MojAndroid

Tatra banka všetkých svojich klientov varuje pred novou vlnou falošných telefonátov. Ide o takzvaný vishing, teda útok, ktorý používa telefonický hovor na získanie dôverných informácií od obete. Podvodníci pritom používajú dôvtipnú taktiku na presvedčenie obetí, aby z nich vymámili prístup k cenným informáciám.

Falošná kriminálka

V tomto konkrétnom prípade útočník predstiera, že je kriminálna polícia a snaží sa od klienta získať dôverné informácie týkajúce sa jeho účtu a prihlasovacie údaje do elektronického bankovníctva. Podvod je značne prešpekulovaný.

Aby pôsobil dôveryhodne, podvodník vykoná prepojenie na iné osoby, ktoré sa klientovi predstavia ako call centrum Tatra banky. V skutočnosti ide spolupracujúcich útočníkov, ktorí rozhodne nie sú zamestnancami banky.

Banka ani polícia nikdy nežiada citlivé osobné a bankové informácie v telefonickej konverzácii. Telefónne číslo DIALOG Live vždy zadajte do mobilu sami, nikdy sa nenechávajte prepájať od iných subjektov.

Tatra banka preto dôrazne pripomína, aby jej klienti žiadne citlivé informácie cez telefón nikomu neposkytovali. Ak by ste sa náhodou s podobným podvodom stretli, banku na to upozornite na e-mailovej adrese issecurity@tatrabanka.sk alebo neodkladne kontaktujte DIALOG Live.

Zameriavajú sa na banky, podvrhnú číslo

Podobné telefonické podvody sa v ostatných mesiacoch na Slovensku objavujú v čoraz väčšej miere. Obvykle sa zameriavajú práve na klientov bánk pôsobiacich na Slovensku.

Podvody dokonca zvyknú byť prepracované do takej miery, že čísla, z ktorých hovory prichádzajú, sa obetiam zobrazujú ako čísla, ktoré banky bežne využívajú na komunikáciu s klientmi. Reálne to nie je pravda, no odhaliť pravdu je komplikované.

Zvýšená opatrnosť je preto úplne na mieste, a to nie len v prípade klientov Tatra banky. Aj pri tej najmenšej pochybnosti preto radšej zaveste a informácie si overte kontaktovaním daného subjektu z vašej strany.

Náš tip
Pozor na SMS, telefonáty, emaily. Online podvody sú stále väčšou hrozbou
29.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+