Autoportréty vytvorené smartfónom, tiež nazývané ako Selfie, sú hitom na sociálnych sieťach už nejaký čas. Ľudia sa fotia pri každej príležitosti, či sú to dovolenkové destinácie, koncerty, párty alebo iné. V poslednom čase však ľudia doslova vyhľadávajú nebezpečenstvo len za cieľom vytvorenia tej najlepšej selfie fotografie. Za posledné mesiace už pri tom zomrelo alebo sa vážne zranilo niekoľko ľudí.
Jeden z najnovších prípadov selfie fotografie, ktorá sa skončila smrťou, sa týka 21-ročného mladíka z Mexika. Podľa policajnej správy sa obeť po niekoľkých drinkoch s priateľmi rozhodla vytvoriť selfie s priloženou zbraňou k vlastnej hlave, o ktorej si myslel, že nie je nabitá. Zbraň kalibru .45 zrazu vystrelila a mladík na mieste podľahol zraneniam.
Ďalší kuriózny prípad sa stal mladému dievčatu v ruskom meste Petrohrad. Tá sa vydala s kamarátkou na prechádzku k tamojšiemu mostu, kde sa chcela odfotiť s koľajami v pozadí, ktoré boli pod ním. Z mosta však vypadla. Pri páde sa snažila zachytiť elektrického vedenia, ktoré ju usmrtilo. Jej kamarátka ju pritom bezproblémovo mohla zachytiť vlastným smartfónom.
Iný prípad sa stal v Indii, kde sa 15-ročný Edwin snažil pózovať na železničných kolajách pred idúcim vlakom. Mladíkovi sa však nepodarilo odhadnúť rýchlosť vlaku. Po zrážke ho previezli do nemocnice v Koorkencherry, no zraneniam podľahol. Edwina sprevádzal jeho brat a pár kamarátov, keď sa stal tento nešťastný incident.
Smrteľné sa môže stať aj fotografovanie na nebezpečných miestach. Príkladom je poľský pár, ktorý spadol zo skaly v portugalsku. Tento pár podľa informácií prekročil bariéru, ktorá slúžila na zamedzenie vstupu na okraj útesu Cabo de Roca, čo je obľúbená turistická destinácia neďaleko Lisabonu. Pri pokuse vytvoriť selfie sa pošmykli. Tragégiu pritom pozorovali ich malé deti.
Z histórie selfie sme v minulosti mohli zaznamenať aj prípady, ktoré hraničia so zdravým rozumom. Takýto príklad priniesla alabamská študentka, ktorá doslova pobúrila internet, keď pózovala vo fotografii s mŕtvolou počas školského výletu v Alabamskej univerzite. Zvláštnym trendom sú aj selfies na pohrebe, ktorým je venovaná stránka selfiesatfunerals.tumblr.com. Najväčším príspevkom je pritom fotografia, ktorej autorom je americký prezident Barack Obama. Fotografiu vytvoril počas spomienkovej bohoslužby Nelsona Mandelu.
Rastúci trend selfie využívajú aj výrobcovia pre svoje marketingové aktivity. Takýmto spôsobom sa rozhodla propagovať svoju novú vlajkovú loď napríklad spoločnosť Samsung. Ľudí sediacich pri jazere vo švajčiarskom Zurichu nabádal potápač, aby skočili do ľadovej vody a odfotili selfie. Odmenou bol samotný smartfón.
Či už obľubujete tvorbu selfie fotografie alebo nie, vždy je potrebné myslieť dopredu a radšej sa vyhnúť podobným situáciám. Nikdy neviete, aké nebezpečenstvo na vás čaká. Na záver si môžete pozrieť prípady, ktoré sa mohli stať tragickými.
nie, to nie selfies su nebezpecne, to len ludia su slahnuti. Ale to je dobre, ak pri tom umru, aspon skvalitnuju ludsky genofond -> konkretne tym, ze svoje hlupe geny z neho odstrania a dalej ich uz nesiria
ti polaci mali deti :D
Dobrá poznámka :DDD
Tie deti mali 5 a 6… Ďakujem pekne… V tom veku už plne chápu čo sa stalo
Chápu debilitu rodičov robiť si fotky na kraji útesu
adeptov na Darwinovu cenu pribuda
asi nie som normálny, ale ja nemám potrebu robiť si selfie. Ale keď si ich ľudia robia, fajn, aspoň sa sem-tam prečistí genofond
selfie sa robi z videa? :D
pri tom druhom videu ho netrafil vlak ale ho rušňovodič kopol do hlavi
a ty sa kopni do prstov za tu hrubku ;o)
a co tak trochu rozmyslat pri pisani, resp. preklade?
Pri páde sa snažila zachytiť elektrického vedenia, ktoré ju usmrtilo. Jej kamarátka ju pritom bezproblémovo mohla zachytiť vlastným smartfónom.
nebolo by vhodnejsie, ze ju mohla odfotogravovat??? ak pisete o pade a o snahe sa zachranit, tak napisat, ze ju mohla zachytit vlastnym smartfonom je dost od veci.