MojAndroid

Skladacie smartfóny s ohybným displejom majú určite budúcnosť, ale k masovému rozšíreniu im bráni pár prekážok. Tými hlavnými sú vysoká cena a krehkosť konštrukcie. Prvú prekážku vyrieši až vyšší dopyt a nižšie náklady. Tú druhú lepšie technológie. Samsung v novinke Galaxy Z Fold2 použil nový typ UTG ohybného ochranného skla, vylepšený ohybný mechanizmus a známy YouTuber JerryRigEverything ju teraz podrobil svojmu testu odolnosti.

Samsung Galaxy Z Fold2

Konštrukcia Galaxy Z Fold2

Samsung Galaxy Z Fold 2 ponúka sklenené telo s kovovou konštrukciou a ohybným mechanizmom. Vonkajšiu časť chráni tvrdené sklo Gorilla Glass Victus a vnútorné plastové ohybné sklo. Zatiaľ čo externý 6,23-palcový Super AMOLED displej je tak dostatočne chránený, tak vnútorný 7,6-palcový Dynamic AMOLED displej až tak nie. Navyše ohybný mechanizmus neuzavrie zariadenie úplne a v mieste ohybu zostáva medzera. Hrozí tak, že sa do nej môže dostať množstvo nečistôt vrátane piesku, ktorý ho u minulej generácie dokázal poškodiť. Je tomu tak aj u novej?

Ohybný displej poškriabe aj necht, ale konečne odolá piesku

Youtuber sa najprv pustil do testovanie vonkajšieho displeja pomocou svojich kovových nástrojov rôznej tvrdosti podľa Mohsovej stupnice. Pod od výroby nasadenou ochrannou fóliou chráni displej najnovšie tvrdené sklo Gorilla Glass Victus. To by malo prežiť pád z výšky 2 metrov, ale jeho odolnosť voči škrabancom sa oproti predošlým generáciám nezmenila. Prvé škrabance tak môžeme vidieť pri 6. a 7. stupni Mohsovej stupnice.

V prípade vnútorného ohybného displeja je po odstránení ochrannej fólie výsledok podstatne horší. Ryhy sú už vidieť pri 2. stupni Mohsovej stupnice a trvalo poškodiť ho môžete aj väčším tlakom nechtu. Lepšie dopadli bočné kovové hrany. YouTuberovi sa ale podarilo poškriabať logo Samsungu na zadnej strane ohybného mechanizmu.

Bočný snímač odtlačkov prstov fungoval aj po razantnejšom poškriabaní. Prekvapením bolo, že ohybný displej prežil nasypanie piesku s kúskami kamienkov a následné opakované zavretie. Piesok sa nedostal ani do ohybného mechanizmu, ktorý tak prešiel asi najväčším zlepšením oproti predošlej generácii. Poradil si aj s pokusom o ohnutie na druhú stranu.

Zaujímavosťou je tiež, že ohybný displej dopadol v 15-sekundovom kontakte s plameňom zapaľovača lepšie než vonkajší. YouTuber tak pochválil vylepšenia ohybného displeja a jeho ohybného mechanizmu. Používateľ si ale pri ohybnom displeji musí stále dávať pozor na ostré predmety vrátane nechtov. Negatívom je tiež absencia vodoodolnosti.

Náš tip
Samsung potvrdil, že One UI 3.0 v beta verzii vyjde čoskoro pre rad S20
8.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+