MojAndroid

Vedci z Harvardu počas dvoch týdňov testovali na dvadsiatke dobrovoľníkov dopad používania smartfónov a tabletov na spánok. Výsledok nie je prekvapivým, no konečne je to oficiálne potvrdené. Svetlo emitované z displejov na našich mobilných zariadeniach ovplyvňuje kvalitu nášho spánku a skracuje čas REM fázy, ktorá je pre naše telo veľmi dôležitou.

Lenovo Yoga Tablet 2-12

Pôvod problémov možno hľadať v modrej zložke svetla emitovaného z displejov našich inteligentných zariadení. To totižto vplýva na náš mozog a spôsobuje, že zaspávame dlhšie a spíme kratšie. Evolúcia zaistila to, že ľudia desiatky tisíc rokov nepoznali nič, iba denné svetlo a umelo vytvorené svetelné vlny sú pre mozog “novinkou”. K situácii sa vyjadril profesor Charles Czeisler z Harvardu:

“Svetlo emitované z väčšiny čítačiek kníh svieti priamo z čítačky do očí, zatiaľ čo klasický Kindle či kniha do očí iba odrážajú svetlo z iného zdroja. To spôsobuje nedostatok spánku, čo môže spôsobil zdravotné problémy, obezitu, cukrovku, problémy so srdcom či rakovinu.”

Odborníci preto odporúčajú pred spaním neprezerať web ani nečítať knihu z mobilu či tabletu, ale siahnuť radšej po klasickej knihe alebo čítačke bez podsvietenia. Ak nemáte inú možnosť a knihu máte iba vo svojom mobilnom zariadení, tak si ju máte vytlačiť alebo znížiť jas displeja na minimum. Priznajte sa, na čom čítate knihy vy?

Ako čítate knihy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Zdroj: TheVerge

23.12.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+