MojAndroid

V septembri minulého roku sa rozhodla 5-tica študentov Fakulty Informatiky a Informačných technológií STU vybrať ako tému svojho tímového projektu obohatenú realitu. Ako názov tímu si zvolili Space Invaders a ich zámer stanovili: dobiť so svojou aplikáciou svet. Malo sa jednať pritom o aplikáciu, ktorá dokáže zobrazovať 3D modely v priestore a bude podporovaná platformou Android. Po dôkladnej analýze rôznych knižníc a nástrojov si postupne vytvorili obraz o výslednom riešení. Finálny návrh v sebe zahŕňal hneď niekoľko technológií, okrem hlavnej a teda obohatenej reality sme mohli v návrhu nájsť i prácu s QR kódmi, značkami, serverovými technológiami ale i technológie podporujúce dizajn a tvorbu 3D modelov.

Po takto vypracovanom návrhu sa tím pustil do implementácie. Netrvalo dlho a tím sa prihlásil do súťaže TP Cup organizovaný prof. Máriou Bielikovou. Po prejdení úvodných kôl súťaže a zúčastnení sa na prestížnej konferencií IITSRC sa ocitli naši Space Invader-i v semifinále tejto súťaže kde ich čakala veľká prezentácia pred odbornou porotu v zložení vplyvných členov rôznych IT spoločností Slovenska. Pre potreby prezentácie boli ich mobilné telefóny s operačným systémom Android nepostačujúce a to najmä kvôli veľkosti obrazovky. Požiadali preto o spoluprácu portál MojAndroid.sk, ktorý sa rozhodol podporiť zanietených študentov a vypožičal im na účely prezentácie tablet Samsung Galaxy Tab od spoločnosti Samsung. O tom ako pracuje ich spomínaná aplikácia sa dozviete v nasledovných odstavcoch.

 

Stručný opis aplikácie


Aplikácia si kladie za cieľ ponúknuť nový pohľad na nakupovanie. Špeciálne sa pritom zameriava na dizajn miestností nábytkom. Za svoju základnú ideu pokladá úplné odbremenenie zákazníka od časovo náročného chodenia po obchodných reťazcoch. Ako riešenie ponúka stiahnutie si 3D modelov nábytku do svojho mobilného telefónu/tabletu a prezeranie si daných nábytkov v pohodli domova a sledovať tak ich interakciu už z existujúcimi časťami výbavy miestnosti. Dôležitú časť aplikácie tvorí práca s QR kódmi, ktoré sú jedinečné pre každý nábytok. Zákazník si vďaka nim môže stiahnuť modely priamo do svojho telefónu. Modely reagujú na špecifické značky.

Preto si používateľ značky vytlačí, rozmiestni ich po miestnosti a v rámci aplikácie jednotlivým značkám priradí vybrané modely, ktoré chce premietnuť do priestoru. Za behu aplikácie môže modelom dynamicky meniť veľkosť ako aj priraďovať im iné značky, prípadne vymieňať ich za iné modely. Takto navrhnuté riešenie ponúka možnosť zákazníkovi ľubovoľnej kombinácie nábytku a podstatné uľahčenie rozhodovacieho procesu.

Tím Space Invaders v akcii:

Ako sa vám páči táto aplikácia? Vedeli by ste si predstaviť jej reálne použitie v praxi, napríklad aj pri spomínanom výbere nábytku do bytu?

 

Ak máte záujem vyskúšať si túto aplikáciu aj vy, prihláste sa medzi našich MojAndroid beta testerov. Aplikáciu spolu s návodom na správne použitie pošleme našim zaregistrovaným testerom.

Kto sú to MojAndroid beta testeri?

MojAndroid beta testeri sú Android fanúšikovia, ktorí sa radi hrajú so svojimi telefónmi a testujú na nich beta verzie nových Android hier a aplikácií (hlavne slovenských) Android developerov. Portál MojAndroid.sk stále častejšie oslovuje množstvo developerov s pomocou pri vývoji a testovaní Android aplikácií. MojAndroid beta testeri tak majú možnosť si tieto aplikácie exkluzívne vyskúšať a podeliť sa o svoje prvé dojmy. Aktuálne evidujeme prihlásených približne 200 beta testerov.
Ak vás takéto testovanie aplikácií zaujíma, prihláste sa do nášho zoznamu.

 

Máš aj ty vlastnú českú alebo slovenskú Android aplikáciu? Pošli nám mail na MojAndroidSK(za­vináč)gmail.com a aj tvoja aplikácia sa môže objaviť na stánke MojAndroid.sk.

20.6.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+