MojAndroid

Nokia podpísala so spoločnosťou Samsung viacročnú patentovú licenčnú zmluvu na 5G technológie. Ako uviedol portál androidheadlines.com v rámci tejto dohody poskytne fínsky výrobca spoločnosti Samsung prístup k jej základným poznatkom a objavom v oblasti 5G, a zároveň aj k iným technológiám. Aké sú konkrétne podmienky tejto vzájomnej dohody ani jedna zo strán nezverejnila.

Samsung a Nokia sú dlhoroční partneri

Podľa tlačovej správy, ktorú zverejnila spoločnosť Nokia, je táto dohoda platná od 1. januára 2023. Podpisu novej dohody predchádzalo ukončenie tej predchádzajúcej, ktorej platnosť vypršala na konci roka 2022. Zástupcovia spoločností presne nepotvrdili, či ide len predĺženie existujúceho partnerstva alebo sa zmenili aj niektoré podmienky. Zmluva však potvrdzuje, že Samsung bude od začiatku tohto roka platiť licenčné poplatky za patenty a technológie od Nokie.

Nokia je lídrom v 5G technológiách

Pokiaľ ide o technológie 5G, Nokia je jednou z popredných svetových spoločností. Vlastní viac ako 4 500 patentov, ktoré sú nevyhnutné pre fungovanie 5G. Len pre zaujímavosť uvedieme, že celé “portfólio” spoločnosti Nokia pozostáva z približne 20 000 patentov.

Podľa uvedených informácií spoločnosti, Nokia od roku 2000 investovala viac ako 130 miliárd eur do výskumu a vývoja. Následne tieto technológie poskytuje iným spoločnostiam za licenčné poplatky. Samsung je zároveň jedným z najväčších partnerov spoločnosti.

Nokia T20
Nokia T20 I Zdroj: Jakub Marcin

Prednedávnom uzavrel Samsung podobnú dohodu aj so spoločnosťou Huawei. Vďaka dohode sa tak licencie stali pre spoločnosť dôležitým zdrojom príjmov po amerických sankciách.

Samsung vlastní najväčší počet patentov na svete

Samsung v súčasnosti vlastní najvyšší počet patentov na svete. Juhokórejská spoločnosť má na konte viac ako 300 000 patentov. Minulý rok zaregistrovala len v USA 8 513 patentov, čím po 29 rokoch zvrhla z prvého miesta International Business Machines Corporation, známu aj ako IBM. Tá vlani zaregistrovala v USA iba 4 743 patentov, čím sa po takmer troch desaťročiach prepadla na druhé miesto.

Náš tip
Smart Banka 2023: Hlasujte za najlepšiu bankovú aplikáciu a vyhrajte smartfón v hodnote 1000 eur!
24.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+