MojAndroid

Drogy sú naozaj vážny problém modernej spoločnosti. Ľudia, ktorí sú na nich závislí, sa počítajú na milióny a stále viac ich pribúda. Takýto smutný príbeh drogovo závislého človeka neraz končí smutne. Proti tomuto sa rozhodli bojovať aj výskumníci z Univiersity of Washington.

Postup je čoraz úspešnejší

Aplikácia Second Chance vyvinutá tímom z washingtonskej univerzity je síce ešte stále v štádiu pokusov, no už teraz tím ohlásil veľkú úspešnosť v boji proti predávkovaniu opiátmi. Dokáže v priebehu niekoľkých minút detekovať požitie heroínu a iných opiátov a zabrániť tak smrti predávkovaním. Urobí tak vtedy, keď sa človek dotýka mikrofónu či reproduktoru. Sama pri tom neukladá žiadne nahrávky a nevyžaduje prístup ku kamere, čím si získala popularitu a je vítaná pri ďalšom testovaní.

Heroín sa radí medzi nebezpečné opiáty a predávkovanie ním by mohla aplikácia Second Chance vedieť detekovať včas
Heroín sa radí medzi nebezpečné opiáty a predávkovanie ním by mohla aplikácia Second Chance vedieť detekovať včas

Second Chance bola testovaná na drogovo závislých ľuďoch, ktorí podliehajú heroínu či morfínu. Pri predávkovaní dokázala aplikácia presne určiť dočasné zastavenie dýchanie až v 97,7 % času. Pri pomalom dýchaní (takisto príznak predávkovania) to potom bolo 89,3 percenta. Neskôr v 19 z 20 prípadov simulovaného predávkovania správne určila situáciu. Na simuláciu sa použili anestetiká.

Svet sa obracia na technológie

Situácia okolo ľudí závislých na opiátoch je vážna. V roku 2017 si len v USA tieto látky (vrátane liekov s ich obsahom) vyžiadali až 47 000 obetí. To vôbec nie je malé číslo. V tejto situácií by mohli pomôcť práve pokročilé technológie ako aplikácia Second Chance. Jej vývojári už momentálne získali patent a požiadali o schválenie aj inštitút Food and Drug Administration. Na záver sa v budúcnosti pokúsia aj o prepojenie na tiesňové volanie 911, čo môže výrazne pomôcť v stave núdze a zachrániť zdravie mnohým ľuďom.

Ďalšie články k téme: 

Náš tip
Počet pacientov využívajúcich mobilné aplikácie zamerané na zdravie rastie
Náš tip
Smartfóny budú čoskoro schopné varovať pred rakovinou kože
13.1.2019
Zdroj: Engadget

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+