MojAndroid

SmartThings. Už ste o tom určite počuli. Ale čo to vlastne je a ako to funguje? To mnohí nevedia. Dokonca ani používatelia Samsung smartfónov. V tomto článku si preto vysvetlíme, na čo je táto aplikácia dobrá a prečo by ste ju nemali ignorovať.

Čo je SmartThings?

Ide o aplikáciu, ktorá združuje všetky zariadenia inteligentnej domácnosti pekne pokope. Váš nový Samsung telefón ju má určite predinštalovanú, no nachádza sa aj v obchode Google Play. To znamená, že si ju môžete nainštalovať na akýkoľvek Android telefón. A to isté platí aj pre operačný systém iOS.

smartthings titulka
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Táto aplikácia vám umožní kontrolovať vašu domácnosť a zariadenia v nej. Jedinou podmienkou je to, aby tieto zariadenia SmartThings podporovali. Ich ponuka je v dnešnej dobe naozaj široká a vybrať si dokáže každý. Či už ide priamo o zariadenia od Samsungu, prípadne iných značiek. Vašu domácnosť máte vďaka SmartThings absolútne pod kontrolou.

Prvé nastavenie

Všetko je veľmi jednoduché. Na začiatok vám bude stačiť samotná aplikácia, ktorú si nainštalujete a Samsung účet. Ak ho nemáte, vytvoriť si ho môžete priamo v aplikácii. Hotovo, sme tam. Ale čo teraz?

SmartThings domovska obrazovka
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Aplikácia ponúka atraktívne rozhranie, v ktorom sa ihneď zorientujete a nájdete to, čo potrebujete. Základom je spodná lišta, ktorá je rozdelená do niekoľkých hlavných skupín. Tu nájdete zoznam svojich obľúbených zariadení (ktorý si môžete upraviť podľa seba), všetky pripojené zariadenia či možnosti automatizácie, ktorá neodmysliteľne patrí k inteligentnej domácnosti.

Čo všetko je možné k SmartThings pripojiť?

Zoznam kompatibliných zariadení je naozaj obrovský a vypisovať všetky by rozhodne nedávalo žiadny zmysel. Pozrime sa teda aspoň na kategórie zariadení, ktoré je možné používať so SmartThings. A tých tiež nie je málo.

Samsung Galaxy S21 FE SmartThings
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Okrem klasiky v podobe televízora, vysávača, zvlhčovačov vzduchu či čističiek vzduchu je možné so SmartThings prepojiť aj ďalšie zaujímavé kategórie zariadení. Napríklad práčky, umývačky riadu, klimatizácie, sušičky či dokonca krmidlo pre domáce zvieratá. Chýbať samozrejme nesmú ani chladničky, inteligentné rúry a ďalšie. 

Párovanie nového zariadenia je veľmi jednoduché. Buď naskenujete QR kód na jeho tele, prípadne kliknete na “vyhľadať zariadenia v okolí.” Aplikácia vás následne pekne prevedie celým procesom párovana. Všetko je pripravené vo veľmi krátkom čase. Teraz už stačí len využívať všetky výhody, ktoré smart domácnosť dokáže ponúknuť.

Ovládajte svoju domácnosť hlasom

Čo by to bol za poriadny smart home, keby ho nebolo možné ovládať hlasom. Ako už iste viete, zatiaľ nie v slovenčine, no so základnou angličtinou si určite vystačíte. K SmartThings si môžete vybrať asistenta, ktorý vám vyhovuje najviac. K dispozícii je nielen osvedčený Google Asistent, ale aj Bixby, čo je vlastné riešenie od Samsungu. Ak už nejakého z týchto asistentov používate, nič vás neprekvapí.

Samsung Galaxy Z Fold4 Bixby
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Pre prepojenie asistenta s vašou domácnosťou stačí v aplikácii zvoliť tlačidlo “Menu” v dolnej pravej časti a následne zvoliť možnosť “Hlasový asistent.”

Fungovanie so SmartThings – jednoduchý príklad

Ako SmartThings funguje, si môžeme názorne ukázať na príklade so smart TV od Samsungu. Párovanie prebehlo bez problémov. Stačilo len zvoliť vyhľadávanie zariadení v okolí, zadať párovací kód, ktorý sa zobrazil na TV a potom už len zvoliť umiestnenie a jeho názov (ako sa bude volať v aplikácii, napríklad obývačka TV). Hotovo, nastavené.

Samsung Galaxy Z Fold4 s TV
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Teraz môžeme TV pohodlne ovládať prostredníctvom smartfónu, úplne bez použitia pôvodného ovládača. Nezdá sa vám toto dostatočne smart? V poriadku, možnosti tu ani zďaleka nekončia.

V rámci funkcie SMart View je možné veľmi pohodlne a priamo z aplikácie SmartThings zrkadliť obrazovku z vášho smartfónu. Stačí jeden klik a hotovo. Pokiaľ vlastníte trendový televízor Samsung The Sero, otočením smartfónu naležato sa automaticky aj tento televízor otočí naležato. To isté platí aj po otočení do klasickej polohy. A to už je naozaj dostatočne smart.

Automatizácia

Práve automatizácia robí smart domácnosť naozaj inteligentnou. Veci jednoducho musia fungovať automaticky. V rámci aplikácie SmartThings to  ide s ľahkosťou.

Ako na to? Stačí si vytvoriť scénu, ktorú požadujete. Napríklad scéna s názvom “Dobré ráno.” V rámci nej si nastavíte rozsvietenie konkrétneho svetla, spustenie TV, prípadne rádia, spustenie sušičky a podobne. Jednoducho povedané, jedným klikom v aplikácii sa vo vašej domácnosti udeje viac vecí automaticky.

SmartThings automatizacia
Zdroj: Miroslav Schwamberg

 

Takýchto scén si môžete vytvoriť neobmedzene veľa. Chcete, aby sa po vašom odchode z domácnosti automaticky spustilo pranie, zhasli všetky svetlá a vypol televízor? Žiadny problém. Raz si nastavíte takúto automatizáciu a už sa o nič nemusíte starať. Možností je tu neúrekom a je na vás, čo všetko potrebujete zautomatizovať. 

Idete napríklad na prechádzku s vaším štvornohým miláčikom, ktorý má na obojku SmartTag? A čo tak automaticky spustiť vysávanie, keď zvieratko odíde z domácnosti?

SmartThings Find: Už nikdy nestratíte svoje Galaxy zariadenie

Skvelá funkcia, s ktorou máte okamžite prehľad o vašich zariadeniach. Či už ide o Galaxy smartfóny, hodinky, slúchadlá či pero S Pen. Samostatnou kategóriou v rámci tohto ekosystému sú aj prívesky Galaxy SmartTag, ktoré si môžete pripnúť napríklad na batoh, peňaženku či domáceho miláčika.

SmartThings Find
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Funkcia využíva na vyhľadávanie stratených zariadení technológiu Bluetooth low energy (BLE) a ultraširokopásmovú technológiu UWB. Vďaka týmto technológiám ich je možné nájsť aj v prípade, keď sú naozaj ďaleko. Stačí, aby okolo nich prešiel niekto s Galaxy smartfónom a ich poloha sa odošle.

Nechýba ani možnosť notifikácie, pokiaľ sa od zariadenia vzdialite. Ak napríklad práve nabíjate svoje smart hodinky, ponáhľate sa na stretnutie a zabudnete si ich opäť nasadiť na ruku, smartfón vás upozorní na to, že zostali doma. Vy sa tak ešte môžete pre ne vrátiť. Naozaj šikovná funkcia.

28.11.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+