MojAndroid

Len nedávno Google oznámil, že ich Pixel 8 a Pixel 8 Pro dostanú až sedem rokov softvérových aktualizácií. To by znamenalo, že posledná veľká aktualizácia operačného systému Android na tieto zariadenia by prišla až v roku 2030 a zdá sa, že Samsung sa vydá rovnakým smerom. Informuje portál Techradar.

Podľa istých nepotvrdených informácií by mala celá séria Galaxy S24 od Samsungu (S24, S24 Plus a S24 Ultra), rovnako ako Pixel 8, dostávať aktualizovaný software priamo od Samsungu až sedem rokov, a teda o dva roky viac ako garantujú teraz. Táto zmena aj keď zatiaľ neoficiálna, by pre Samsung dávala zmysel, najmä z hľadiska udržiavania sa na rovnakej úrovni s top výrobcami v tejto oblasti ako je Apple a teraz už aj Google.

Keď hovoríme o Apple, ich momentálne najnovšie vydanie operačného systému iOS 17, bolo vydané minulý rok. Tento operačný systém podporuje aj iPhone Xs, ktorý bol vydaný ešte v roku 2018. To by znamenalo, že Samsung by teoreticky aktualizoval zariadenia o rok dlhšie ako Apple, ktorý je všeobecne známy ich skvelou podporou starších zariadení.

One UI | Zdroj: Samsung
One UI | Zdroj: Samsung

Musíme však rozlišovať typ aktualizácie

Evidujeme dva druhy aktualizácií pre zariadenia. Väčšie aktualizácie ako napríklad vydanie Android 14, tieto pre nás znamenajú výrazné zmeny, vylepšenia a nové funkcie pre vaše zariadenie. Na naše zariadenia prichádzajú zhruba raz za rok. Avšak, existujú aj menšie bezpečnostné aktualizácie, ktoré si väčšinou možno ani nevšimneme pretože neprinášajú žiadne nové výrazné funkcie určené pre používateľa. Riešia hlavne ochranu zariadenia proti novovzniknutým hrozbám.

Tieto menšie aktualizácie, zvyčajne, pre zariadenie vychádzajú časovo oveľa dlhšie ako tie väčšie, niekedy aj o zopár rokov. Avšak nemusíte sa báť, že keď tieto aktualizácie prestanú tak by ste museli okamžite vymeniť svoj smartfón za najnovší model. Väčšina zariadení by mala byť úplne v poriadku aj so starším softvérom. Teda možno až na zopár menších bugov, na ktoré možno natrafíte.

Náš tip
POCO X6 Pro, X6 a M6 Pro: Slovenská cena a parametre

16.1.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+