MojAndroid

V čase pandémie musela väčšina ľudí obmedziť svoj sociálny život na online svet. So svojimi blízkymi komunikovala pomocou rôznych aplikácií pre chat a videohovory.  Sú aj takí, ktorí pre pocit sociálneho kontaktu využívajú tzv. chatbotov. Nezisková organizácia Sloboda zvierat teraz v spolupráci s influencerom Matúšom (@ToJeTenNášMatúš), agentúrou Wiktor Leo Burnett a Leopard Production vytvorili absolútne unikátnu vec. Je ňou prvý psí chatbot na Slovensku.

Psí chatbot funguje podobne ako legendárna hračka Tamagochi

Cieľom tohto unikátneho projektu je to, aby si všetci, ktorí chcú domáce zvieratko, mohli vopred vyskúšať, čo to asi obnáša. Zároveň chceme aj v súčasnej lockdownovej dobe umožniť starať sa, aspoň takto virtuálne, o psíka aj tým, ktorých životy sa preniesli do online sveta na počítače, tablety a mobily. Prvý psí chatbot nám dáva možnosť veľmi interaktívne sa starať o zvieratko, aj keď máme veľmi obmedzené možnosti chodiť von či do prírody.

Kristína Devínska zo Slobody zvierat

Chatbot funguje na podobnom princípe ako slávna hračka Tamagochi, ktorú pred 20 rokmi nosilo vo vrecku veľa slovenských deti. Jej podstatou bolo dennodenne staranie sa o virtuálne zvieratko, ktoré ste museli udržať pri živote. Vďaka chatbotovi si tak bude môcť každý skúsiť, aké je starať sa o psíka a nažívať s ním. A to so všetkým, čo k ozajstnému psovi patrí.

Matúš a Ciri
Matúš a Ciri | Foto: Youtube.com

Ako tvár poslúžil tvorcom jeden z najznámejších psov slovenského Instagramu Ciri, ktorý patrí práve známemu influencerovi Matúšom (@ToJeTenNášMatúš). Zatiaľ čo Sloboda zvierat dodala nápad a influencer známu tvár psíka, tak vývoj mali na starosti profesionáli zo softvérovejtechnologickej spoločnosti Predu, s. r. o. Tí sa dlhodobo špecializujú na vytváranie chatbotov.

Virtuálna Ciri dokáže podať labku, priniesť hračku, maznať sa a počúvať na slovo. Samozrejme, ak sa jej budete pravidelne venovať. Ako švajčiarsky ovčiak má totiž extrémne veľa energie a vyžaduje si od majiteľa mimoriadnu pozornosť. Okrem toho ju budete musieť každý deň poriadne nakŕmiť a doplniť jej tekutiny. Ciri môžete nájsť na Facebooku pod profilom @TáNašaCiri.

Pred kúpou psa je lepšie vyskúšať si starosť o neho virtuálnym spôsobom

Starostlivosť o skutočného psa je však oveľa náročnejšia. Preto na ulici každoročne končia tisíce domácich zvierat. Sú to zatúlané psíky a mačičky, ktoré sa svojim majiteľom jednoducho stratili, ale aj zvieratká, ktoré vyhodili na ulicu nezodpovední ľudia. Práve psí chatbot by mohol poslúžiť ľudom, aby si starosť o zvieratko vyskúšali ešte predtým než si zaobstarajú skutočné.

Za rok 2020 sme len v bratislavskom útulku poskytli pomoc 2 148 zvieratám v núdzi, 800 sme vrátili pôvodným majiteľom a viac ako tisícke našli nový domov. Pomoc dostalo aj 650 ferálnych mačiek žijúcich dlhodobo v uliciach miest. Väčšinu svojich aktivít financujeme z darov verejnosti, preto je jej spoluúčasť na záchrane zvierat nevyhnutnosťou. Navyše, je možné pomôcť Slobode zvierat darovaním 2 % z daní.

Kristína Devínska zo Slobody zvierat

Náš tip
Asus Zenfone 8 Mini bude výkonnou kompaktnou vlajkovou loďou

17.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+