDELI: TELEFONOVAL ZA VOLANTOM, AJ KEĎ VIDEL POLICAJTOVV archíve sme našli omylom ešte stále nezverejnené video z roku 2017. Presvedčte sa o tom, ako drzo sa vodič voči hliadke, a hlavne ostatným účastníkom premávky zachoval. Telefonoval aj vtedy, keď videl hliadku z vozidla a prestal až niekoľko sekúnd po vystúpení. Polícia naďalej kontroluje dodržiavanie zákazu používania mobilného telefónu bez hands free. Video je bez zvuku.

Zveřejnil(a) Polícia Slovenskej republiky dne Úterý 14. července 2020

Polícia pripomína, že aj naďalej kontroluje dodržiavanie zákazu používania mobilného telefónu bez handsfree.

Riešenie je jednoduché a lacné

Novšie automobily sú vybavené technológiou Bluetooth. Telefonovanie je vďaka tomu možné aj počas šoférovania, pričom šofér nemusí svoje zariadenie držať v ruke. Je to oveľa bezpečnejšie riešenie. V prípade staršieho vozidla bez Bluetooth nie je problém kúpiť handsfree do auta, ktoré stojí pár eur a následne smartfón spárovať.

Vyššie pokuty od konca minulého roka

Od decembra 2019 boli zvýšené pokuty za používanie mobilu za volantom, a to z 50 an 100 eur. V blokovom konaní sa môže pokuta vyšplhať na 100 až 200 eur. Mnohých šoférov to aj tak neodradí. V aute telefonujú alebo esemeskujú aj naďalej a ohrozujú tým nielen seba, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky.

Okrem mobilu nesmie vodič v ruke držať telekomunikačné zariadenia ako vysielačky alebo audiovizuálne zariadenia ako GPS navigácie a podobne.

Zmeny v pravidlách cestnej premávky sumár

Polícia sa pre MojAndroid vyjadrila, že v minulom roku spáchalo viac ako 21 tisíc vodičov priestupok tým, že porušili zákaz používania mobilu za volantom. Celková výška pokút, ktorá im bola udelená, sa vyšplhala na 469 tisíc eur.

Použite Android Auto

Telefonovanie so službou Android Auto je pohodlné a navyše nemôžete dostať pokutu, keďže smartfón priamo nedržíte v ruke, ale telefonujete cez handsfree. V slovenskom obchode žiaľ stále dostupná nie je, zariadenia s Androidom 10 majú Android Auto predinštalované. Ak neviete, ako Android Auto do svojho smartfónu nainštalovať, určite vám pomôže článok Android Auto: Infotainment systém budúcnosti | RECENZIA + NÁVOD.

Ak vám návod nie je jasný, určite pomôže video priložené nižšie.

Náš tip
Telefonovanie za volantom sa nevypláca, štát vybral na pokutách desaťtisíce eur
17.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+