MojAndroid

Snaha predpovedať budúcnosť mobilných telefónov do veľkej miery pripomína veštenie z kávy, alebo z krištáľovej gule. Toto odvetvie sa vyvíja tak búrlivo a je natoľko flexibilné v závislosti od najnovších technológií, že akýkoľvek nový pokrok v tejto oblasti môže znamenať zásadný zlom vývoja a mobilné zariadenia zmeniť na nepoznanie. Napriek tomu sa pokúsime na základe aktuálnych trendov načrtnúť možný smer vývoja mobilných prístrojov a aspoň trochu odhadnúť budúcnosť, ktorá nás čaká. Berte prosím teda nasledujúce riadky ako jednu z alternatív, ktorá môže byť budúcnosťou mobilných telefónov, ako ich poznáme dnes.

Trochu z nedávnej histórie

Máloktoré odvetvie zaznamenalo v uplynulých rokoch taký búrlivý rozvoj, ako práve oblasť mobilných telefónov. Od prvých neforemných ťažkých prístrojov s mizernou výdržou cez mobily s maličkým monochromatickým displejom sme sa dostali až k štýlovým kompaktným telefónom s farebnými displejmi a mnohými funkciami, ktoré boli predtým vyhradené len pre počítače. Zrejme najvýraznejší skok však nastal v roku 2007. Vtedy uzreli svetlo sveta dva produkty, ktoré znamenali obrovský zlom v mobilnom biznise a ovplyvňujú svet mobilov až do dnešných dní.

Bill Gates and Swatch CEO Nick Hayek show new Swatch watches in New York

Prvým z nich bol iPhone, dotykový telefón od firmy Apple, ktorý sa napriek mnohým pochybovačným, dokonca až výsmešným názorom, stal obrovským hitom a prakticky stanovil trend, akým sa mobilné telefóny vyvíjajú dodnes. Druhým produktom bol operačný systém Android od firmy Google, ktorému stačilo pár rokov, aby si v segmente mobilných operačných systémov vytvoril absolútnu dominanciu.

Zjednodušene by sme mohli povedať, že práve dva aspekty – dotykový displej a otvorené operačné systémy znamenali revolúciu, ktorá poslala nedotykové telefóny s alfanumerickými klávesnicami na prepadlisko dejín. Nie každému sa to páči a mnohým ľuďom dotykové telefóny dodnes nevyhovujú, ale trend je jasný – v ponuke stále viac prevládajú dotykové modely a telefóny s alfanumerickou klávesnicou sú už zastúpené len lacnejšími modelmi s prevažne základnou výbavou.

google-glass

Súčasnosť a aktuálne trendy do budúcnosti

Aká je teda situácia v súčasnosti a aké trendy môžeme sledovať? Ako sme spomenuli, mobilným zariadeniam vládne dotyk, telefóny sa stávajú stále väčšími a tablety stále menšími. Zatiaľ čo u prvej skupiny sú vrcholom smartfóny s uhlopriečkou displeja okolo 5 palcov, u tabletov sa čoraz väčšej obľube tešia modely so 7 až 8 palcami. Mohlo by to znamenať, že raz vznikne akési univerzálne zariadenie s uhlopriečkou okolo 6 palcov, lenže taká hodnota sa už zdá byť predsa len trochu prehnaná. Takéto rozmerné zariadenie je už proste na bežné nosenie a používanie príliš prerastené a väčšine ľudí asi vyhovovať nebude. Nárast rozmerov súčasných smartfónov je len daňou za veľké displeje a snahy o zmenšenie ich objemu sú neustále badateľné aj v súčasnosti – napríklad honba za čo najmenšou hrúbkou. Lenže obrazovky „nepustia“, ohybný displej je bez ohybného tela nanič a výrobcovia teda musia hľadať nové cestičky, ktorými by unikli z nepríjemnej limitácie veľkosťou displeja.

Celý článok si môžete prečítať v aktuálnom čísle Android Magazínu, v ktorom však nájdete ešte oveľa viac zaujímavých tém, článkov a rozhovorov.

>>> Stiahnite si PDF – Android Magazín Jún 2013  <<<

Aplikácia Android Magazín je dostupná na Play Store aktuálne len pre Android tablety vo verzii 3.0 a vyššie. Pre správne spustenie aplikácie je potrebné mať nainštalovanú aplikáciu Adobe AIR. Aplikácia Android Magazín beží na platforme Coverpage od spoločnosti MONOGRAM Interactive.

22.7.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+