MojAndroid

Žiadne veľké spoločné nákupy, žiadne krúžky alebo športové podujatia, žiadne cestovanie, výlety, škola… Karanténa dnešných dní nás mnohých uzamkla doma. Každodenný rytmus sa narušil a množstvo času stráveného na internete sa predlžuje. Nie len vám, ale hlavne vašim ratolestiam túžiacim zabiť akúkoľvek nudu.

Nižšie by som vám rád predstavil pár spôsobov, ako deťom strážiť čas strávený na internete prípadne monitorovať ich aktivity. Aj pri tejto téme platí dôveruj, ale preveruj.

Router – rodičovské nastavenia

Našťastie, na túto tému myslelo viacero výrobcov dnes dostupných routerov. Ak vlastníte prihlasovacie údaje do vášho routera, ani možno netušíte, akou mocnou zbraňou disponujete.

Po prihlásení sa vám zobrazí používateľské rozhranie, ktoré býva v závislosti od výrobcu rôzne. Buď použijete priložený manuál alebo jednoduchým preklikaním nájdete položku “rodičovská kontrola” prípadne “správa používaných zariadení.”  Mnohé routre už ponúkajú aj samostatnú aplikáciu do vášho Android smartfónu. Užívateľské rozhranie je v takom prípade oveľa príjemnejšie

V rámci rodičovskej kontroly je najčastejšie dostupná funkcia obmedzenia prístupu zariadenia na internet v určitom dni a čase. Môžte tak definovať, kedy sa vášmu dieťaťu internet na PC, mobile alebo tablete spustí a kedy sa automaticky vypne. Najskôr domáce úlohy, potom zábava. Alebo už žiadne ponocovanie. Takto môžete nadefinovať obmedzenie ktorémukoľvek zariadeniu (alebo viacerým) vo vašej domácnosti, ktoré sa pripája na váš domáci router.

Riešenie prináša samotný Google

Google už dlhodobo pociťoval tlak verejnosti na túto tému, preto priniesol svoje vlastné riešenie. A je potrebné uznať, že mu celkom vyšlo. Google Family Link splní to hlavné, čo na kontrolu prípadné obmedzenie používania potrebujete. Toto riešenie sa skladá z aplikácie pre rodičov a z aplikácie pre detí a teenagerov.

Aplikáciu pre rodičov nainštalujete do svojho zariadenia. Po spárovaní a nastavení budete môcť na diaľku sledovať polohu zariadenia vášho dieťaťa, povoľovať inštalácie aplikácií, určovať čas na internete, nastavovať večierku, filtrovať webové stránky či prezerať históriu surfovania.

Deti a teenageri si nainštalujú druhú aplikáciu určenú pre nich. Určite vám to hlavne teenageri s radosťou dovolia ;). Podmienkou tu je, aby dieťa malo aktivovaný vlastný účet Google a nastavený skutočný vek. Taktiež, musí byť zaregistrované v tej istej krajine ako jeho rodič a vlastniť zariadenie s Android OS 7.0 alebo vyšším.

Ako som už spomenul, je nutné mať nastavený skutočný vek dieťaťa. Vo väčšine krajín Európy môžete kontrolovať aktivitu dieťaťa do 16. rokov. Po tomto roku môže dieťa napr. vypnúť sledovanie polohy, o čom ale bude rodič informovaný. Do 16. rokov tak nemôže spraviť ani rodič ani dieťa. Netreba zabudnúť, že poloha dieťaťa je výsledkom polohy zariadenia. U kamaráta tak môže byť len zariadenie, ale nie dieťa.

Ešte spomeniem, že toto riešenie od Googlu spolupracuje aj s iOS. Podrobný návod na inštaláciu Google Family Link si môžete prečítať v článku Ako nastaviť Google Family Link na kontrolu detí | NÁVOD.

Obmedzený režim pre YouTube

YouTube dokáže byť zradnou cestou. Veľmi ľahko môže vaše dieťa začať s videami na obľúbenú tému a skončiť pri videách s nevhodným obsahom. Zakázané ovocie chutí najlepšie. Pomocnú ruku tu podáva samotný YouTube vo svojich nastaveniach. Stačí sa po preklinaní v nastaveniach dostať na položku aktivácie Obmedzeného režimu.

Ako však môžete vidieť nižšie, samotný YouTube upozorňuje na fakt, že nie každý filter je stoprecentne účinný. Z vlastnej skúsenosti to môžem potvrdiť. V tomto smere by si to vyžadovalo určite vylepšenia.

YouTube Kids
YouTube Kids
Developer: Google LLC
Price: Free
 • YouTube Kids Screenshot
 • YouTube Kids Screenshot
 • YouTube Kids Screenshot
 • YouTube Kids Screenshot
 • YouTube Kids Screenshot
 • YouTube Kids Screenshot
 • YouTube Kids Screenshot
 • YouTube Kids Screenshot
 • YouTube Kids Screenshot
 • YouTube Kids Screenshot
 • YouTube Kids Screenshot
 • YouTube Kids Screenshot
 • YouTube Kids Screenshot
 • YouTube Kids Screenshot
 • YouTube Kids Screenshot

Na obranu druhej strany treba ale spomenúť, že denne pribudne na YouTube zhruba 600 000 hodín videa. Mnohým uniká aj fakt, že YouTube je oficiálne služba dostupná od 16. rokov. Skúste ale povoliť vášmu teenagerovi iba YouTube Kids.

Skvelé riešene od ESETu

Ako som už spomenul pri ochrane od Googlu, pri aplikácii Google Family Link pre deti musí vaše dieťa disponovať zariadením s verziou Android OS 7.0 alebo vyšším. To môže byť v mnohým prípadoch určitá limitácia, nakoľko mnoho detí podedí staršie zariadenia.

ESET prichádza s vlastnou aplikáciou ESET Parental control. Systém jej fungovania je obdobný ako pri Google Family Link, ale postačí Android vo verzii 4.0 a viac. Platí to isté, a teda aplikáciu je potrebné nainštalovať na rodičovské zariadenie a taktiež na zariadenie dieťaťa. Nie je tu ale nutnosť, aby vaše dieťa malo osobitný účet. Všetko vybavíte a prepojíte vytvorením si jedného užívateľského účtu na my.eset.com.

Aplikáciu môžete používať v bezplatnej verzii, ktorá vám umožní definovať časový limit používaných aplikácií, zobraziť základné správy o aktivite, blokovať nevhodné web stránky a povoľovať vami schválené aplikácie. Prémiová verzia už pridáva zisťovanie polohy alebo geozóny.

Dôveruj, ale preveruj

Život v dnešnej karanténe nie je jednoduchý. Obzvlášť ťažké je to pre deti, ktoré chcú byť stále zamestnané a zahnať akýkoľvek náznak nudy. Internet dokáže byť skvelým pomocníkom, ale aj temným miestom.

Bolo by skvelé, ak by stále zaberal prístup dôvery a trpezlivého vysvetľovania nad obmedzeniami a kontrolou. Vo svete internetu je pre dieťa čoraz ťažšie odlíšiť čo je správne, a čo už nie. Dostupnosť nevhodného obsahu býva  rafinovanejšia a jednoduchšia. Ak už usúdite, že sa veci uberajú zlým smerom, skúste jednu z horeuvedených možností.

Náš tip
Dlhodobé skúsenosti s Wear OS: Čo ponúka a ako funguje?

28.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+