MojAndroid

SWAN ešte v novembri predstavil svoju vynovenú aplikáciu mobilnej televízie SWAN GO. Tu môžete nainštalovať v podstate na akýkoľvek smartfón alebo tablet s Androidom vo verzii 4.0 a vyšším. A keďže televíziu máte vo svojom mobilnom zariadení, môžete si ju so sebou zobrať v podstate kdekoľvek, kde budete mať prístup k dostatočne rýchlemu internetu. My sme SWAN GO otestovali a prinášame vám naše skúsenosti a dojmy z tejto služby.

SWAN GO: Čo všetko ponúka?

Nová aplikácia a služba SWAN GO poskytuje až 33 TV kanálov, ktoré môžete za poplatok začínajúci na 3,99€ mesačne, využívať až na 3 zariadeniach súčasne. Táto cena platí pri 24 mesačnej viazanosti. Ak sa rozhodnete službu využívať bez viazanosti, tak vás vyjde na 4,99€ mesačne. Ponuka platí pre všetkých, nových aj súčasných zákazníkov.

Zoznam TV staníc služby SWAN GO
Zoznam TV staníc služby SWAN GO

Okrem bežného sledovania TV, môžete prostredníctvom aplikácie a služby SWAN GO sledovať seriály, filmy a relácie aj z TV archívu. Za 1,99€ mesačne, si môžu zákazníci pozrieť akýkoľvek program. 7 dňový archív aktuálne podporuje 19 televízií, pričom tento môžu do 31.1.2017 využívať úplne zadarmo. Okrem toho, vítaným bonusom je aj podpora služby Chromecast, ktorá umožní streamovať video priamo do TV a užiť si tak programy na väčšej obrazovke.

Aplikácia: Skúsenosti z praxe

Aplikácia SWAN GO ide ruka v ruke s material dizajnom, ktorý dnes považujeme už za štandard. Nebudeme zbytočne opisovať vzhľad prostredia. To je pre používateľa intuitívne a prehľadné. Po spustení sa tak objaví zoznam dostupných TV kanálov, v ktorom okrem názvu stanice nájdete aj informáciu o aktuálne hranom programe. Ku každej stanici je potom dostupný aj na dva dni dopredu, pričom nechýba ani 7 dňový archív, ktorý ale spustíte iba pri podporovaných staniciach.

swan-go-4

Každý program z archívu, ktorý budete sledovať, môžete opustiť a dopozerať neskôr. Ak napríklad sledujete obľúbený seriál cestou z práce na mobile, po príchode domov môžete pokračovať napríklad na tablete. Ak váše zariadenie dokáže streamovať obraz priamo do TV, dá sa dosledovať napríklad aj na väčšej obrazovke televízora. Všetky rozpozerané relácie nájdete uložené v sekcii s názvom Rozpozerané.

Streamovanie videa sa môže realizovať v troch stupňoch kvality. Tu musíte zvoliť manuálne v nastaveniach aplikácie, pričom na výber máte vysokú, strednú a nízku kvalitu. Presné údaje o rozlíšení a bitrate SWAN neposkytuje, no podľa informácií, ktoré nám poskytol na tlačovke, pripravuje do budúcnosti aj adaptívne nastavenia kvality streamu, ktorý uľahčí voľbu podľa vlastností internetového pripojenia.

swan-go-3

Aplikácia funguje vo väčšine prípadov bezproblémovo, no stále sme sa stretli aj so situáciami, kedy sa stream TV kanálu nedal spustiť, alebo archív nefungoval, prípadne jeho načítanie trvalo príliš dlho. Po spustení videa je už vysielanie spoľahlivé a aspoň v našom prípade nedochádzalo ku žiadnym výpadkom. Treba si však dávať pozor na to, cez aké internetové pripojenie TV sledujete. Ak ste na WiFi, spotreba zrejme nebude problém, no po prepnutí na mobilné dáta, by ste veľmi rýchlo zistili, že váš dátový balík je jednoducho nenávratne preč. Aby ste sa podobným prípadom vyhli, odporúčame v nastaveniach zapnúť možnosť “Prehrávať len na WiFi”, prípadne zvoliť aspoň najnižšiu kvalitu.

Koľko dát spotrebuje mobilná TV

SWAN Go sme si vyskúšali pri rôznej kvalite a zisťovali sme, koľko dát spotrebuje. Ak budete TV sledovať na najnižšej kvalite, tak sa môže spotreba dát pohybovať na úrovni od 5-7 MB/min. Ak sme v tejto kvalite sledovali televíziu 5 minút, tak sme spotrebovali 28 MB. Spotrebu dát pri ostatných úrovniach kvality uvádzame v tabuľke nižšie.

Spotreba dát MB/minSpotreba dát MB/5minSpotreba 1 hodina (teoreticky)
Nízka kvalita5-7 MB28 MB360MB
Stredná kvalita12-15MB63MB780MB
Vysoká kvalita15-17MB75MB960MB

Streamovanie TV funguje spoľahlivo najmä pri rýchlejšom internete. Pri bežnom domácom pripojení cez WiFi, alebo mobilný internet cez 4G a 3G, by ste teda nemali mať žiadne ťažkosti. Ak sa ale ocitnete v 2G pokrytí s EDGE internetom, TV si už nepozriete. Vzhľadom na rozšírenosť 3G a 4G sietí by to však ale vo väčšine miest nemalo predstavovať problém. Výnimku môžu tvoriť používatelia, ktorí budú chcieť TV sledovať vo vlaku alebo na diaľnici cestou napríklad z Košíc do Bratislavy. Tu už musíte počítať s výpadkami.

Záverečné hodnotenie

SWAN GO je zaujímavou alternatívou k súčasným ponukám mobilných TV. Ak často cestujete a nechcete za žiadnych okolností premeškať svoj obľúbený seriál, alebo len radšej sledujete TV na svojom smartfóne alebo tablete, tak potom je mobilná TV od SWANu zaujímavou alternatívou. Samozrejme, okrem vyššie spomínaných výhod má aj nejaké tie nedostatky. Pri našom používaní sme sa občas stretli s nedostupnosťou archívu a chýbali nám aj také funkcie, ako možnosť pridať upozornenie na začiatok obľúbeného seriálu, či nahrávanie do mobilu pre neskoršie sledovanie offline. Bez ohľadu na tieto nedostatky sme ale boli so službou spokojní. To, či je programové obsadenie pre vás dostatočne zaujímavé, to už necháme na vás. Každopádne, na trhu sú dostupné aj iné alternatívy v podobe TV v mobile od Orangeu, či Magio GO od Telekomu, ktorý za 5,99€ (pri 24 mesačnej viazanosti), ponúka bohatšiu ponuku kanálov (až 50).

Verzia: 3.08
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.08
Aktuálna cena: Zdarma

swan-go-5

12.12.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+