MojAndroid

Čím viac funkcií smartfóny ponúkajú, tým viac nás nútia používať ich. Vidíme to všade. Ľudia pozerajú do mobilov doma, na ulici, v MHD, dokonca aj počas šoférovania. Je to fenomén dnešnej doby a bez smartfónu by sme si už život prakticky ani nevedeli predstaviť. Avšak veľa všetkého škodí a rovnako je to aj so smartfónmi.

Mnoho ľudí pravidelne bolí hlava, oči a podobne. Prispieva k tomu aj nadmerné používanie smartfónov a sústredenie sa na malú obrazovku. Ako používať smartfón tak, aby vaše oči trpeli čo najmenej?

Dôležitá je vzdialenosť

Čím dlhšie držíte smartfón blízko pri očiach, tým viac sa sústreďujú na zaostrovanie na krátku vzdialenosť. A to môže byť problém. Určite ste už viackrát spozorovali, že ak dlhšie pozeráte do mobilu a pozriete sa do diaľky, nevidíte všetko hneď ostro. Oči sa totiž prispôsobili pozeraniu do mobilu. Ak do telefónu pozeráte pravidelne z krátkej vzdialenosti, dlhodobo to môže mať aj horšie následky – napríklad krátkozrakosť.

Rôzne výskumy hovoria o tom, že kritická vzdialenosť je 25 centimetrov od oka. Preto sa snažte smartfón držať vo väčšej vzdialenosti. V tomto prípade dokážu oči zaostriť takmer bez námahy, čo sa o kratšej vzdialenosti povedať nedá.

Strážte si úroveň jasu

Veľmi jednoduchá zásada. Ak ste v tmavej miestnosti, jas displeja smartfónu radšej znížte. V dnešnej dobe sa o to väčšinou postarajú telefóny samotné. Obsahujú senzory, ktoré vedia, koľko svetla sa okolo smartfónu nachádza a na základe toho sa automaticky mení aj jas displeja. Niektorí používatelia majú túto funkciu vypnutú a jas si radšej regulujú sami. Práve pre nich platí, aby v tme nezabudli jas znížiť.

Problémom môže byť aj ostré slnko. Nedostatočný jas zapríčiní to, že sa musíte viac snažiť, aby bol obraz na displeji čitateľný. A to tiež nie je dobre, vaše oči sa tým namáhajú viac.

smartfóny bolesť očí

Žmurkajte

Presne tak. Žmurkanie zabezpečí zvlhčovanie oka a ako iste všetci viete, oko musí byť pre svoju správnu funkčnosť vlhké. Suché oči môžu nepríjemne páliť. Pri pozeraní do smartfónu tak dbajte na to, aby ste pravidelne žmurkali.

Práve v týchto situáciách totiž ľudia žmurkajú oveľa menej, ako štandardne. Jednoducho sme natoľko zaneprázdnení čítaním obsahu, že zabúdame žmurkať.

Smartfóny v posteli – strašiak dnešnej doby

Priznajte sa. Koľko z vás používa smartfón v posteli? Asi väčšina. Áno, je to síce pohodlné, v posteli si prečítate novinky, preskrolujete sociálne siete, odpíšete priateľom a podobne. Oční lekári neodporúčajú čítať informácie na displejoch smartfónov poležiačky (na boku). To isté platí aj pre čítanie kníh. Oči sa v tomto prípade namáhajú oveľa viac, ako v klasickej polohe.

Modré svetlo ako nepriateľ spánku

Ďalším problémom smartfónu v posteli je, že potom nevieme spať. Vysvetlenie je tiež jednoduché. Pred spaním by sme mali obmedziť modré svetlo, ktoré nás nabáda k tomu, aby sme boli aktívni. Väčšina dnešných smartfónov ponúka nočný režim, v ktorom modré svetlo obmedzí na minimum. Je to síce lepšie, no stále nie ideálne. Oči by si mali pred spaním oddýchnuť.

V noci môže pomôcť aj čoraz obľúbenejší tmavý režim. Čierne pozadie neobsahuje žiadnu modrú farbu a oči tým trpia výrazne menej.

Ideálnym riešením je smartfón odložiť a venovať sa okoliu. Nie vždy sa to dá, no keď ho nemusíte používať, tak ho nepoužívajte.

2.9.2019
Zdroj: Gizmochina

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+