MojAndroid

Množstvo mladých ľudí hľadá spôsob ako prísť ku peniazom čo najjednoduchšou cestou. Pred pár rokmi sa rozbehol trend, kedy ľudia začali vysielať online to, ako hrajú nejaké hry a komentujú to. Títo “streameri” spočiatku potrebovali na rozbehnutie svojho vlastného kanála poriadny počítač a príslušenstvo k nemu, aby dokázali presadiť svoju prácu medzi konkurentmi. Ale s nástupom dnešných smartfónov, ktoré výkonom častokrát presiahnu staršie počítače, prichádza možnosť začať kariéru streamera cez váš mobil.

Platformy na streamovanie

Najznámejšími platformami, kde pôsobia streameri sú YouTube a Twitch. Obe fungujú už niekoľko rokov a majú milióny používateľov po celom svete.

Na nich sa dá operovať s najrôznejším obsahom. Od hrania najpopulárnejších herných titulov, cez vlogovanie až po originálne nápady.

Populárne hry však už nie sú iba predmetom záujmu ľudí, ktorí majú doma ten najlepší počítač za stovky eur. Hry sa začínajú objavovať aj vo verziách pre smartfóny. Ide pritom o ikony ako PUBG či Fortnite, ktoré každým dňom naberajú na popularite. Chytiť sa takejto príležitosti by sa mohlo vyplatiť. Streamovanie cez váš smartfón by mohlo položiť dobrý základ vašej komunity fanúšikov, či odberateľov. Obzvlášť dobrá príležitosť je to pre tých, ktorí majú jeden z výkonnejších mobilov, či dokonca vlajkovú loď niektorého z výrobcov. Ale ako na to?

Streamovanie na YouTube

YouTube je domovom toho najrôznejšieho obsahu z celého sveta. Aj vy môžete byť jedným z jeho tvorcov. Na výber máte tisíce hier z Google Play a jediné, čo potrebujete je dobrý mobil, kvalitné Wi-Fi pripojenie a aplikáciu YouTube Gaming.

Ako streamovať cez aplikáciu YouTube Gaming?

 1. Na domovskej obrazovke aplikácie zvoľte možnosť Broadcast.
 2. Zvoľte kvalitu záznamu (HD 720p, alebo 480p) a to, či chcete streamovať, alebo nahrať záznam do telefónu.
 3. Dostanete upozornenie, že po spustení streamu budete viditeľní pre verejnosť. Všetok obsah zobrazovaný v telefóne bude takisto viditeľný (notifikácie, správy, atď). Pokiaľ ste si doposiaľ nezapli režim nerušiť, urobte to teraz!

  Upozornenie ohľadom nahrávania
 4. Aplikácia vám ponúkne zoznam odporúčaných hier. Na konci zoznamu je možné rozšíriť ho o vaše nainštalované tituly.
 5. Dajte svojmu streamu výstižný názov tak, aby pritiahol potenciálnych odberateľov. Clickbait by sa mohol osvedčiť.
 6. Rozpošlite link na stream svojim priateľom, aby ste tak prilákali viacej divákov.

Ďalej sa už len načíta hra s prvkami ovládania nahrávania. Aplikácia navyše využije prednú kameru, aby nechýbal na vašom streame aj “facecam”. Bublina s “facecamom” sa dá presúvať po obrazovke tak, aby nebránila hráčovi pri ovládaní. Počas vysielania budete mať k dispozícii údaje o sledovanosti, čet a iné nastavenia.

Streamovanie na Twitch

Hoci je Twitch najväčšou platformou streamov, nie je jednoduché využiť Android telefón na tento zámer. Pokiaľ chcete vysielať vlog, môžete na to využiť aplikáciu Twitch z Obchodu Play.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Avšak hru cez aplikáciu nemožno vysielať. Tentokrát už budete potrebovať poriadnu zostavu zariadení: počítač s OBS softvérom na streamovanie, mobil v móde USB Debugging (Ladenie USB) a kábel na prepojenie počítača s mobilom.

OBS systém podporuje streamovanie na Linuxe, Macu aj Windowse. Ak dokážete správne pripojiť telefón k počítaču, môžete OBS využiť na vysielanie hry zo smartfónu. Najprv je potrebné aktivovať Možnosti pre vývojárov vo vašom telefóne.

 1. Choďte do nastavení. Vyberte možnosť Informácie o telefóne.
 2. Desaťkrát ťuknite na sériové číslo/číslo zostavy, kým sa neobjaví hlásenie o odomknutí týchto nastavení.
 3. Povoľte v sekcii Ladenie možnosť Ladenie USB.

Teraz budete potrebovať aplikáciu na to, aby sa vaša obsah obrazovky vášho telefónu premietal na počítači. Za vyskúšanie stojí Vysor, ktorý je zadarmo. Za príplatok 10 dolárov získate ale oveľa väčšie možnosti kontroly nastavení. Pro verzia navyše vyzerá oveľa lepšie na OBS.

Keď si OBS pripojíte ku účtu na Twitch, vaša zostava je pripravená na streamovanie. Urobte posledné nastavenia pre webovú kameru, bitrate, alebo počet snímkov a začnite streamovať!

Ktorý z týchto dvoch spôsobov sa vám zdá lepší, či jednoduchší? Ktorý by ste zvolili vy?

21.4.2018
Zdroj: Android Central

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+