Spoluzakladateľ ARM: Zákaz spolupráce s Huawei bude pre ARM neuveriteľné škodlivý

Obchodná vojna medzi USA a Čínou, ktorú rozpútal americký prezident Donald Trump, jednoznačne najviac zasiahla čínsku spoločnosť Huawei. Tej sa v poslednom roku podarilo preskočiť v rebríčku najpredávanejších výrobcov americkú spoločnosť Apple a obsadiť 2. miesto.

V kauze Huawei viní USA čínsky Huawei zo špionáže pre čínsku vládu na základe zákona, ktorý prikazuje čínskym výrobcom poskytovať dáta používateľov v prípade hrozby terorizmu. Tento zákon ale platí len pre smartfóny predávané na čínskom trhu. Ministerstvo obchodu USA vydalo zákaz predávať technológie spoločnosti Huawei.

Na zákaz zareagovali americké aj zahraničné spoločnosti. Z amerických bola najvýznamnejšia spoločnosť Google a zo zahraničných britská spoločnosť ARM. Jej spoluzakladateľ Hermann Hauser na to teraz zareagoval prekvapivým tvrdením.

Spoločnosť ARM minulý mesiac zrušila spoluprácu so spoločnosťou Huawei, ktorej dodávala technológie na vývoj jej procesorov rady Kirin. Nemalo by sa to dotknúť už vyvinutých procesorov Kirin 980 a 985, ale až ich nástupcov.

Podľa Hermanna Hausera to síce z krátkodobého hľadiska spoločnosť Huawei poškodí, ale z dlhodobého hľadiska to bude mať veľmi škodlivý účinok na samotné ARM. A dokonca aj ďalšie spoločnosti vrátane Googlu. Veľa výrobcov podľa jeho slov už uvažuje o osamostatnení sa od amerických a britských technológií pre prípad, že by sa podobný zákaz mohol prihodiť aj im.

Náš tip
Čína reaguje na kauzu Huawei a USA, vytvára vlastnú čiernu listinu

 

Disqus Comments Loading...