MojAndroid

Možno by ste si povedali, že smart hodinky sú relatívne novou záležitosťou. Sčasti je to aj pravda, no prvé pokusy o takýto produkt siahajú až do 90-tych rokov minulého storočia. Spomenúť môžeme napríklad hodinky Timex Datalink z roku 1994 alebo Seiko Ruputer z 1998. Boli to však veľmi slabé pokusy o smart zariadenia. Ak sa na smart hodinky pozrieme dnes, vidíme, že tie najlepšie majú špičkové displeje, dlhú výdrž, dokážeme s nimi platiť, počúvať cez ne hudbu, pripojiť sa na Wi-Fi či samostatne telefonovať bez toho, aby boli pripojené k smartfónu.

Trocha histórie

Akýmsi prvým prelomovým produktom boli Pebble Watch. Tie boli predstavené už v roku 2012 na platforme Kickstarter, do predaja sa dostali začiatkom roka 2013 a vzbudili mnoho pozornosti. Každý správny technologický nadšenec ich chcel mať. Prvé Apple Watch prišli v roku 2015 a momentálne je táto séria najpredávanejšou sériou smart hodiniek na svete. Teraz už svoje modely ponúka snáď každý výrobca smartfónov,  ale sú aj značky, ktoré sa na hodinky špecializujú užšie. Napríklad Garmin či Fitbit.

Pebble Watch
Pebble Watch | Zdroj: Wikipedia

Smart prstene momentálne také populárne nie sú, aj keď prvý takýto model bol uvedený už v roku 2013 spoločnosťou McLear. Do povedomia ich dostali modely Oura Ring, prvý model bol predstavený v roku 2015. Momentálne najnovším modelom je Oura Ring 3. generácie, ktorý bol uvedený na trh v októbri 2021 a ide o pokročilé zariadenie, ktoré ponúka veľké množstvo funkcií.

Rôznych značiek smart prsteňov je už na trhu viacero, do tohto produktu sa pomaly začínajú púšťať aj veľkí výrobcovia smartfónov, napríklad Samsung. Najaktuálnejšie informácie o tomto produkte nájdete v článku Takto by mal vyzerať smart prsteň od Samsungu.

Hodinky vs prsteň: Základné porovnanie

Aj keď sa navonok môže zdať, že ide o dve úplne odlišné zariadenia, majú toho veľa spoločného. Oba sa dokážu spojiť so smartfónom, vedia počítať kroky, sledovať tep, spánok a podobne. V tomto smere sú si podobné. Hlavné rozdiely sú dva a práve na týchto dvoch veciach záleží to, čo používateľ preferuje.

Oura Ring 3
Oura Ring 3 | Zdroj: Ouraring.com

Hodinky sú všeobecne viac smart, pretože ponúkajú displej a je možné ich normálne ovládať. Majú aj celkovo viac funkcionalít, dokážu telefonovať a podobne. Takže prvým veľkým rozdielom je displej. Druhým rozdielom je to, kde toto zariadenie nosíte. Niekomu nevadí hrubší prsteň, niekto zase preferuje smart hodinky. Najväčší problém býva pri spánku, kedy používatelia často hovoria, že s hodinkami jednoducho nespia. Oberajú sa tak o jednu z funkcionalít – sledovanie spánku.

Ak patríte medzi nich, možno práve smart prsteň bude dobrým riešením. Spánok dokáže sledovať tiež a ide o podstatne menšie zariadenie, ktoré vám v posteli nemusí prekážať.

Huawei Watch Ultimate
Huawei Watch Ultimate

Zaujímavé rozdiely sú aj v NFC platbách. Z osobných skúseností napríklad vieme, že v zime je to s hodinkami náročnejšie, pretože sú schované pod viacerými vrstvami oblečenia. Vtedy radšej platíme telefónom. Avšak prsteň na prste je stále k dispozícii a platenie ním je v zime pohodlnejšie. V lete, keď nosíte krátke rukávy, je to prakticky jedno.

Hodinky vs prstene: Funkcionality

Všeobecne platí, že hodinky ponúkajú širšiu paletu funkcií. Tie naozaj smart využívajú napríklad eSIM, takže dokážu byť absolútne nezávislé od telefónu. Majú vlastný obchod s aplikáciami, vedia sa pripojiť na dáta aj Wi-Fi. Môžete s nimi telefonovať, pripojiť ich k Bluetooth slúchadlám, streamovať hudbu a podobne. Toto prstene nedokážu.

Samsung Galaxy Watch6
Samsung Galaxy Watch6 Classic

Avšak v porovnaní s hodinkami sú celkom schopné v sledovaní športových aktivít, tepu, okysličenia krvi, spánku a podobne. Len údaje nezobrazia hneď na displeji, pretože ho nemajú. K dispozícii je však aplikácia, kde pekne nájdete všetky namerané hodnoty.

Prsteňom chýba hlavná funkcionalita, pre ktorú boli vôbec hodinky vymyslené. Neukazujú čas. Rovnako chýba hlavná funkcionalita smart hodiniek, pretože nedokážu ukázať notifikácie. Vibráciu síce zacítite, no pre zistenie toho, kto vám písal, musíte vytiahnuť telefón. Na pokročilých hodinkách si notifikáciu nielen prečítate, ale na ňu aj odpoviete. Či už textom alebo hlasom.

Koľko to stojí?

Tu je to pomerne zapeklité. Možno by ste si povedali, že maličký prsteň nemôže stáť veľa, no lacné určite nie sú. Minimálne tie, ktoré naozaj ponúkajú širokú škálu funkcionalít. Ich výhodou môže byť aj to, že výrobca často ponúka rôzne varianty z rôznych materiálov, od čoho sa odvíja aj konečná cena.

Fitbit Sense 2
Fitbit Sense 2

Porovnanie cien je prakticky nemožné urobiť, pretože oba produkty sú k dispozícii v rôznych cenových hladinách. Záleží na kvalite spracovania, funkciách a podobne. Rovnako, ako prstene, dokážete nájsť aj lacné schopné smart hodinky, ale aj najdrahšie luxusné modely, ktoré často stoja viac ako 1000 eur. Voľba je len a len na vás a vašich preferenciách.

Výhody vs nevýhody v skratke

Výhody smart prsteňov

  • Nenápadné a elegantné
  • Pohodlné na nosenie

Nevýhody smart prsteňov

  • Chýba displej
  • Obmedzený počet funkcií

Výhody smart hodiniek

  • Displej
  • Väčší počet funkcií
  • Širšia ponuka v rôznych cenových kategóriách

Nevýhody smart hodiniek

  • Väčšie a ťažšie
  • Môžu prekážať pri niektorých aktivitách
7.3.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+