MojAndroid

Slovensko je svetovým lídrom vo výrobe áut na počet obyvateľov a zvyšuje sa aj počet využívaných áut v jednotlivých rodinách. Z toho vznikajú aj vedľajšie negatíva ako časté zápchy v centrách miest a hlavne na ich parkoviskách. Tým pádom sa rozširuje aj počet platených parkovacích miest, ktoré už dávno nevyužívajú na zaplatenie parkovného len automaty. Okrem platby pomocou SMS môžete využiť v jednotlivých mestách aj rôzne smart aplikácie zamerané na túto činnosť. V tomto článku sa pozrieme na vybraných 5 smart parking aplikácií.

ParkDots

ParkDots je služba, ktorú vyvinul PosAm pre potreby trhu obhospodarovaného Deutsche Telekom Europe. Na Slovensku obhospodaruje parkoviská v Bratislave, Trnave, Piešťanoch, Trenčíne, Žiline, Liptovskom Mikuláši a Košiciach. Ponúka prehľad parkovísk, ich aktuálny stav obsadenosti pre parkujúcich.

Ďalej ponúka správu a konfiguráciu parkovísk a parkovacích miest, nastavenie taríf a parkovacích politík pre vlastníkov parkovisk. Nechýbajú ani reporty a živé parkovacie štatistiky, porovnania a trendy. Služba ponúka buď webové rozhranie alebo mobilnú aplikáciu na zaplatenie parkovacieho lístka. Službu je možné využiť aj bez registrácie.

Či už vo webovom rozhraní alebo aplikácii máte pred sebou mapu, ktorá ukazuje vašu aktuálnu polohu a najbližšie parkoviská, ku ktorým vás dokáže dokonca navigovať. Najbližšie parkoviska máte prehľadne zoradené v samostatnom paneli so vzdialenosťou v kilometroch aj počtom obsadených miest. Samotný panel majú aj vaše aktuálne zakúpené lístky. Ako webová verzia aj aplikácia majú prehľadné a rýchle grafické rozhranie.

Verzia: 1.07
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.07
Aktuálna cena: Zdarma

CVAK

Mobilná aplikácia CVAK slúži k úhrade parkovného v mestách Zvolen, Banská Bystrica a Košice. Aj tu je nutná registrácia, ktorá si vyžaduje aj zadanie platobnej karty s poplatkom 1 centu. Oproti ParkDots neponúka webové rozhranie. Samotná aplikácia síce ukazuje na mape vašu aktuálnu polohu ale nie najbližšie parkovacie miesta.

Tie si musíte vybrať z ponuky spomínaných troch miest. Nečakajte ani aktuálnu obsadenosť parkovísk, len ceny v jednotlivých tarifných pásmách. Oproti ParkDots je aplikácia v možnostiach chudobnejšia. Samotné platobné transakcie sú realizované pomocou služby ComfortPay Tatra banky. Všetky citlivé informácie sú počas prenosu zabezpečené a následne sú bezpečným spôsobom uchovávané v systéme Tatra banky, a.s.

Verzia: 1.1.3
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.1.3
Aktuálna cena: Zdarma

Parkio

Parkio je startup, ktorý už dlhšiu dobu pôsobí v krajinách ako sú Írsko, Portugalsko alebo Rakúsko a teraz aj na Slovensku. Bohužiaľ ponuka parkovisk je zatiaľ malá. Aplikácia pomôže nájsť vhodné parkovacie miesta v danom meste, umožní tiež uhradiť parkovné na ľubovoľnú dobu (napríklad na viac hodín naraz). Prihlásenie do služby Parkio si samozrejme tiež vyžaduje registráciu. Tú je možné vykonať nielen prostredníctvom e-mailu, ale dokonca prihlásením do vášho Facebook alebo Google účtu.

Zaujímavosťou je tiež možnosť prenajatia parkovacieho miesta. Majitelia parkovacieho miesta ho tak môžu „požičať“ inému vozidlu na určitý čas. Prenajatie miesta bude k dispozícii napríklad na deň, týždeň či dokonca mesiac. Ďalšou zaujímavou funkciou je možnosť vjazdu do parkovacích garáží a zdvihnutie závory len s pomocou aplikácie. Samotná aplikácia má na prvý pohľad pekné čierno-zelené rozhranie, ktoré ale hlavne pri približovaní bodu na mape nie je najplynulejšie.

Verzia: 1.15.2
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.15.2
Aktuálna cena: Zdarma
ý

Easy Parking

Easy Parking je aplikácia, ktorá má databázu parkovísk na východnom Slovensku v mestách ako Prešov alebo Bardejov. Po registrácii a potvrdení určovania vašej polohy vám ponúkne najbližšie parkovisko vašej polohe. Pre zaplatenie je potrebné mať vyplnené údaje o platobnej karte.

Potom už stačí zadať EVČ vozidla (v aplikácii si môžete zaregistrovať jedno alebo viac evidenčných čísiel), vybrať mesto a pásmo ak vám nevyhovuje to, ktoré vám aplikácia podľa GPS navrhla a stlačiť Zaparkuj. Aplikácia má modro-žlté grafické rozhranie, je priehľadná a nájdete v nej aj dokonca históriu vášho parkovania.

Verzia: 2.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.1
Aktuálna cena: Zdarma

MPLA

Jedná sa o službu, ktorá pôsobí v Českej republike a na Slovensku zatiaľ v meste Trenčín. Nejedná sa priamo o aplikáciu ale webové rozhranie určené displeje mobilných zariadení. Postup používania je nasledujúci. Zadáte do internetového prehliadača vášho smartfónu adresu mpla.sk a vyberiete záložku PLATBY NA ULICI. Zadáte kód parkovacieho úseku. Kód je umiestnený na dopravnej značke, alebo na parkovacom automate.

Využiť môžete aj funkciu GPS zamerania, ktorá zobrazí najbližšie parkovacie úseky. Vložte evidenčné číslo vozidla s ktorým aktuálne parkujete. Do rozhrania je možné uložiť až 3 EČV. Z rolovacieho menu vyberte dobu, ako dlho plánujete parkovať a platobnú metódu. K platbe môžete použiť štandardné platobné karty VISA, MasterCard, alebo palivovú kartu CCS.

Ktorá zo služieb je vám najsympatickejšia?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
1.5.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+