MojAndroid

Kým ešte pred 10 rokmi dominovali predajom smartfónov značky ako Nokia, Motorola alebo dokonca HTC, tak dnes je situácia iná. V prvej päťke najpredávanejších sa pri americkej spoločnosti Apple točia čínske spoločnosti a prvé miesto už roky patrí juhokórejskému výrobcovi Samsung. Inak tomu nebolo ani v treťom štvrťroku 2019, ktorého rebríček najpredávanejších výrobcov smartfónov zverejnil server PhoneArena.

Counterpoint Q3 2019 predané kusy

Samsung prvý, ale Huawei je už v tesnom závese

Štatistiku priniesla analytická spoločnosť Counterpoint. Prvé miesto v nej obsadila spomínaná spoločnosť Samsung, ktorá je dlhodobou jednotkou na trhu. Od začiatku júla do konca septembra predala 78,2 miliónov smartfónov, čo robí 21 % všetkých predaných kusov.

Oproti druhému štvrťroku 2019 ide 2,5 % nárast. Medziročne to je dokonca nárast o 8,4 %. Zásluhu na tom majú sčasti aj nové vlajkové modely Samsung Galaxy Note 10. Prvú pozíciu Samsungu ale začína vážne ohrozovať čínsky výrobca Huawei. Ten predal 66,8 miliónov smartfónov, čo tvorí 18 % podiel na trhu. Oproti predošlému štvrťroku ide o nárast až o 18 % a medziročne dokonca o 28,5 %. Spoločnosti sa tak darilo aj napriek kauze Huawei vs USA. Najmä na domácom čínskom trhu.

Counterpoint Q3 2019 podiel

Apple zaznamenal menší pokles, čínski výrobcovia rastú

Tretie miesto už dlhšiu dobu patrí americkému gigantovi Apple. Ten predal 44,8 miliónov iPhonov, čo mu zabezpečilo 12 % podiel na trhu. Ide o medziročný pokles o 4,5 %. Nové modely Apple iPhone sa v predajoch prejavia až v poslednom štvrťroku. Za spoločnosťou Apple sa zoradili traja čínski výrobcovia – Oppo, Xiaomi a Vivo.

Rozdiel v predaných kusoch bol u nich minimálny v rozsahu 31 až 32 miliónov. V tom prípade je aj ich podiel na trhu podobný. Pohybuje sa od 8 do 9 %. Samostatná značka Realme, ktorá podobne ako OnePlus patrí čínskemu Oppo, mala s 10,2 miliónmi predanými kusmi 3 % podiel na trhu.

Náš tip
Akcia Samsung výlov je spustená. Ulovte si tri produkty a zaplaťte len za dva
4.12.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+