MojAndroid

Nie je žiadnym prekvapením, že výroba vlajkovej lode nestojí toľko, za koľko si ju v obchode kúpi bežný zákazník. Na tom nie je ale nič zvláštne a už niekoľko rokov sa presviedčame, že rozdiel vo výrobnej a predajnej cene tých najlepších smartfónov na trhu je niekedy skutočne obrovský. Platí to aj o novom smartfóne Samsung Galaxy S7, ktorého výroba stojí podľa najnovších informácií iba 255 USD.

Aj napriek tomu sa u nás Samsung Galaxy S7 predáva za 699 EUR. Je ale zrejmé, že od výroby k predaju má Samsung množstvo ďalších nákladov, ktoré musia byť v cene zakomponované. Dôležité je aj to, že výrobca chce skutočne na týchto telefónoch zarobiť, a tak je logická aj nejaká marža. Zaujímavý je ale pohľad na cenu jednotlivých komponentov nového smartfónu. Spoločnosť IHS, ktorá stojí za týmto zistením, totiž udáva, že najdrahším komponentom v smartfóne je nový procesor Snapdragon 820. Ten je ale súčasťou iba modelov v USA, kým inde vo svete sa telefón predáva s procesorom Exynos. Procesor od spoločnosti Qualcomm ale stojí až 62 USD, čo je takmer štvrtina celkovej ceny zariadenia.

Náš tip
RECENZIA | Samsung Galaxy S7 edge: Vylepšenia na správnych miestach

samsung-galaxy-s7-26

Dual Pixel fotoaparát tiež nie je najlacnejšou záležitosťou a stojí 13,70 USD. Iba tieto dva komponenty sa pritom postarajú o takmer tretinu celkovej ceny, a to sme ešte nezapočítali cenu dôležitých súčastí, akými sú displej, základná doska či batéria. Samozrejme, bez ďalších informácií o reklamných a mnohých ďalších nákladoch toto zistenie nič neznamená, no aj napriek tomu je zaujímavé zistiť, akú reálnu hodnotu má jeden z najlepších smartfónov tohto roku.

Zdroj: IHS via PhoneArena

14.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+