MojAndroid

Tohtoročný Veľký audioknižný prieskum 2018 je na svete a poukazuje na zaujímavé trendy nielen v oblasti audiokníh. Zúčastnilo sa ho takmer 2400 respondentov a ide tak o najväčší audioknižný prieskum nielen u nás, ale aj v celej Európe. Organizuje ho spoločnosť Audiolibrix už piaty rok. Podľa výsledkov prieskumu popularita audiokníh z roka na rok rastie. Audioknihy pomáhajú navrátiť čítanie do našich bežných životov. Viac než polovica respondentov uviedla, že vďaka audioknihám číta viac než predtým.

Z odpovedí vyplýva, že ľudia najčastejšie počúvajú audioknihy pri upratovaní, šoférovaní a večer pred spaním. Zatiaľ čo audioknihy boli predtým považované len za náhradu čítania pri určitých aktivitách, každoročne stúpa počet ľudí, ktorí si ich zvolia ako formu odpočinku a samotného čítania bez akejkoľvek inej činnosti. Podľa prieskumu ide celkom o viac než 30 % respondentovVeľmi zaujímavým trendom je navyše počúvanie audiokníh v práci. Tú si totiž podľa odpovedí takto spríjemňuje viac než 70 % všetkých respondentov. Aj keď uvádzajú, že u nich ide väčšinou o manuálnu, kreatívnu či administratívnu činnosť, tento posun je od minulého roku zásadný.

Mobilné zariadenia na vzostupe

Na popularite audiokníh sa podieľa aj ich jednoduchá dostupnosť vďaka mobilným aplikáciám. Počet respondentov preferujúcich pri počúvaní aplikáciu stúpol od minulého roka o celých 30 %.

Audioknižní fanúšikovia sa svojím správaním nelíšia od zvyšku produktívnej generácie. Mobil sa stáva súčasťou ich každodenného života. Je pohodlné mať v jednom zariadení prístup ku všetkému, čo nás baví – od správ až po celovečerné filmy. Mobilný telefón sa po peňaženke a dokladoch navyše stal absolútnou súčasťou našej bežnej výbavy. Nemusíme nič plánovať. Kedykoľvek sa rozhodneme využiť čas alebo sa zabaviť, stačí si nasadiť slúchadlá a pokračovať v počúvaní na mieste, kde sme skončili naposledy.

  Ivan Sabo, CEO Audiolibrix

Najpopulárnejším žánrom na poli audiokníh zostávajú aj naďalej detektívky a thrillery, ktoré tvoria viac než 39 % celého predaja. S necelými dvanástimi percentami sa za nimi drží humor a satira.

Platenie online

Z prieskumu vyplynulo, že viac než 55 % užívateľov dnes preferuje pri online nákupoch platbu kartou. Počet ľudí využívajúcich Internet Banking alebo dokonca klasické bankové prevody každým rokom na úkor rýchlejšieho platenia kartou klesá. Spolu s tým tiež stúpa záujem o výhodné predplatné, ktoré umožňuje poslucháčom nakupovať ešte pohodlnejšie a rýchlejšie, navyše za oveľa lepšie ceny. Záujem o túto formu nákupu prejavilo v rámci prieskumu takmer 60 % respondentov.

16.1.2019
Zdroj: Tlačová správa
 • emanuel

  Dalsia moznost je previest eknihu na audio knihu napriklad pomocou
  Voice Reader (vie po cesky aj po slovensky a audio ulozi do mp3).
  Demo: https://www.linguatec.de/en/voice-reader-studio-15-test/
  Pouzivam uz dlho, sucastny prevod textu na audio je skoro na nerozoznanie od ludskeho hlasu.

 • Alexandra Alexis

  ved ani sa necudujem.aspon sa pritom neda znicit zrak :D ked tu knihu pocuvas.a usetris miesto na ukladanie.ale tak pre niektorych je klasika (papier) lepsia..dalsia vec je, že audiolibrix ponuka siroku skalu top knih, ako sa pise tu napr: https://kombo.sk/audioknihy-hit-vianoc/ …a btw WAU zaujimava info ta z komentara o prevode na audio.. som nevedela :))

+