MojAndroid

V ďalšej časti našich dlhodobých skúsenosti sa s vami podelíme o skúsenosti z používania smartfónu Sony Xperia Z3. Toto zariadenie som mal možnosť používať viac ako 3 mesiace, počas ktorých som zisťoval, aké klady a zápory má z hľadiska dlhodobého používania. Podobne ako v predchádzajúcich častiach sa nebudeme venovať všetkým oblastiam telefónov a opisovať všetky funkcie a možnosti. Sústredíme sa skôr na tie, ktoré nás z rôznych dôvodov zaujali, prípadne sú výnimočné, či osobitne prínosné pre používateľa.

Sony Xperiu Z3 som používal ako primárne zariadenie každý deň. Celkovo som bol s týmto smartfónom veľmi spokojný a väčšie problémy som skutočne nezaznamenal. Niekoľko nedostatkov som však našiel aj tu, no vlajková loď Sony má aj niekoľko výborných vlastností, ktoré som ocenil aj pri mojom náročnom používaní. Ktoré to sú, sa dozviete nižšie.

(+) Konštrukcia – Sony predstavil Xperiu Z3 s konštrukciou, ktorá sa od svojho predchodcu vzhľadom veľmi neodlišovala. Už pri prvom chytení do ruky mi však bolo jasné, že rozdiel tu je. Vďaka zaobleným hranám sa Xperia Z3 drží pohodlnejšie a nezarezáva sa do dlane tak, ako predchodca. Konštrukčné spracovanie je na vysokej úrovni, čo platí aj o použitých materiáloch.

Sony-Xperia-Z3-dlhodobe-skusenosti-4

(-) Slot na SIM kartu – slot na nanoSIM je riešený skutočne nešťastne už od predchádzajúcich generácií smartfónu. Pri vkladaní do zariadenia totižto nikdy poriadne neviete, akým smerom SIMku vložiť tak, aby fungovala správne. Je to detail, ktorý ale v prípade častejšej zmeny SIM, dokáže znepríjemniť používanie.

Sony-Xperia-Z3-dlhodobe-skusenosti-2-2

(-) Veľkosť – Aj keď ide o jeden z kompaktnejších smartfónov s 5,2-palcovým displejom, stále jeho veľkosť nemusí vyhovovať každému. Ja som si na Sony Xperiu Z3 zvykol, no po návrate k menšiemu zariadeniu so 4,7 či 5 palcovým displejom musím usúdiť, že sa ovládajú oveľa lepšie.

xperia Z3 a z3 compact

(+) Odolnosť voči vode a prachu – Vhod určite príde aj odolnosť voči vode a prachu, ktorú oceníte ako pri používaní v náročných podmienkach, v daždi, na kúpalisku, tak aj inde pri vode. O poškodenie sa nemusíte báť ani pri lyžovačke.

(-) Hardvérové tlačidlo  – Tlačidlo zapnutia, ktoré je pre Sony zariadenia typicky okrúhle a umiestnené na dosah palca na pravej strane, spoľahlivo fungovalo asi tri mesiace. Po uplynutí tejto doby sa však zo dňa na deň pokazilo, a hoci stále funguje, odozva na stlačenie takmer úplne zmizla. Pravdepodobne ide o ojedinelý prípad, s ktorým sa ostatní používatelia nemusia stretnúť. Ostatné ovládacie prvky fungujú spoľahlivo.

Sony-Xperia-Z3-dlhodobe-skusenosti-1-2

(+) Displej – Displej Sony Xperie Z3 nemusí svojou veľkosťou vyhovovať každému, no akonáhle si naň privyknete, poteší vás svojimi kvalitami. Čierna síce nie je vôbec dokonalá, no po ostatných stránkach nemam displeju až tak čo vyčítať. Vhod pri používaní prišiel aj vysoký jas, vďaka ktorému je telefón dobre čitateľný aj na priamom slnečnom svetle.

(-) Sklo sa poškriabe, zachytáva odtlačky – Nech výrobca sľubuje akúkoľvek odolnosť voči poškriabaniu, pri používaní Xperie Z3 sa pripravte na to, že sa na nej časom objavia škrabance. Minimálne na zadnej strane, ktorú najčastejšie pokladáte na stôl. Mne sa už po prvých týždňoch, aj pri opatrnom zaobchádzaní, podarilo zadnú stranu poškriabať a miniatúrne škrabančeky sa po dlhšom čase objavili aj na prednej strane. Neskôr som prednú aj zadnú stranu pre istotu vybavil ochrannými fóliami, čo by som odporúčal asi aj ostatným používateľom tohto zariadenia. Navyše, ďalšou nevýhodou skla sú odtlačky, ktoré sa na ňom zachytávajú, čo nevyzerá až tak dobre.

Sony-Xperia-Z3-dlhodobe-skusenosti-5-2
Jeden z viditeľnejších škrabancov na zadnej strane. Tie menej viditeľné sa dajú pozorovať pri bližšom pohľade.

(+) Výkon a rýchlosť – Výkon Xperie Z3 mi viac než postačoval na všetko, na čo som ju využíval. Bez problémov zvláda všetko, čo by ste s ňou mohli chcieť robiť, vrátane hrania graficky náročných hier. Rýchlym je aj samotný operačný systém, ktorý ukážkovo reagoval aj po niekoľkých mesiacoch a nainštalovaní desiatok aplikácií. Problémom boli však občasné zamrznutia aplikácií.

(-) Občasné pády OS – Operačný systém vo väčšine prípadov pracoval spoľahlivo, no po asi dvoch mesiacoch som postrehol problém s občasnými pádmi aplikácií, pričom to vyriešil až reštart zariadenia. Našťastie s týmto javom som sa nestretával príliš často. Čo bolo jeho dôsledkom, neviem povedať, je však viac než možné, že tieto problémy odstráni aktualizácia na Android 5.0 Lollipop.

Sony-Xperia-Z3-dlhodobe-skusenosti-6

(+) Fotoaparát –  Kvalita fotoaparátu patrí k tomu lepšiemu, čo môžete dnes na trhu dostať. 20,7 Mpix snímač dokáže v priaznivých podmienkach vytvárať skutočne pekné zábery, ktoré naozaj oceníte v prípadoch, keď sa vám so sebou nechce nosiť kompakt alebo zrkadlovku. Kvalita videa je tiež na dobrej úrovni, aj keď o niečo lepšie sú na tom high-end zariadenia s optickou stabilizáciou. Fotoaparát podľa mňa nepatrí k absolútnej špičke a dnes Xperiu Z3 kvalitou predbieha napríklad LG G3, Samsung Galaxy Note 4, či Lenovo Vibe Z2 Pro. Všetky tieto zariadenia prichádzajú s fotoaparátom aj s optickou stabilizáciou. Niekoľko testovacích fotografií pridávam nižšie, všetky môžete nájsť v našej podrobnej recenzii. O tom, že Xperia Z3 nie nefotí v niektorých situáciach ideálne a nie je najlepšia dokazuje aj náš fototest naslepo.

Xperia-Z2-fotoDSC_0102

(-) Predná kamera – Kvalitu prednej kamery považujem za mínus tohto zariadenia. Ide o priemerný snímač, ktorý k vyhotoveniu dobrých snímkov potrebuje viac svetla. Aj preto je fotenie v zlých svetelných podmienkach trochu problém. Zábery sú zašumené a majú málo detailov o čom som sa mohol presvedčiť nejedenkrát.

DSC_0072
Záber z prednej kamery v zlých svetelných podmienkach. Fotografia je rozmazaná a zašumená.

(+) Audio – Sony Xperia Z3 je jedným z najlepších smartfónov pre audiofilov. Ponúka kvalitný audio výstup, ktorý dopĺňa o množstvo funkcií. Užitočným je najmä ekvalizér, ale aj ďalšie efekty, ktoré vám pomôžu s vylepšením zvuku podľa vlastného gusta. Plusom sú aj predné stereo reproduktory, ktoré ma však svojou kvalitou až tak nepresvedčili. Lepšie reproduktory, bez akýchkoľvek pochýb, ponúka HTC One M8, či iné zariadenia s reproduktormi BoomSound.

 Sony-Xperia-Z3-dlhodobe-skusenosti-7

(+) Výdrž na batériu – Sony Xperia Z3 bol môj prvý smartfón, ktorý pri mojom používaní dokázal fungovať aj dva dni, a to bez akéhokoľvek obmedzovania sa. Výbornej výdrži vďačím najmä vďaka veľkej 3100 mAh batérii, ktorá v kombinácii s úsporným displejom dokáže robiť doslova divy. Ako som už aj v recenzii spomínal, displej ostával v priemere zapnutý po dobu 5 hodín, pričom raz sa mi po odpojení z nabíjačky a 33 hodín používania podarilo dostať až na 6 hodín.

O tom, že Sony Xperia Z3 je skutočne vydarený smartfón, som sa presvedčil nielen počas recenzie začiatkom októbra minulého roka, ale aj po dlhodobejšom používaní. V oblastiach, ktoré aspoň v mojom prípade zavážia najviac, môžem tento telefón hodnotiť len pozitívne. Samozrejme, našli sa tu nejaké chybičky a nedostatky, ktoré môžu niekomu vadiť, no Z3 ako celok pôsobí skutočne dobrým dojmom aj po viac ako troch mesiacoch používania. Samozrejme, poškodené tlačidlo zapnutia mohlo byť len ojedinelý prípad, ktorý sa na iných zariadeniach nemusí objaviť a pravdepodobne sa ani neobjaví. Sony Xperiu Z3 tak môžem odporúčať aj z hľadiska dlhodobejšieho používania. Momentálne sa dá kúpiť už od 469 eur.

Aké postrehy máte z dlhodobého používania Sony Xperie Z3 vy? Máte podobnú skúsenosť ako my alebo ste zistili iné nedostatky či pozitíva? Dajte nám vedieť v komentároch.

Náš tip
RECENZIA | Sony Xperia Z3 – vítaná zmena

23.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+