MojAndroid

Najnovšie údaje Európskej komisie hovoria, že phishingové podvody narástli len počas prvého mesiaca pandémie o neuveriteľných 667 percent. Najobľúbenejšie sú pondelky, počas ktorých sa udialo až 30 % podvodov, informuje Fingo prostredníctvom tlačovej správy.

Útočníci využívajú pre svoje podvody väčšinou emailovú komunikáciu, najčastejšie sa správy týkajú koronavírusu. Tvária sa, akoby boli od Svetovej zdravotníckej organizácie alebo iných zdravotníckych inštitúcií. Cieľom týchto emailov bolo získať od obete čo najviac citlivých informácií.

Útočníci sa snažia ľudí presvedčiť, že email, telefonát či SMS správa sú z dôveryhodnej inštitúcie. Najčastejšie zvyknú žiadať o overenie, aktualizáciu totožnosti  alebo zadanie ďalších údajov. Môže ísť napríklad aj o číslo platobnej karty alebo prístupové údaje k rôznym službám.

Táto komunikácia má vždy jednu vec spoločnú. Odkazuje na falošnú stránku. Ak do nej obeť vloží svoje údaje, získajú ich útočníci. Falošné stránky sa snažia čo najviac napodobniť overené a známe inštitúcie, aby boli čo najdôveryhodnejšie.

Počas posledných 12 mesiacov nahlásila približne tretina obyvateľov EÚ vo veku od 16 do 74 rokov incident, ktorý bol spojený s bezpečnosťou na internete. Najčastejším incidentom bol práve phishing.

Najčastejšie online podvody s COVID-19 podľa Európskej komisie:

  • Maily s odkazmi smerujúcimi na škodlivé webové stránky alebo škodlivý softvér. Maily o zázračných liekoch, falošné mapy s údajným výskytom vírusu, žiadosti o darovanie peňazí, emaily predstierané, že sú od zdravotníckych organizácií.
  • Falošné maily „akože“ of Microsoftu, Google Drive a pod., kde od vás chcú, aby ste zadali svoje heslo, aby vám mohli s niečím pomôcť alebo vám hrozia, že vám zablokujú váš účet.
  • Maily alebo SMS správy o dodávkach tovarov, ktoré ste si neobjednali.

Zopár dobrých tipov

  • Banky ani iné spoločnosti od vás nikdy nebudú žiadať heslo
  • Používajte silné heslá a ak je to možné, tak aj dvojfaktorovú autentifikáciu
  • Pravidelne aktualizujte svoje zariadenia
Náš tip
Pozor na tieto falošné aplikácie, obsahujú nebezpečný malvér

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+