MojAndroid

Na webe smartbanka.sk práve prebieha šiesty ročník ankety o najlepšie bankové aplikácie na Slovensku – Smart Banka 2020. Hlasovanie prebieha od 19.1.2021 do 15.3.2021.

Mobilné platby

Téma platenia mobilom či hodinkami je na Slovensku veľmi populárna. Slováci môžu momentálne platiť prostredníctvom služieb Google Pay, Apple Pay, Fitbit Pay a Garmin Pay. Banky si to plne uvedomujú a dnes už prakticky každá ponúka minimálne platby Google Pay a Apple Pay.

Dátumy spustenia služieb mobilných platieb na Slovensku:

  • Google Pay: 28.2.2018
  • Garmin Pay a Fitbit Pay: 25.4.2019
  • Apple Pay: 26.6.2019

Používatelia, ktorí platia mobilom alebo hodinkami, sa ku klasickému plateniu kartou už vrátiť nechcú. Platiť hodinkami či mobilom je pohodlné rýchle a samozrejme aj bezpečné. Dokonca bezpečnejšie ako platba fyzickou platobnou kartou. Navyše, máte ich stále pri sebe.

Podporované zariadenia

Službu Google Pay môžu využívať smartfóny s operačným systémom Android a technológiou NFC. Podmienkou je, aby nemali upravený (rootnutý) systém, nemôžu bežať na developerskej verzii  a nemôžu mať odomknutý bootloader. Hodinkami prostredníctvom Google Pay na Slovensku nezaplatíme, Google to zatiaľ nepovolil.

Službu Apple Pay je možné využívať na všetkých iPhonoch od modelu 6 a vyššie, rovnako aj na Apple Watch s NFC.

Platiť prostredníctvom Garmin Pay a Fitbit Pay môžu len používatelia, ktorí si zakúpili hodinky s podporou týchto služieb, to znamená také, ktoré majú NFC.

Pre všetky vyššie spomínané služby platí, že okrem podporovaného zariadenia je potrebné, aby bol používateľ zároveň aj klientom banky, ktorá túto službu podporuje.

Podporované banky

Google Pay Apple Pay Garmin Pay Fitbit Pay
365.bank
ČSOB
Fio banka
mBank
OTP banka
Poštová banka
Prima banka
Raiffeisen
Slovenská sporiteľňa
Tatra banka
VÚB
UniCredit Bank

Neviete sa rozhodnúť? Porovnajte si banky

Na stránke SmartBanka.sk nájdete zoznam všetkých zapojených bankových aplikácií a po kliknutí na ktorúkoľvek z nich vidíte rozsiahly zoznam funkcií, ktoré klientom ponúka. Veľmi jednoducho si tak môžete porovnať funkcie aplikácií jednotlivých bánk a vybrať tak tú, ktorá je podľa používateľov najlepšia.

mBank bola medzi prvými bankami, ktoré na Slovensku uviedli vo februári 2018 službu Google Pay a v júni 2019 Apple Pay. Od októbra 2019 môžu naši klienti využívať aj služby Fitbit Pay a Garmin Pay. Práve služby na platenie smartfónmi a hodinkami sa u našich klientov tešia veľkému záujmu. V mBank navyše svojim klientom umožňujeme všetky tieto služby využívať nielen s debetnými, ale aj kreditnými kartami.

Aktuálne mobilné platenie prostredníctvom niektorej z uvedených služieb využíva 20% klientov mBank. V decembri 2020 spolu zaplatili viac ako 5,5 milióna EUR práve týmto spôsobom. Priemerná výška mobilnej platby je 25 EUR a naši klienti ju využívajú ako plnohodnotnú náhradu karty, nielen na menšie čiastky.

Lukáš Kiac, vedúci rozvoja mobilného a internetového bankovníctva mBank

“Ako najväčšia digitálna banka sme priniesli našim klientom Google Pay a Apple Pay hneď v deň ich príchodu na Slovensko. Po Google Pay a Apple Pay sme rozšírili naše služby aj pre majiteľov inteligentných hodiniek Garmin a Fitbit. Veríme, že moderné Slovensko potrebuje čo najdostupnejšie digitálne služby, a preto  sme sa rozhodli dať možnosť inovatívne platiť aj tým, ktorí ešte nie sú našimi klientmi. Vďaka účtu zadarmo pre nových klientov si platby mobilom či hodinkami môžu vyskúšať všetci Slováci.

(poznámka: spustenie Google Pay od februára 2018,  Apple Pay od júna 2019, Garmin&Fitbit od júla 2019)

Aj na základe skúseností z iných krajín sme očakávali, že záujem o mobilné platby bude veľký, reálne výsledky však vysoko prekonali naše očakávania. Ľudia si mobilné platby či platby hodinkami obľúbili, keďže sú naozaj veľmi pohodlné, rýchle a bezpečné. Z našich skúseností vychádza, že keď ich už raz vyskúšajú, platia mobilom výrazne častejšie ako platobnou kartou, rovnako tak platia aj nižšie sumy.  Celkovo sa objemy mobilných platieb mesačne pohybujú rádovo v miliónoch eur.

Navyše, počas lockdownu na jar minulého roka sme zaznamenali až dvojnásobný nárast počtu klientov, ktorí si pridali svoju platobnú kartu do mobilného zariadenia. Znamená to, že počet ľudí, ktorí chcú platiť mobilom alebo hodinkami neustále rastie. Okrem pohodlného platenia je dôvodom aj bezpečnosť, keďže pri platbe mobilom je možné zaplatiť bez zadávania PIN-kódu aj sumy nad 50 eur.”

Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne

“Pandémia korony urýchlila digitalizáciu  a obrátila pozornosť na aktívne využívanie mobilného bankovníctva. UniCredit Bank koncom roka prišla s novou verziou mobilnej aplikácie Smart Banking. Cieľom je neustále zlepšovanie digitálnych kanálov a na základe spätných väzieb vylepšovanie aplikácie.  Zo štatistík UniCredit Bank vyplýva, že používaním aplikácie ušetrí priemerný používateľ ročne štyri hodiny svojho času, čo zodpovedá až 12 návštevám kamennej pobočky. 

Klienti môžu vďaka nej pohodlne ovládať svoj bankový účet odkiaľkoľvek, cez aplikáciu vybavia väčšinu bežných úkonov a nemusia tak navštevovať pobočku. Okrem moderného dizajnu obsahuje nové rozdelenie prehľadu platieb alebo detaily o bežných a úverových účtoch a kreditných kartách. Samozrejmosťou je ľahká orientácia a používateľsky prívetivé prostredí. Aplikácia je dostupná pre operačné systémy iOS a Android. 

Klienti tak môžu  ešte lepšie spravovať svoje financie, mať lepší prehľad o platbách, budú schopní kategorizovať výdavky, či  jednoduchšie prezerať  mesačne prehľady pohybu účtu.

UniCredit Bank Smart Banking má možnosť prihlásenia prostredníctvom Touch ID alebo Face ID, kedy sa používateľ jedným kliknutím dostane priamo k zadávaniu platieb. Súčasťou aplikácie je možnosť roztriediť si svoje náklady do kategórií alebo jednoducho a rýchlo vyhľadávať transakcie pomocou kľúčových slov.”

UniCredit Bank

V roku 2020 sa toho udialo veľa

Rok 2020 nebol na novinky vo svete mobilného bankovníctva vôbec chudobný. Banky si aj na základe aktuálnej situácie vo svete čoraz viac uvedomujú, že moderné a mobilné bankovníctvo majú k sebe stále bližšie. Okrem noviniek, ktoré v uplynulom roku priniesli na trh etablované banky, čoraz viditeľnejšie na tomto trhu miešajú karty aj mladší hráči.

A čím ďalej tým viac je vidieť aj očakávaný rast mobilného obchodu (M-commerce). 

“Pandémia a nárast online nákupov cez mobilné zariadenia je výzvou aj pre majiteľov e-shopov, ktorí chcú svojim zákazníkom zabezpečiť  pohodlný a bezpečný nákup, ale aj pre nás ako poskytovateľa platobnej brány. Zákazníci nakupujú kedykoľvek a kdekoľvek. 

Nakupovanie cez mobil je prirodzeným vývojom elektronického obchodu. Všetci vieme ako je zadávanie platobných údajov z malej obrazovky mobilného zariadenia nepohodlné a únavné. Teraz s novými mobilnými platobnými riešeniami  môžeme zákazníkom ponúknuť skutočne rozmanitú škálu platobných možností. Už pri prvom nákupe v  internetovom obchode nemusí zákazník ručne zadávať údaje o svojej platobnej karte, stačí ak si zvolí Apple Pay alebo Google Pay. Je to rýchly, bezpečný a komfortný spôsob nakupovania.

Nákupné správanie spotrebiteľov sa v priebehu minulého roka dramaticky zmenilo a to nie len v prostredí “mobilnému obchodu”, ale aj pri bezkontaktnej platbe  prostredníctvom mobilu či hodiniek. Nepredpokladáme, že po utíchnutí pandémie sa spotrebiteľské správanie vráti opäť k pôvodne zaužívaným off-linovým nákupom a platbám. ” hovorí Jana Hmírová, riaditeľka Payout.

jana hmirova riaditelka payout

Hlasujte a vyhrajte smartfón v hodnote 1000 eur

Neváhajte a odovzdajte svoj hlas svojej obľúbenej bankovej aplikácii. Všetci hlasujúci v ankete Smart Banka 2020 budú zaradení do žrebovania o nový smartfón v hodnote 1000 eur.

29.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+