MojAndroid

Rakúsky študent práva Max Schrems má už za sebou pomerne bohatú históriu v boji proti sociálnej sieti Facebook. Pred troma rokmi pritom dosiahol nevídaný úspech, keď prostredníctvom žaloby prinútil spoločnosť zrušiť službu automatického rozpoznávania tvári. Ako inak, dôvodom boli obavy o bezpečnosť súkromných informácií užívateľov. Teraz sa Schrems odhodlal na ešte väčší čin a miliardu ľudí vyzýva ku kolektívnej žalobe, pričom zastupovať ich pred Európskym súdnym dvorom bude on sám. V prípade úspechu odmení každého zúčastneného sumou 500€.

V roku 2011 podal Max Schrems na Facebook celkovo 22 sťažností, ktoré sa týkali zhromažďovania osobných údajov. Facebook mu na oplátku vrátil CD, na ktorom sa nachádzalo 1 222 strán údajov o jeho živote. Množstvo z nich boli pritom informácie, ktoré Schrems zo svojho facebookového profilu vymazal, no spoločnosť ich stále uchovávala. Max Schrems dosiahol mierny úspech, keď írsky úrad na ochranu osobných údajov Facebooku odporučil, aby s osobnými údajmi svojich užívateľov nakladal rozumnejšie.

kniha_Kaempf_um_deine_Daten_od_Maxa_Schremsa

Prečo takéto odporúčanie vydal práve írsky úrad? Dôvod je jednoduchý – Facebook sídli z rôznych daňových dôvodov práve v tejto krajine. Tým pádom však pre spoločnosť platia aj európske zákony o ochrane osobných údajov. Tie jednoznačne uvádzajú, že exportovanie osobných dát do krajín mimo EÚ je možné iba vtedy, keď aj cieľová krajina poskytuje rovnakú úroveň ochrany osobných údajov. Podľa Schremsa však Facebook predával informácie americkej tajnej službe NSA, čo by v tomto prípade znamenalo porušenie európskych zákonov. Schrems svoje tvrdenie zakladá na odhalení programu PRISM, ktorý nakladá s osobnými údajmi veľmi nerozvážne a svoje názory na to vyjadril aj vo svojej knihe Kämpf um deine Daten.

V rozhovore pre etrend.sk Schrems uviedol, že takýto spôsob žaloby si nevybral preto, aby od Facebooku vysúdil obrovské čiastky. Práve naopak, zakladá si na myšlienke kolektívnej žaloby. Rôznymi analýzami a skúmaním podobných súdnych sporov z minulosti prišiel na to, že v prípade úspechu by každý zapojený užívateľ, vrátane samotného Shremsa, dostal približne 500€. To by podľa rakúskeho študenta bolo pre Facebook ľahko stráviteľné v prípade, že by sa zapojilo do kampane 10 000 ľudí. V súčasnosti však tento návrh podporilo už viac ako 25 000 užívateľov a Schrems ich všetkých bude zastupovať sám pred Európskym súdnym dvorom.

Náklady na tento spor sa pritom počítajú v stovkách tisícoch eur a Schrems zatiaľ vyzbieral cez platformu crowd4privacy.org iba okolo 60 tisíc. Istú dotáciu dostal aj od právnickej kancelárie Roland ProzessFinanz AG, no drvivá väčšina zdrojov pochádza od dobrovoľných darcov. Tí, rovnako, ako Shrems veria, že nakladanie s osobnými údajmi by malo byť v súlade so zákonom. Zúčastniť tejto akcie sa môžete aj vy na stránke fbclaim.com.

Zdroj: etrend.sk

7.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+