MojAndroid

Rozdiel medzi zariadeniami s operačným systémom Android a iOS je značný. Používatelia oboch konkurentov sa pre značku rozhodujú podľa rôznych kritérií. V súčasnosti sa veľa správ týka faktu, že aj na Slovensko pomaly prichádzajú aktualizácie rôznych smartfónov na Android 14. Systém od Google ponúka jednu výhodu, o ktorej mnoho užívateľov ani nevie – tajné kódy, spúšťajúce rôzne funkcie. Zoznam najlepších kódov prináša internetový portál AndroidAuthority.

Čo predstavujú tajné Android kódy?

Ide o set kódov, ktoré po zadaní odhalia nejaké skryté funkcie Androidu na vašom zariadení. Mnoho z nich slúži na zabavenie sa a skrátenie si dlhých chvíľ. Nájdu sa aj také, ktorých funkcie sú užitočné, napr. čo sa týka diagnostiky rôznych častí softvéru, alebo hardvéru.

Delia sa do dvoch hlavných kategórií. Prvá časť, tzv. MMI (Man Machine Interface), je nastavená výrobcom smartfónu a odomyká funkcie v rámci samotného Androidu. Funkcionalita môže teda závisieť od rôznych verzií operačného systému, ale väčšina pôsobí rovnako na všetkých zariadeniach. Druhá časť, tzv. USSD (Unstructured Supplementary Service Data), súvisí s konkrétnym operátorom. Pre správne fungovanie teda treba mať prístup k internetu.

kódy treba zadávať ako telefónne čísla

Kódy môžete vyskúšať tak, že ich zadáte do vstavanej mobilnej aplikácie na vytáčanie telefónnych čísel. Dajte si ale pozor, vo väčšine prípadov kód treba začať zadaním znaku hviezdičky (*) a ukončiť pomocou znaku mriežky (#).

Výber z najlepších

  • zistenie IMEI kódu vášho smarftónu *#06# – ide o jedinečné identifikačné číslo, ktorým disponuje každé mobilné zariadenie. Pomocou neho sa dá mobil v prípade straty a krádeže vypátrať. Ide o jediný kód, ktorého fungovanie je garantované na každej verzii Androidu.
  • informácie o zariadení a údaje o nedávnom používaní *#*#4636#*#* – pokiaľ funguje, zobrazuje napr. podrobnosti o mobilnom pripojení, presnú silu signálu a rýchlosť nahrávania, či sťahovania.
  • zobrazenie MAC adresy *#*#232338#*#* – jedinečné číslo, slúžiace na identifikáciu sieťového rozhrania. Pomôcť môže napr. pri diagnostike problémov so sieťou.
  • zapnutie/vypnutie oznámenia a prichádzajúcom hovore počas telefonátu *43# – za normálnych okolností, ak sa vám niekto snaží dovolať počas toho, ako vediete iný hovor, telefón vás o tom oboznámi pomocou napr. zvukového tónu. Pokiaľ vás táto funkcia ruší, môžete ju vypnúť. Taktiež ju pomocou tohto kódu môžete naspäť zapnúť.
  • obnova továrenských zariadení telefónu *#*#7780#*#* – v prípade, že všetky iné metódy zlyhajú, obnovou na továrenské zariadenia viete svoj mobil zachrániť. Pred vyskúšaním tejto metódy ale odporúčame všetky dáta zálohovať.
  • otestovanie vibrácií a podsvietenia *#*#0842#*#* – pokiaľ váš telefón má funkciu podsvietenia, dokážete ju pomocou tohto kódu zapnúť. Prípadne takto viete otestovať aj vibrácie.
  • kontrola Wi-Fi pripojenia *#*#232339#*#* – výsledok tohto kódu môže byť ťažko pochopiteľný, ale mal by zobrazovať informácie o Wi-Fi pripojení. Pokiaľ vám nefunguje internet, viete tak zistiť, v čom je chyba.

Dajte nám v komentároch vedieť, ktoré kódy u vás fungovali, prípadne aj verziu vášho operačného systému.

Náš tip
Šéf Googlu varuje používateľov Androidu. Nové aplikácie neinštalujte týmto spôsobom
26.11.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+