MojAndroid

Jednou z výnimočných vlastností generácie smartfónov Samsung Galaxy S8 je nový asistent Bixby. Ten bol ale od predstavenia najskôr dostupný iba v textovej forme, keď zobrazoval rôzne relevantné informácie, no jeho skutočná sila je v hlasovej verzii. Po predstavení v USA sa teraz dostáva aj do ďalších krajín a zavítal aj na náš redakčný Samsung Galaxy S8.

Jednoduché nastavenie po slovensky

Na aktualizáciu sme upozornení síce neboli, no akonáhle sme stlačili dedikované Bixby tlačidlo, objavila sa informácia o aktualizácii aplikácie. Po jej stiahnutí a opätovnom spustení aplikácie Bixby sme boli prevedení úvodným nastavením. To vyžadovalo niekoľkokrát prečítať napísané vety na displeji, vďaka čomu sa Bixby začal učiť rozoznávať náš hlas.

Tu je ale zatiaľ najväčší háčik – Bixby nedokáže rozoznať slovenčinu. V skutočnosti rozozná iba angličtinu alebo kórejčinu, a tak väčšina z nás nemá na výber. Dobrou správou ale je, že všetky popisy a sprievodné nastavenia sú plnohodnotne v slovenčine. Akurát celková komunikácia s asistentom prebieha výlučne v angličtine.

Samsung Bixby
Bixbyho zobudíte aj hlasom – v nastaveniach ho môžete naučiť lepšie rozoznávať váš hlas či zmeniť citlivosť rozpoznávania.

Množstvo funkcií a vysoká presnosť

A čo všetko sa ho môžete spýtať? Je toho skutočne veľa a ak viete po anglicky, môžete ho využívať skutočne naplno. Jeho výhodou oproti iným hlasovým asistentom je, že dokáže aktívne manipulovať s funkciami aplikácií. Samozrejme, najväčšmi dokáže ovládať predinštalované aplikácie od výrobcu, ale zvládne aj manipuláciu s inými aplikáciami. Napríklad po príkaze “show me my Instagram feed” bez problémov zvládol načítanie aplikácie Instagram a aj komplikovanejší príkaz “post to Facebook” zvládol na výbornú s tým, že nás rovno preniesol do okna pre vytváranie nového príspevku na Facebooku. Povel “show me my spotify playlists” nerozpoznal v žiadnej forme, a to aj napriek tomu, že aplikácia Bixby zobrazuje veľký widget z aplikácie Spotify a nejaké prepojenie tu určite je.

Samozrejme, Bixby odpovedá na rôzne vyhľadávania na internete a zároveň zvláda prirodzené rozpoznávanie jazyka. Pochváliť môžeme aj skutočne rýchle reakcie a veľmi presné rozpoznávanie reči, kedy Bixby dokázal bez problémov rozpoznať každý jeden z našich príkazov. Okrem toho si môžete asistenta prispôsobiť – nemusíte každý príkaz vykonávať odrecitovania naprogramovaného výrazu, ale môžete zadať príkaz vlastnou rečou a asistenta naučiť, čo ste vlastne chceli vykonať. Motivovať k používaniu asistenta vás bude špeciálny systém odmien a úrovní, ktorý ale funkcionalitu nijako neovplyvňuje.

Samsung Bixby: Veľký potenciál do budúcna

Naše prvé dojmy sú skutočne pozitívne a v mnohých smeroch nás asistent prekvapil. Je rýchly, presný a skutočne inteligentný. Správne vyhodnotil všetky základné, ale aj mnohé pokročilé príkazy a otázky. Dobrou správou je, že Bixby by sa mal postupom času zlepšovať v rozpoznávaní jazyka, ale aj jednotlivých príkazov. Okrem toho by postupom času mali pribúdať integrácie s exterými službami, ako napríklad zariadeniami inteligentnej domácnosti. Priamo cez asistenta tak budete môcť ovládať domáce spotrebiče, a to jednoduchými hlasovými príkazmi. Pre zaujímavosť si na tomto odkaze môžete pozrieť zoznam všetkých dostupných príkazov, ktoré Bixby zvládne interpretovať.

Asistent Bixby by mal byť k dispozícii pre všetky zariadenia Samsung Galaxy S8 a S8+, kde sme ho bez problémov stiahli a nainštalovali aj my. Dajte nám v diskusii vedieť, aké sú vaše prvé dojmy z nového hlasového asistenta a či ho prípadne plánujete používať aj v budúcnosti.

22.8.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+