MojAndroid

Stredná trieda je to, čo sa na Slovensku predáva najviac. Dobrá cena a postačujúci výkon na všetky bežné úkony sú tým, čo dokáže ľudí presvedčiť, aby si kúpili takéto zariadenia. Do tejto kategórie spadá aj pomerne nový smartfón Sony Xperia M5, ktorý sme získali do našej redakcie na test. Hoci na prvý pohľad pritiahne toto zariadenie váš pohľad najmä vďaka zlatej farbe, má niekoľko kompromisov. Jeho silné aj slabé stránky sme sa snažili objaviť popri našom testovaní.

Obsah balenia | Iba nutnosti

Zvykli sme si, že na recenziu získavame testovacie vzorky zariadení, ktoré sú často ochudobnené o plné príslušenstvo. Aj preto nás neprekvapilo, že sme po otvorení škatule so Sony Xperia M5 našli v balení iba nabíjačku a microUSB kábel. Okrem nich sa tu nachádzali aj brožúrky, avšak žiadne slúchadlá či doplnkové príslušenstvo.

Konštrukcia | Lacný luxus

Sony Xperia M5 vyzerá na prvý pohľad naozaj dobre. Vďaka jednotnému dizajnovému jazyku spoločnosti sa v mnohom podobá na svojich drahších súrodencov, no ten pocit vybledne po uchopení zariadenia do ruky. Plastovú konštrukcii totižto po prvom dotyku odhalí aj menej znalý používateľ. Zlatá farba s lesklou povrchovou úpravou však pôsobí pomerne luxusne a určite oceníte aj ochranné sklo v prednej a zadnej časti zariadenia. Opäť ide o sklo odolné voči škrabancom a prasknutiu, ktoré má byť alternatívou Sony ku Gorilla Glass riešeniu.

Sony-Xperia-M5-recenzia-1

Výraznými prvkami tohto zariadenia sú šošovky jeho fotoaparátov. Zatiaľ čo tá zadná má tradičné umiestnenie aj veľkosť, predný fotoaparát ponúka nadrozmerne veľkú šošovku, ktorá si našla miesto vpravo nad displejom. Hoci má rozlíšenie až 13 Mpix, je naozaj neprirodzene veľká a pre toto zariadenie je niečo ako znamienko, podľa ktorého novú Xperiu M5 spoznáte. Na konštrukcii nás potešila aj prítomnosť hardvérovej spúšte fotoaparátu, ktorá si našla svoje miesto klasicky, v pravom boku zariadenia.

Sony-Xperia-M5-recenzia-8

Trochu atypickým je aj umiestnenie blesku v zadnej časti. Ten sa nachádza trochu ďalej od fotoaparátu, čo pôsobí rovnako netradične. Okrem toho však ide o klasickú Xperiu, ktorá vás po konštrukčnej stránke ničím iným neprekvapí. Tešiť sa tak môžete na solídne tlačidlo vypínania, reproduktor v spodnej časti či na kombinovaný slot pre microSD aj nanoSIM kartu. A aby sme nezabudli, nová Xperia M5 nadväzuje na svojho predchodcu (M4 Aqua) a prináša aj vodeodolnosť IP68. Zariadenie by tak malo zvládnuť 30-minútový pobyt maximálne 1,5 metra pod hladinou vody.

Sony-Xperia-M5-recenzia-9 Sony-Xperia-M5-recenzia-7

Technické parametre:

  • rozmery: 145 x 72 x 7,6 mm,
  • hmotnosť: 142,5 g,
  • odolnosť: IP68,
  • konektory: microUSB, 3,5 mm audio jack.

Displej | Krok vpred

Oproti minuloročnému modelu M4 Aqua sa trieda M zariadení posunula vpred aj v otázke displeja. Ten síce ponúka rovnakú veľkosť 5 palcov, no tentokrát má jemnejšie rozlíšenie, na úrovni Full HD 1920 x 1080 pixelov. Aj tentokrát sa jedná o IPS LCD jednotku, ktorá síce nepatrí medzi najlepšie na svete, no pre bežného používateľa je viac ako postačujúca. Nečakajte dokonalé zobrazenie čiernej ani bielej, no pri ostatných farbách je ich zobrazenie dostatočne kvalitné. Potešia vás aj dobré pozorovacie uhly a pomerne dobrá čitateľnosť na priamom slnku, ktorú vám môžu pokaziť iba odtlačky, ktoré sa na toto zariadenie s radosťou “nalepia”. Odolné sklo sme našťastie nevyskúšali v praxi, no ak sa Sony nerozhodlo práve pri tomto modeli vymeniť svoje riešenie ochrany displeja, očakávajte mikroškrabance, ktoré sa na displejom časom objavia, nech ho chránite akokoľvek dobre. Odporúčame vám preto dodatočné aplikovanie fólie alebo odolného skla.

Sony-Xperia-M5-recenzia-10

Výkon a pamäť | Osemjadrový Helio X10 a 3 GB RAM

V čom Sony Xperia M5 naozaj vyniká, je výkon. Ten zaručuje v tomto prípade až 8-jadrový procesor MediaTek Helio X10 a 3 GB RAM, ktoré vo vyššej strednej triede ponúkajú naozaj iba staršie vlajkové lode výrobcov. Uvidíme však, aké zbrane proti Sony vytiahne počas roka konkurencia. Sony si však uvedomuje svoju výhodu, a tak oproti M4-ke zdvihlo okrem výkonu aj cenu. To, či sa vám oplatí priplatiť si za vyšší výkon, necháme iba na vás. Pre porovnanie vám prinášame aj niekoľko výsledkov z benchmarkov. Tie síce nie sú až tak presvedčivé, no pri reálnom používaní zariadenia sme sa nestretli so žiadnym zaváhaním ani pri náročnejšom multitaskingu či hraní hier, a tak výkon M5-ky hodnotíme pozitívne.

Ako to býva pri zariadeniach s takouto výbavou zvykom, pohodlne si na nich zahráte aj pokročilejšie hry. Napríklad Modern Combat 5. Hry, ale aj multimédiá a ďalšie dáta, si môžete v Sony Xperia M5 uložiť do 16 GB vnútornej pamäte, z ktorej je pre používateľa reálne dostupných len niečo viac ako 10 GB, alebo môžete využiť pamäťovú kartu, ktorú zariadenie príjme, pokiaľ jej kapacita nepresahuje 200 GB.

Technické parametre:

  • procesor: Mediatek MT6795 Helio X10, 8-jadrový, 2.0 GHz Cortex-A53,
  • operačná pamäť: 3 GB,
  • vnútorná pamäť: 16 GB (10 GB pre používateľa),
  • grafický čip: PowerVR G6200.

Operačný systém, multimédiá a pripojenia | Lollipop s klasickou nadstavbou od Sony

Operačným systémom tohto zariadenia je Android 5.0.1 Lollipop doplnený o tradičnú nadstavbu výrobcu. Tá prináša okrem dizajnových zmien aj niekoľko nových funkcií, ktoré predchodca tohto zariadenia nemal. V prípade Sony Xperia M5 ide o klasický systém, na ktorý sme od Sony zvyknutí – nájdete v ňom upravenú domácu aj zamknutú obrazovku, notifikačnú lištu s dvojitým stiahnutím pre zobrazenie skratiek funkcií a takisto upravený appdrawer a nastavenia. Notifikačnú lištu si môžete upraviť podľa vlastných predstáv a preusporiadať si v nej ikony. Rôzne obdoby usporiadania ikon ponúka aj menu s aplikáciami, kde si môžete vybrať hneď z niekoľkých možností.

Sony-Xperia-M5-recenzia-5

Najmä mladých ľudí určite zaujme položka Personalizácia medzi nastaveniami. Tá umožňuje na systém aplikovať niektorú z alternatívnych tém, ktoré zmenia nielen pozadie plochy, ale aj ďalšie dizajnové prvky. V možnosti Systémové ikony si dokonca môžete vybrať, ktoré ikonky sa budú zobrazovať na notifikačnej lište. V sekcii Displej zas nájdete rôzne nastavenia pre zobrazenie. V Galérii a niekoľkých ďalších aplikáciách si môžete vylepšiť farebné podanie fotografií pomocou funkcie Zlepšenie obrázka, ktorá ponúka napríklad možnosť Sony Mobile Bravia Engine 2, či režim Superjasných obrázkov, ktorý zvýrazní farby a ďalšie vlastnosti prehliadaných fotografií a videí. Najmä v zime vám príde vhod funkcia pre zvýšenie citlivosti displeja, ktorú nájdete pod možnosťou Režim Rukavice. Praktickými sú aj možnosti pre Vyváženie bielej farby, ktoré vám umožnia zmeniť tón bielej, ak sa vám zdá byť moc chladný alebo teplý.

Sony nezabudlo ani v modeli Sony Xperia M5 pribaliť do systému dávku svojich vlastných aplikácií. Konkrétne ide o tituly PlayStation Network, Playstation, What’s New, Správy, Track ID, Smart Connect, Podpora, AVG Protection, Movie Creator, Skica, PS Video, Lounge a Efekt AR. Ak nie ste práve fanúšikom Playstationu, tak vám zrejme polovica aplikácií bude zbytočne zaberať miesto v appdraweri, no za spomenutie určite stojí aplikácia Movie Creator, pomocou ktorej si priamo v mobile viete nastrihať a vytvoriť jednoduchý film, či Skica, čo je jednoduché kreslenie. Efekt AR je doplnok pre fotoaparát, ktorý vám v reálnom čase dokáže na displeji pri fotení zobraziť rôzne prvky z rozšírenej reality. Vy sa tak môžete odfotiť napríklad pod vodou alebo vedľa T-Rexa. Celkovo hodnotíme operačný systém pozitívne, počas testovania zariadenia sme sa nestretli so žiadnym nedostatkom, ktorý by sme mohli Xperii M5 v otázke operačného systému vytknúť. Určite by nás však potešilo, keby Sony v budúcnosti obmedzilo počet predinštalovaných aplikácií.

Ak si chcete tento smartfón kúpiť kvôli multimédiám, tak vás poteší, že si na ňom môžete pohodlne prehrať aj Full HD video bez toho, aby zariadenie sekalo alebo sa nejako výrazne spomalilo. Kvalitný je aj výstup pre slúchadlá, no pri hlasnom reproduktore nepočítajte s extra kvalitou. Svojimi vlastnosťami sa radí skôr do priemeru, aj keď so správnym nastavením ekvalizéru dokáže dobre poslúžiť pri hlasnom prehrávaní hudby alebo pozeraní filmu počas cestovania v aute. Reproduktor sa nachádza v spodnej časti zariadenia, a tak sa vám môže stať, že ho pri hraní hier “udusíte” dlaňou. Nejde však o výnimku, v tejto cenovej relácii ponúka takéto umiestnenie drvivá väčšina zariadení.

Sony-Xperia-M5-recenzia-6

Z pripojení sú dostupné všetky možnosti, ktoré bežný používateľ potrebuje. Sony Xperia M5 podporuje 3G siete s rýchlosťou 42,2 Mbps / 5,76 Mbps, pričom vďaka podpore LTE Cat4 dokáže sťahovať dáta teoreticky až rýchlosťou 150/50 Mbps. Zariadenie podporuje aj Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS a GLONASS, ale aj NFC či FM rádio, ktoré dnes nájdete len v máloktorom zariadení. Na klasické káblové pripojenie slúži microUSB 2.0 konektor. Počas testovania sme nezaznamenali problém ani s jedným typom pripojenia.

Sony-Xperia-M5-recenzia-11

Fotoaparát | Zameraný na selfie

Sony v modeli Xperia M5 zamakalo aj na fotoaparáte, ktorý prináša vyššie rozlíšenie aj kvalitu fotografií. Zadný snímač má rozlíšenie 21,2 megapixelov a spoločnosť mu robí jedna LED dióda, ktorá slúži ako blesk. Jej umiestnenie sme patrične opísali v časti konštrukcia. Na čom si Sony dáva záležať, je automatický mód fotenia známy ako Superior Auto. Ten síce sníma fotografie v nižšom rozlíšení, no fotoaparát si dokáže sám nastaviť všetky parametre tak, aby ste dosiahli čo najlepší fotografický výsledok. Pokročilejší používatelia však môžu použiť aj manuálny mód fotenia, v ktorom si vedia parametre fotenia nastaviť podľa seba. My sme pri zachytávaní testovacích snímok zvolili manuálny režim s pomerom strán 16:9 (maximálne rozlíšenie 21,2 Mpix ponúka fotoaparát len pri pomere 4:3) a výsledok nášho testovania si môžete pozrieť nižšie. Fotografie v plnom rozlíšení nájdete na tomto odkaze.

Pri videu sú nastavenia aplikácie Fotoaparát obdobné. Maximálne rozlíšenie videa je Full HD 1080p pri 30 alebo 60 FPS. Ukážku toho, ako vyzerá video zachytené v maximálnom rozlíšení, si môžete pozrieť nižšie. Pri testovaní fotoaparátu/kamery nás zaujala možnosť Steady Shot, ktorou Sony označuje stabilizáciu obrazu (v tomto prípade softvérovú), ale aj HDR, ktoré sa dá zapnúť nielen pri fotoaparáte, ale aj pri nahrávaní videa. Objektívne však musíme povedať, že video natočené týmto smartfónom má viaceré nedostatky, najmä neprirodzene rýchla zmena svetelných nastavení pri natáčaní, či celkovo chýbajúci detail, najmä pri pohybujúcich sa objektoch.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Celkovo hodnotíme fotoaparát v tomto zariadení ako priemerný. Kvalita fotografií je dostatočná, aj keď nezaujme ničím výnimočným. Dobré výsledky dosiahnete najmä pri dobrom osvetlení, s ubúdajúcim svetlom sa znižuje aj kvalita fotografií. Výhodou je v tomto prípade selfie fotoaparát, ktorý ponúka až 13 Mpix rozlíšenie. Vaše selfie fotky tak doslova naberú nový rozmer. :-) Na svoje si príde najmä mladšia generácia, ktorá si na kvalite fotografií z predného fotoaparátu naozaj potrpí.

Ukážka selfie fotky zo Sony Xperia M5.
Ukážka selfie fotky zo Sony Xperia M5.

Batéria | Opäť iba priemer

Batéria v smartfóne Sony Xperia M5 má kapacitu 2600 mAh, takže vzhľadom k jej rozmerom ide o priemernú hodnotu. Tá sa odrazila aj na výdrži tohto zariadenia na jedno nabitie, ktoré sa nijako nevymyká priemeru. S Xperia M5 sme dokázali na jedno nabitie fungovať pohodlne celý deň, a to so zapnutou Wi-Fi aj 3G dátami (50/50), pričom sme počas dňa vykonali asi 20 minút hovorov, napísali niekoľko správ a aktívne sme pracovali s aplikáciami. Na konci dňa mala batéria ešte stále niekoľko percent šťavy, pričom displej v priemere počas nášho testovania svietil cez deň približne 2,5 až 3 hodiny. Nabitie z 0 na 100% trvalo pri našom teste menej ako 2 hodiny.

Sony-Xperia-M5-recenzia-4

Hodnotenie | Sony Xperia M5

Sony Xperia M5 je veľmi šikovný smartfón strednej triedy, ktorý sa snaží zaujať rôznymi aspektmi. Je to napríklad vysoký výkon zariadenia, štýlový dizajn odolnej konštrukcie, či predný selfie fotoaparát, ktorý bude vyhovujúci aj pre náročnejších používateľov. Celkovo nemáme tomuto zariadeniu naozaj čo vytknúť, jedine možno to, že sa na ňom zachytávajú nadmerne odtlačky prstov a mastnota. Inak ale ide o výborne vybavené zariadenie, ktoré môže tento rok zamiešať karty na našom mobilnom trhu.

Sony-Xperia-M5-titulka

Plusy

+ výkon

+ odolnosť voči vode

+ fotoaparát

+ dizajn

Mínusy

– priemerná výdrž batérie

– nadmerné zachytávanie odtlačkov prstov

– kvalita videa

31.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+