MojAndroid

Spoločnosť SWAN získala licenciu na budovanie 4G siete na 2 x 15 MHz v pásme 1800 MHz, čo jej umožňuje vstúpiť medzi trojku najväčších operátorov. V súčasnosti SWAN už používa pridelené frekvencie a sústreďuje sa na budovanie plnohodnotnej siete. Martin Mosný, riaditeľ pre stratégiu a rozvoj SWAN a.s., sa pri tejto príležitosti vyjadril nasledovne:

“Vyhľadávame lokality pre základňové stanice a partnerov pre ich výstavbu, kontrahujeme dodávateľov, pripravujeme produktovú a marketingovú stratégiu a zabezpečujeme financovanie.“

Investície do siete mobilného operátora sa pohybujú medzi 50 až 100 miliónmi eur a prípravná fáza sa začína preklápať do realizačnej.

„Veľmi dôležité sú pre nás rokovania s operátormi o národnom a medzinárodnom roamingu, výber technológií pre centrálnu časť siete a rádiovú prístupovú sieť, rádioreléové spoje, medzimestské okruhy, koncové terminály a zariadenia, SIM karty, BSS a OSS systémy,“ dopĺňa Mosný.

Náš tip
Rozhovor | SWAN: Telekomunikačný trh stojí na prahu generačnej zmeny

V rámci prípravných prác musí byť okrem iného zabezpečená aj logistika, kancelárske a skladové priestory a v neposlednom rade ľudia na rôznych pozíciách. Očakávania zákazníkov od operátora sa sústreďujú predovšetkým na rýchlosť, kvalitu komunikačných služieb a skvelý zákaznícky servis. Dôležitými faktormi budú aj cena a porozumenie potrebám zákazníkov. Licencia zaväzuje operátora SWAN začať využívať pridelené frekvencie do 8. júla 2014. Testy technológie LTE sa uskutočnili v mestách Trnava, Nitra a Pezinok. SWAN už pred stanoveným termínom používa pridelené frekvencie, čím splnil všetky podmienky licencie. Ďalším záväzným termínom je koniec roka 2015, kedy musí SWAN pokryť vlastnou sieťou 25% populácie Slovenska. Pokrytie bude rásť v závislosti od rýchlosti akvizícií a budovania základňových staníc, pričom rýchlosť výstavby bude jednou z priorít nového operátora. Spustenie prvých služieb je ohlásené na jeseň 2014, pričom je pripravené portfólio služieb pre zákazníkov vo viacerých segmentoch. Operátor očakáva, že na konci roka 2015  bude v SWAN sieti 200 tisíc aktívnych SIM kariet. Cieľom projektu je získať viac ako pol milióna zákazníkov.

Zdroj: TS

3.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+