MojAndroid

Dnešné mobilné zariadenia v sebe ukrývajú celý rad senzorov. Či už ide o jednoduchý snímač intenzity osvetlenia, senzor priblíženia alebo gyroskop a akcelerometer – vďaka nim sú naše telefóny inteligentnejšie a zároveň aj jednoduchšie na ovládanie. V súčasnosti je zaužívaným štandardom, že váš android telefón disponuje minimálnou sadou senzorov ako sú snímač osvetlenia, akcelerometer, kompas a senzor priblíženia, v drahších zariadeniach nájdeme napríklad aj gyroskop. Tým to však končí. Aspoň do tej doby kým si nekúpite Sensordrone, ktorý je vývojármi označovaný ako šiesty zmysel vášho smartfónu.

Sensordrone je technické zariadenie v tvare a veľkosti obyčajnej kľúčenky. Z väčšej časti je vyrobený z kovu a ukrýva v sebe celý rad senzorov, vďaka ktorým môžete použiť svoj telefón na spúšťanie stoviek vedeckých, zábavných alebo iných aplikácií. Kapacitný senzor môže slúžiť napríklad ako proximity monitor alebo ako detektor prítomnosti kvapaliny. Aplikácie, ktoré používajú údaje z tlakového senzoru, môžu pracovať ako barometer alebo výškomer (napríklad na zmeranie výšky budov). Praktickým môže byť napríklad aj meranie kvality ovzdušia pomocou carbon monoxid senzoru a príslušnej alikácie. Sensordrone je možné využiť aj ako alkoholmeter, bezkontaktný teplomer alebo meteorologickú stanicu. Komunikácia medzi telefónom a Sensordrone prebieha bezdrôtovo prostredníctvom Bluetooth.

Senzory v Sensordrone

  • Presný elektromechanický senzor plynu – kalibrovaný na Carbon Monoxide (tiež môže byť použitý na merania Alkoholu, Hydrogenu, a ďalších)
  • Plynový senzor  – MOS (metal–dielectric–semiconductor) senzor pre Chlór, Ozón, Nitrogen, Dioxid atď.
  • Plynový senzor – MOS pre metán, propan, alkohol, iné hydrokarbony)
  • Teplomer 
  • Humidity senzor
  • Tlakový senzor – použitie napríklad pre Barometer, Altimeter (výškomer), meranie krvného tlaku a iné.
  • Bezkontaktný teplomer – infračervený senzor pre bezkontaktné meranie teploty predmetov
  • Proximity Capacitance – senzor pre detekciu kovových alebo nekovových materiálov – napríklad kvapaliny, dreva, papiera a ďalších
  • Senzor intenzity červenej farby
  • Senzor intenzity zelenej farby
  • Senzor intenzity modrejfarby
  • Svetelnosť –  môže sa použiť na detekciu konkrétnej farby ( kombinovaním údajov z RGB senzorov)
  • Digitálny a analógový rozširujúci konektor – k Sensordrone je možné pripojiť ďalšie externé senzory

Sensordrone môže pracovať v troch režimoch:

  1. Call-Respond Mode – získanie aktuálnych dát
  2. Streaming Mode – odber dát zo Sensordrone v reálnom čase
  3. Data Logging Mode – uloženie nazbieraných dát zo senzorov do pamäte

Keďže Sensordrone sa pripája k vášmu smartfónu, môžete využiť jeho internetové pripojenie na zdieľanie údajov prostredníctvom sociálnych sietí alebo e-mailom.

Tak ako iné projekty, aj Sensordrone vznikne vďaka Kickstarteru, kde vyzbieral cieľovú čiastku 25 000 dolárov. Na Kickstarteri si ho môžete tiež predobjednať tak, že prispejete na projekt viac ako 175 dolárov. Sensordrone by k vám potom mohol doraziť už v októbri, kedy sa plánuje aj začiatok predaja pre širokú verejnosť.

Zdroj: kickstarter

13.6.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+