MojAndroid

V poradí už šiesty ročník ankety Smart Banka prináša celonárodnú súťaž o najlepšie bankové aplikácie na Slovensku. Na základe odovzdaných hlasov vyhodnotíme tie najlepšie bankové aplikácie podľa ich funkcií a vlastností, ktoré svojim klientom ponúkajú. Hlasovanie prebieha od 19. januára do 15. marca 2021.

V rámci ankety pripravujeme sériu článkov, v ktorých sa venujeme najdôležitejším témam. Tento týždeň patrí bezpečnosti pri online nakupovaní. Je teda nakupovanie online naozaj bezpečné? Sú nejaké nástrahy, o ktorých by ste mali vedieť?

Popularita online nakupovania extrémne rastie

Nákupy na internete sú čoraz populárnejšie. Ľudia nakupujú online častejšie a tomuto trendu výrazne pomohla aj prebiehajúca pandémia. Internetové nakupovanie nás neobmedzuje otváracími hodinami a čo je najlepšie, nemusíme nikam chodiť.

Pri online nakupovaní na nás číhajú rôzne nástrahy. Útočníci sú stále sofistikovanejší, no ani druhá strana nespí. V zásade platí, že nakupovanie na internete je bezpečný proces, ak kupujúci dodrží niekoľko kľúčových zásad. Pretože práve on je momentálne tou najzraniteľnejšou a najjednoduchšie prelomiteľnou súčasťou celého procesu.

Hlavné zásady bezpečného nakupovania na internete

  • Nakupujte len u dôveryhodných obchodníkov.
  • Upriamte svoju pozornosť na zabezpečenie stránky, na ktorej nakupujete. Ak je stránka bezpečná, je označená ikonou zámky alebo šifrou https://.
  • Ak u obchodníka nakupujete prvýkrát, sústreďte sa na transparentnosť údajov firmy, prípadne recenzie na internete.
  • Pozor na podozrivo nízke ceny, práve tie sú najčastejšie príkladom podvodného e-shopu.
  • Základné pravidlo – nepoužívajte ľahko uhádnuteľné heslá.
  • Do svojho internet bankingu sa nepripájajte prostredníctvom verejných Wi-Fi sietí, môže dôjsť k úniku citlivých údajov.
  • Odporúčame používanie antivírusového softvéru, ktorý je aktualizovaný na najnovšiu verziu.
  • Svoje zariadenia majte vždy aktualizované tiež – smartfón, počítač, tablet

Payout, generálny partner ankety Smart Banka 2020

Chýbajúca možnosť online platby u obchodníka môže byť dôvodom nedokončenia jeho nákupu. Online platby zefektívňujú a urýchľujú nákup. Práve vďaka nim sa zvyšuje počet dokončených objednávok. Ak e-shop neponúka možnosť platby online, viac ako 10 % zákazníkov nákupný proces nedokončí.

V porovnaní s prevodom peňazí cez internet banking sú platobné brány vo výhode predovšetkým pre rýchlosť a jednoduchosť platby. Zákazník za tovar zaplatí behom pár sekúnd. V rovnakom momente môže mať majiteľ e-shopu danú platbu na platobnom účte Payout. Pri tomto druhu platby dokáže e-shop okamžite tovar vyexpedovať. Platenie kartou je bezpečné a hlavne rýchle.

V roku 2020 útočníci zneužívali najmä COVID tému

“Rok 2020 bol rokom, kedy sme videli prudký nárast v počte banking malware rodín. Detekcie škodlivých kódov rástli najmä v druhej polovici roka, pričom ich počet poskočil až na trojnásobok v porovnaní s prvou polovicou roka.

Operátori banking malwaru v 2020 často zneužívali COVID tému, najmä aby nalákali používateľov, aby si nainštalovali ich aplikáciu. Tvorcovia takýchto útokov najčastejšie vytvárali stránky  napodobňujúce štátne weby poskytujúce informácie o pandémii a koronavíruse. Z nich si používatelia následne stiahli namiesto nápomocnej aplikácie či obsahu škodlivý kód.”

Lukáš Štefanko, výskumník škodlivého kódu spoločnosti ESET

smart banka 2020
Zdroj: Redakcia MôjAndroid.sk

Ako slovenské banky zjednodušujú klientom platby na internete?

Cieľom všetkých slovenských bánk je to, aby boli platby na internete čo najbezpečnejšie a zároveň pohodlné. Ich odpovede sa zhodujú a všetky ponúkajú protokol 3DSecure, takže klienti platby overujú prostredníctvom aplikácie. Klienti mBank naďalej potvrdzujú plaby tak, ako boli zvyknutí. UniCredit a Poštová banka hovoria, že potvrdzovanie platby je jednoduchšie a rýchlejšie.

Podpisovanie platieb v Slovenskej sporiteľni funguje cez mToken. Klienti sú na tento typ potvrdzovania platby zvyknutí, pretože ho používali už predtým v aplikácii George. VÚB banka sa pridáva k zoznamu bánk, v ktorých je to veľmi jednoduché. Overenie prebehne v aplikácii PIN kódom alebo biometriou. V 365.bank je podpisovanie platieb riešené buď prostredníctvom aplikácie alebo kombináciou SMS kódu a ePIN-u.

Je platenie kartou bezpečné a aké druhy zabezpečenia platieb kartou online banky ponúkajú?

Vďaka 3DSecure protokolu sú platby na internete bezpečné. Protokol realizuje vlastné analýzy a na základe nich preventívne blokuje podozrivé transakcie či nepoctivých predajcov. Toto platí pre všetky banky. Všetky banky odporúčajú, aby boli internetové nákupy realizované na zabezpečených stránkach obchodníkov.

365.bank dáva do pozornosti možnosť vygenerovať si jednorazovú platobnú kartu, ktorú je možné použiť na internetovú platbu. Tým sa zabráni riziku opätovného a neoprávneného zúčtovania prostriedkov.

Je pre klienta bezpečnejšie platiť online prevodom alebo kartou? Ktorú metódu odporúčajú slovenské banky?

Odpovede na túto otázku boli jednoznačné. Oba spôsoby platby na internete sú dostatočne bezpečné, avšak je potrebné dbať na dodržiavanie bezpečnostných zásad. Banky sa zhodli aj na tom, že výhodou platenia kartou je samotná rýchlosť platby a lepšie možnosti prípadnej reklamácie.

Ako veľmi ovplyvnilo nové silnejšie overovanie proces platby na internete z pohľadu vášho klienta? Čo sa pre neho zmenilo?

Väčšina slovenských bánk už potvrdzovanie platieb pomocou aplikácie využívala predtým, ako vstúpila do platnosti nová smernica EÚ. Pre klientov, ktorí takto platby potvrdzovali aj predtým, sa nezmenilo nič. Tí, ktorí platby potvrdzovali SMS kódom, si museli zvyknúť na overovanie v aplikácii. V konečnom dôsledku je to ešte jednoduchšie, pretože teraz nie je potrebné manuálne prepisovať kódy. Stačí len otvoriť aplikáciu, overiť pomocou biometrie, potvrdiť platbu a hotovo.

Zdroj: Redakcia MôjAndroid.sk
15.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+